Cypr w 8 dni. Szukając mitycznych i biblijnych pamiątek

Cypr
Pixabay/dimitrisvetsikas1969/public domain | Źródło: Pixabay

Szczegóły


  • Cypr
  • 8 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Odszukaj klasztor, ukryty w dolinie, zobacz kamień, przy którym miał być biczowany święty Paweł i zajrzyj do miasta, w którym, wedle legendy, narodziła się bogini miłości Afrodyta.

Larnaka – Pafos

W Larnace, czyli położonym na południowym wschodzie wyspy mieście warto przede wszystkim zobaczyć forty, wybudowane w XVII wieku przez armię turecką. Obecnie mieści się tu muzeum, w którym znajdziesz eksponaty, pochodzące ze starożytności oraz zabytkowy akwedukt, zwany Kamares. Oprócz tego warto odwiedzić cerkiew św. Łazarza i meczet Al-Kebir.

Po południu wyrusz do miasta Pafos, gdzie spędzisz najbliższą noc. Po dotarciu na miejsce wybierz się do jednej z lokalnych restauracji, by skosztować klasycznych souvlaki oraz cypryjskiego wina.

Pafos

Dziś przyszedł czas na zwiedzenie wszystkich najważniejszych zabytków miasta, w którym, według mitologii greckiej, narodziła się bogini miłości Afrodyta. Koniecznie wejdź na latarnię morską, z której będziesz mógł oglądać zachwycającą panoramę i Morze Śródziemne. Ponadto zobacz koniecznie mozaikową podłogę w tzw. Domu Tezeusza i Ajona. To pozostałość po dawnej siedzibie rzymskich gubernatorów. Dziś wypocznij również na tutejszych plażach.

Pafos - Kirenia

Kirenia to średniej wielkości miasto, leżące na północy Cypru. Jego największą atrakcją jest potężny zamek, wzniesiony w okresie bizantyjskim. Oprócz niego warto zobaczyć również mieszczący się nieopodal port morski. Zobacz dziś też ruiny Opactwa Bellapais, wybudowanego w stylu gotyckim. 

Kirenia - Pafos

Wróć do Pafos i odwiedź m.in. Grobowce Królewskie oraz kościół Agia Kyriaki Chrysopolitissa, gdzie znajduje się kamień, przy którym, wedle legendy, biczowany był św. Paweł. W wolnym czasie ponownie udaj się na plażę.

Pafos - Góry Troodos - Pafos

Dziś wybierz się w Góry Troodos. W jednej z tutejszych dolin znajduje się wyjątkowy klasztor Kykkos, którego znakiem rozpoznawczym są przepiękne freski i drewniane rzeźby - zabytki prawosławnej sztuki sakralnej. Następnie wejdź na wzgórze, nazywane Tronem Maryi Dziewicy, skąd rozpościera się zapierający dech w piersiach widok.

Pafos

Dziś dzień na leniwy odpoczynek. Pozostań w Pafos, odwiedź lokalne restauracje i spróbuj innych wyjątkowych dań – polecamy szczególnie peklowane kozie mięso, zwane hiromeri, baranie kotlety paidakia lub tradycyjną pitę.

Pafos – Omodos - Platres - Pafos

Dziś zajrzyj do leżących nieopodal Pafos miejscowości. W Omodos przejdź się wyjątkowo malowniczymi uliczkami i spróbuj wyrabianego tu chlebka świętojańskiego oraz zaopatrz się w wytwarzane przez tutejszych mieszkańców koronki. W Platres z kolei natomiast możesz skosztować przepysznego cypryjskiego wina.

Pafos – Larnaka

Przed opuszczeniem miasta Pafos ostatni raz wypocznij na plaży. Następnie udaj się do Larnaki i wróć do domu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij