Estonia w 3 dni. Intensywna wyprawa dla ciekawych

Tallin
Wikimedia/Diego Delso/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Estonia
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczcie, jak ułożyć sobie czas, by zobaczyć zarówno wielkie miasta, jaki i zaciszne lasy oraz nadmorskie kurorty.

Tallinn

Zaczynamy od najważniejszego i zarazem największego miasta kraju, a mianowicie od stolicy. Znajdziemy tutaj sporo obiektów sakralnych, skrywających w swoich murach cenne dzieła sztuki. Warto zobaczyć gotycką katedrę Najświętszej Maryi Panny, w której wnętrzu znaleźć można nagrobki i epitafia. Budynek wzniesiono na wzgórzu Toompea, więc skoro już tu jesteśmy, zahaczmy przy okazji o średniowieczne fortyfikacje. Schodząc ze wzgórza na Stare Miasto wstąpimy do gotyckich kościołów św. Mikołaja, św. Michała i św. Ducha.

Tallinn posiada również piękne obwarowania miejskie. Wybierzemy się na baszty: Megede, Kiek in de Kök (XIV-XV wiek) oraz Paks Margareeta (Gruba Małgorzata, XVI wiek) i Bramę Morską (XVI w.). 

Bardzo ważną atrakcją turystyczną miasta jest ponadto XVIII-wieczny park Kadriorg (Dolina Katarzyny) z japońskimi ogrodami oraz starą, drewnianą zabudową. Na jego terenie znajduje się okazały Pałac Kadriorg, zaprojektowany przez Włocha Nicolo Michettiego. Niegdyś była tutaj letnia rezydencja Piotra I Wielkiego, a obecnie znajduje się tutaj muzeum sztuki.

Park Narodowy Lahemaa - półwysep Käsmu - Tallinn

Dziś wybierzemy się do Lahemaa, które znajduje się jedynie godzinę jazdy od centrum stolicy. To najpopularniejszy rezerwat przyrody w Estonii, z rozległymi lasami, mokradłami, wodospadami i wieloma szlakami turystycznymi. Na terenie Parku Narodowego Lahemaa znajdziemy również ciekawą architekturę. Warto wyznaczyć swoją trasę tak, by wstąpić do wiosek: Sagadi, Palmse, Vihula. Szczególnie polecamy drugą ze wspomnianych małych miejscowości, bowiem znajduje się tam zespół parkowo-pałacowy rodzin Metztacken i von der Pahlen. Dziś wstąpimy też do tradycyjnej estońskiej tawerny, a na koniec wędrując romantycznymi lasami Oandu dotrzemy na półwysep Käsmu, by stąd powrócić do Tallinna.

Parnawa

Dziś z kolei ruszamy na południe. Podróż do Parnawy trwa około 1,5 godziny samochodem i niewiele dłużej, jeśli wybierzemy pociąg (około 2 godzin jazdy). Miasto to znajdowało się niegdyś w granicach Rzeczypospolitej Polskiej, następnie panowali tam Szwedzi, a jeszcze później Rosjanie, aż do ogłoszenia niepodległości przez Estonię w 1918 roku.

Obecnie miasto jest uważane za letnią stolicę Estonii, bowiem posiada największy w krajach bałtyckich park wodny oraz nadmorską promenadę. Miasto słynie z kąpieli borowinowych i zachęca do leniuchowania na plażach. Można również oglądać liczne zabytki, m.in. fragmenty murów obronnych czy kościoły.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij