Ghana w 7 dni. Od muzeów Akry po dziewicze wybrzeża Axim

Ghana
Wikimedia/Rtevels/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Ghana
  • 7 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczymy plantację kakao, króla niesionego w bogato zdobionej laktyce i Miasto-Ogród. 

Akra

Wyprawę rozpoczynamy w Akrze, stolicy Ghany. Po przyjeździe i zakwaterowaniu w hotelu będzie czas na zwiedzanie Muzeum Narodowego, które przybliży nam historię oraz kulturę tego kraju. Zobaczymy między innymi wyroby rzemieślnicze, instrumenty muzyczne, artefakty z epoki kamienia oraz wystawę związaną z okresem handlu niewolnikami. Wieczorem możemy udać się do jednego z klubów nocnych lub spędzić czas w restauracji.

Akra - Kumasi

Opuszczamy Akrę i jedziemy w głąb lądu do miasta Kumasi, które ze względu na bogatą roślinność znane jest jako Miasto-Ogród. Odwiedzimy tutaj Muzeum Sił Zbrojnych w byłym forcie, zbudowany przez Brytyjczyków w 1896 roku na ruinach fortu Asanie. Tutejsze ekspozycje opowiadają historię wielu konfliktów, które miały miejsce na terenie Ghany. Po południu warto odwiedzić tutejszy rynek - największy w całej Afryce Zachodniej.

Kumasi

Kumasi jest miastem, które zamieszkuje król Ashanti, rezydujący w pałacu Manhyia. Można zwiedzieć muzeum pałacu, znajdujące się w pobliżu obecnej rezydencji królewskiej.

Odwiedzając muzeum poznamy funkcję każdego z pokojów pałacu oraz zobaczymy artefakty należące do władców. Co 42 dni w pałacu odbywa się festiwal na cześć przodków króla i Złotego Stolca. Bierze w nim udział sam król, który wychodzi na spotkanie swoich podwładnych i paraduje w bogato zdobionej, krytej lektyce, wśród tancerzy.

Po opuszczeniu pałacu udajemy się do pobliskiej wioski, gdzie można spotkać utalentowanych rzemieślników, tkających piękne płótna.

Axim

Dziś udajemy się na południe, do Axim. Po drodze warto się zatrzymać przy plantacji kakao (Ghana jest drugim na świecie eksporterem tego produktu). Na plantacji dowiemy się więcej o uprawach oraz różnych przeznaczeniach nasion kakaowca.

Następnie ruszamy do nadmorskiej miejscowości Axim, gdzie spędzimy noc. Miasto posiada kilka ciekawych atrakcji, jak na przyklad udostępniony turystom fort San Antonio de Axim, zbudowany przez Portugalczyków i Holendrów w 1515 roku. Na wyspach leżących z dala od brzegu znajdują się zaś liczne latarnie morskie.

Axim

Dzień na relaks. Możemy pospacerować cichymi plażami i po prostu odpocząć. Kto chce, może pójść nurkować lub surfować. Warto się również wybrać na wycieczkę do pobliskiego lasu.

Elmina

Tego ranka jedziemy do miasta Elmina (około 3 godziny jazdy). Możemy tu odkryć mroczną historię handlu niewolnikami, odwiedzając zamek św. Jerzego. Zobaczymy ciasne cele, przez które przewinęły się tysiące niewolników. Poziom wyżej – w jasnych i przestronnych pomieszczeniach – urzędowali oficerowie. 

Elmina - Cape Coast - Akra

Dzisiaj czeka nas powrót do Akry, po drodze jednak warto się zatrzymać w miejscowości Cape Coast, w której również handlowano niewolnikami. Z Akry ruszamy do domu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij