Gruzja w 9 dni. Zdobywając szczyty i degustując wino

Gruzja
Flickr/Levan Gokadze/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Gruzja
  • 9 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Spróbujesz wybornego gruzińskiego wina, wejdziesz na wysokość 2 tysięcy metrów n.p.m. w poszukiwaniu wyjątkowego klasztoru i zdobędziesz jeden z najwyższych szczytów Kaukazu.

Tbilisi

Podróż po Gruzji rozpocznij od przybycia do Tbilisi. Stolica kraju to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast położonych w pobliżu Kaukazu. Na samym początku koniecznie udaj się na spacer po zabytkowym Placu Wolności, na którym znajdziesz ratusz miejski oraz pomnik św. Jerzego.

Tbilisi

Dziś kontynuuj zwiedzanie Tbilisi. Wśród największych atrakcji stolicy znajdują się: Katedra Sioni, Wielka Synagoga, Twierdza Narikala, stary budynek parlamentu, Park Europejski, Most Pokoju, Święta Góra Mtacminda oraz Aleja Szoty Rustawelego. 

Tbilisi – Dawit Garedża – Telawi

Ze stolicy wyrusz w kierunku kompleksu świątyń Dawit Garedża. Znajduje się on we wschodniej Gruzji na półpustynnych stokach góry Garedża. Pierwsze tutejsze budowle wzniesione zostały już w VI wieku. Po zwiedzeniu kompleksu zatrzymaj się w miejscowości Telawi i udaj do lokalnej restauracji, gdzie polecamy skosztować któregoś z lokalnych win. 

Telawi – Stepancminda

Dziś z Telawi udaj się do osiedla miejskiego Stepancminda, w pobliżu którego znajduje się wyjątkowy XV-wieczny klasztor Cminda Sameba. Przygotuj się na górską wspinaczkę, bowiem świątynia ulokowana jest na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. 

Stepancminda

W Stepancmindzie warto zatrzymać się na dłużej. Odwiedź tutejsze muzeum poświęcone pochodzącemu z tego regionu pisarzowi Aleksandrowi Kazbegiemu. Wprawieni miłośnicy górskich wycieczek mogą z kolei spróbować wspiąć się na górę Kazbek (5033,8 m n.p.m.).

Stepancminda – Mccheta

Dziś kieruj się w stronę miejscowości Mccheta. Tu na pewno warto zobaczyć zabytkową katedrę Sweti Cchoweli. Duże wrażenie zrobi również na tobie klasztor Samtawro. Oprócz tego w mieście znajdziesz monastyr Dżwari z VI wieku i ruiny pałacu królów iberyjskich.

Gori

Przyszedł czas, by wreszcie odwiedzić miasto Gori. To właśnie tutaj na świat przyszedł Józef Stalin. Miłośnicy historii powinni udać się do muzeum poświęconemu dyktatorowi. Warto również zobaczyć malowniczą cytadelę.

Wardzia - Tbilisi

Dziś udaj się do Wardzi – skalnego miasteczka słynącego z zabytkowych klasztorów wykutych na zboczu gór Eruszeli. Obecnie istnieje możliwość zwiedzenia około 300 zabytkowych komnat! Wieczorem skieruj się do Tbilisi wzdłuż jeziora Paravani.

Tbilisi

Przed wylotem do domu udaj się na krótki spacer po brukowanych uliczkach Tbilisi. Po raz ostatni poczuj wyjątkowy klimat Gruzji. Na lokalnych straganach warto zaopatrzyć się w jakieś pamiątki – ciepłe czapki, dekoracyjne tkaniny, rękodzieła filcowe lub rogi.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij