Dżafna w 2 dni. Poznaj postkolonialne miasto z północy Sri Lanki

dżafna
Wikipedia/Anton Croos/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Sri Lanka
  • 2 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Największa, swego czasu, biblioteka w kraju, gorące źródła i zabytkowy fort - to tylko niektóre atrakcje, czekające na ciebie w tym miejscu. 

Przyjazd do Dżafny i wizyta w zabytkowej bibliotece

Pierwszego dnia polecamy wybrać się na wyspę Neduntheevu, nazywaną również Neduntivu. Miejsce niewielkich rozmiarów (około 50 km2), otoczone jest płytkimi wodami, nad którymi warto zaczerpnąć słonecznych kąpieli. Dobrze również wybrać się na spacer i obserwować tutejszą roślinność, między innymi palmy, zwane winodaniami wachlarzowatymi, bananowce i papaje. 

Na wyspie warto zobaczyć też pozostałości po liczącej 1000 lat świątyni, wybudowanej w czasach panowania dynastii Chola oraz ruiny holenderskiego fortu. Związek wyspy oraz całej Dżafny z Holandią jest bardzo mocny. Miasto przed laty było przecież kolonią tego europejskiego kraju. Holenderskie wpływy do dziś widoczne są nie tylko w architekturze. Na wyspie wciąż biegają dzikie kuce, będące potomkami pozostawionych tu przez kolonizatorów koni.

Z Neduntheevu wróć do Dżafny i koniecznie zobacz tutejszy fort. Zabytek ten jest dla tutejszych mieszkańców symbolem walk, toczonych przez lata na terenie Sri Lanki. Obiekt powstał za czasów portugalskiego panowania w tym kraju, choć niektórzy badacze uważają, że jego układ może sięgać okresu starożytnego. Z zabudowy w późniejszych latach korzystali też Holendrzy i Brytyjczycy. Z tego względu stan techniczny fortu nie jest najlepszy. W jego wnętrzu znajdziesz też zabytkowy kościół oraz dawną rezydencję gubernatora.

Dziś warto również odwiedzić zabytkową publiczną bibliotekę. Wzniesiony w 1933 roku budynek jest chyba najsłynniejszych zabytkiem Dżafny. Na początku lat 80. XX wieku była to jedna z największych wypożyczalni książek w kraju, zawierająca ponad 97 tysięcy egzemplarzy różnych dzieł literackich! Niestety, w roku 1981 obiekt został podpalony. Dwadzieścia lat później władze postanowiły go jednak odnowić i przywrócić dawny blask.

Nallur Kovil, gorące źródła i wyjazd z miasta

Drugi dzień pobytu w Dżafnie rozpocznij od wizyty w kompleksie świątynnym Nallur Kovil. To jeden z największych tego typu obiektów w kraju, który uznawany jest za centrum aktywności religijnej północnej Sri Lanki. Kompleks zbudowano w 1734 roku. 

Zanim opuścisz miasto, możesz skorzystać z kąpieli w tutejszych gorących źródłach. Niewielkich rozmiarów basen w Keerimalai Hot Springs na północy miasta cieszy się wśród turystów sporą popularnością, choć nie da się ukryć, że przydałby mu się wreszcie remont. Odpocząć można również na jednej z plaż.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij