Hajfa w 3 dni. Niezwykła wyprawa na północ Izraela

Cezarea Nadmorska
Flickr/Carole Raddato/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Izrael
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczysz tajemniczą twierdzę Krzyżowców, odpoczniesz w Ogrodach Bahia i dowiesz się, gdzie Maryja usłyszała, że zostanie matką Jezusa.

Przybycie do Hajfy

Zaraz po przybyciu do izraelskiej Hajfy udaj się do położonej nieopodal Cezarei Nadmorskiej, czyli pozostałości po starożytnej wiosce, ulokowanej tuż nad Morzem Śródziemnym. Miejsce to założył sam Herod Wielki. Niestety, w czasach panowania Bizantyjczyków i Arabów wiele wspaniałych obiektów uległo zniszczeniu i do dziś zostały jedynie ruiny. Cezarea Nadmorska posiada jednak status Parku Narodowego i jest celem wypraw tłumów turystów. Szczególną uwagę przykuwają: rzymski teatr, ruiny hipodromu, fragmenty murów miejskich oraz cytadela.

Zanim wrócisz do Hajfy odwiedź jeszcze malowniczy Nazaret. W mieście tym znajduje się Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Przepiękna świątynia przez wielu wiernych uznawana jest za miejsce, w którym dorastała matka Jezusa Chrystusa. To także tutaj Maryja miała dowiedzieć się od Archanioła Gabriela, że wyda na świat Syna Bożego.

Przyszła wreszcie pora na zobaczenie pierwszych atrakcji Hajfy. Miasto to słynie m.in. w wielu muzeów. Zwiedź Muzeum Sztuki Japońskiej, gdzie będziesz mógł oglądać wiele wyjątkowych eksponatów, pochodzących z Kraju Kwitnącej Wiśni (m.in. ceramika, obrazy, ryciny, rzeźby, zabytkowe miecze).

Promenada Louise, Tyberiada oraz Twierdza Krzyżowców

Z samego rana wybierz się na krótki spacer po Promenadzie Louise, z której możesz oglądać całą Zatokę Hajfy. Następnie opuść na moment Hajfę i skieruj się do Tyberiady. Miasto to jest jednym z najpopularniejszych ośrodków turystycznych Izraela. Warto przede wszystkim odpocząć tu na plażach przy Jeziorze Tyberiadzkim. Co ciekawe, Tyberiada jest najniżej położonym miastem w całym kraju! Miejscowość powinni odwiedzić przede wszystkim ci, którzy interesują się judaizmem. Miejsce to bowiem, obok Jerozolimy, Hebronu i Safedu, jest jednym z tzw. świętych miast. Koniecznie przejdź się po jego centrum, aby móc podziwiać przepiękną architekturę.

Wróć do Hajfy, aby zwiedzić tutejszą twierdzę Krzyżowców, a ściślej - pozostałość po zabudowach, wzniesionych przez uczestników krucjat z XI wieku. Monumentalny budynek posiada wiele krętych i ciemnych korytarzy, a przed nim co jakiś czas organizowane są turnieje rycerskie. Być może uda ci się zobaczyć jeden z nich.

Ogrody Bahai i wyjazd z Hajfy

Twój pobyt w Hajfie powoli dobiega końca. Zanim jednak opuścisz to miasto, koniecznie odwiedź tutejsze Ogrody Bahai, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które są jednocześnie najświętszym miejscem dla wyznawców religii Bahai. 

Tuż przed wyjazdem polecamy również zwiedzić Narodowe Muzeum Nauki. Miejsce to z pewnością przypadnie go gustu każdemu, kto choć trochę interesuje się prawidłami, rządzącymi naszym światem.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij