Czarnogóra w 8 dni. Dla miłośników jaskiń i wzniesień

Czarnogóra
Wikimedia/Ggia/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Czarnogóra
  • 8 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Przejedziemy się kolejką nad jeziorem, zajrzymy do średniowiecznych miast i zobaczymy potężny kanion, który wielkością ustępuje jedynie kanionowi w Kolorado.

Kotor

Przyjazd i zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem warto wybrać się do restauracji, spróbować tutejszej kuchni. 

Kotor

Kierujemy się na Vrmac Ridge, czyli kamienną drogę, prowadzącą po linii starej ścieżki austro-węgierskiej, datowanej na 1860 rok. Szlak oddziela zatoki Kotor Tivat i Tivat Bay. Udamy się na wysokość 766 metrów nad poziomem morza. Jest to niewymagająca wycieczka, z której trudami poradzą sobie nawet małe dzieci. Trasę zaliczymy w około cztery godziny, włączając w ten czas postoje na posiłki oraz odpoczynek.

Zatoka Kotorska

Zatoka ma językowaty kształt i głęboko wcina się w ląd. W jej skład wchodzą cztery mniejsze zatoczki, nad którymi leżą średniowieczne miasta Kotor i Perast oraz pamiętający jeszcze czasy antyczne Risan. Tutejsze krajobrazy przywodzą na myśl fiordy północy i zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Warto więc przejść się po tych terenach.

Okolice rzeki Tara

Dzisiaj wybierzemy się nad kanion rzeki Tary, który wielkością ustępuje jedynie kanionowi w Kolorado. Weźmiemy udział w spływie i będziemy podziwiać tutejsze krajobrazy.  

Jaskinia Lodowa

Wybierzemy się dziś do Jaskini Lodowej, z której w przeszłości miejscowi wydobywali lód. Żeby do niej dojść, kierujemy się szlakiem wiodącym od Jeziora Czarnego.

Wewnątrz możemy oglądać piękne stalaktyty, stalagmity i stalagnaty. Z kolei najgłębszą i najdłuższą jaskinią Czarnogóry jest trudniej dostępna Jama na Vjetrenim Brdima. Aby dotrzeć do niej, należy wejść na wysokość 2196 metrów nad poziomem morza.

Jezioro Czarne

Jezioro Czarne jest oblegane przez turystów. To stąd bieg zaczyna większość szlaków, a piękne widoki przyciągają spacerowiczów z niemal całego świata. Jezioro słynie z krystalicznie czystej wody (widoczność dna do 12 m). Ma ponadto urokliwe otoczenie: to zalesione stoki oraz wysokie szczyty, z majestatycznie wznoszącym się na południu Medjed.

Wokół jeziora biegnie ścieżka spacerowa o długości 3,5 km. Skoro już tutaj jesteśmy, skorzystajmy z dodatkowej atrakcji, jaką jest przejazd kolejką tyrolską nad lustrem jeziora.

Wikimedia/Römert/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Jezioro Pivsko

To największe w Czarnogórze jezioro zaporowe, stworzone po to, by wykorzystać potencjał energetyczny górskich rzek. Największą miejscowością nad jeziorem jest Pluzine, którego stare fragmenty znajdują się na dnie zbiornika. 

Kotor

Ostatni dzień naszej wycieczki to odpoczynek po wędrówkach, upuszczenie hotelu i wyjazd z Czarnogóry.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij