Jerozolima w 3 dni. Zajrzyj w zakamarki Świętego Miasta

Jad Waszem
Flickr/israeltourism/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Izrael
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Stań pod Ścianą Płaczu, wdrap się na Górę Oliwną i zobacz twierdzę, w której Herod chronił się przez przeciwnikami.

Przybycie do Jerozolimy

Po zameldowaniu w hotelu udaj się do położonej nieopodal Jerozolimy starożytnej twierdzy, zwanej Masadą. Znajduje się ona we wschodniej części Pustyni Judejskiej, na szczycie piaskowego płaskowyżu. Dostać się do niej można zarówno na piechotę (opcję tę polecamy jednak osobom zaprawionym w górskich przechadzkach) oraz kolejką.

Masada została wybudowana w czasach dynastii hasmonejskiej. Około 40 lat przed narodzinami Chrystusa schował się w niej Herod, gdy uciekał przed Partami. Już w czasach nowożytnych schronienie znalazło tu kilkuset Żydów podczas wojny z Cesarstwem Rzymskim. Obecnie miejsce to ma status parku narodowego i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W jego skład wchodzą pałace, spichlerze oraz zabytkowe synagogi.

Ściana Płaczu, Jad Waszem oraz Stare Miasto

Flickr/SarahTz/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Drugi dzień pobytu w Jerozolimie rozpocznij od wizyty Jad Waszem – Instytucie Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Miejsce to poświęcone jest milionom wyznawców judaizmu, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny światowej. Kompleks składa się m.in. z muzeum, galerii sztuki oraz wielu pomników. Wśród tych ostatnich znaleźć można rzeźbę dzieci i Janusza Korczaka, poległych w czasie Holocaustu.

Z Jad Waszem udaj się do Bazyliki Grobu Świętego. To jeden z najważniejszych obiektów sakralnych na świecie. Każdego roku przyciąga miliony wiernych. Pamiętaj jednak o odpowiednim, skromnym stroju i przygotuj się na długie kolejki do wejścia.

Będąc w Jerozolimie nie możesz również ominąć słynnej Ściany Płaczu. To jedyny zachowany fragment dawnej Świątyni Jerozolimskiej. Dziś obiekt ten stanowi punkt orientacyjny dla mieszkańców miasta. To również ważne miejsce modlitw. Z pewnością zauważysz, że w szczelinach ściany znajdują się kartki z modlitwami, wetknięte tam przez wiernych.

Pod wieczór odwiedź Stare Miasto Jerozolimy. Zwróć uwagę na specyficzną architekturę dawnych dzielnic: chrześcijańskiej, ormiańskiej, żydowskiej i muzułmańskiej.

Góra Oliwna i wyjazd z Jerozolimy

Dzień rozpocznij od wizyty na Górze Oliwnej. Miejsce to jest ważnym punktem na mapie pielgrzymek Chrześcijan i Żydów. W Starym Testamencie Góra była miejscem oddawania czci Jahwe. Wyznawcy judaizmu wierzą, że właśnie na jej szczycie pojawi się w przyszłości mesjasz. Chrześcijanie zaś uważają, że to tam Jezus został pojmany przez swoich przeciwników, a następnie skazany na śmierć.

Zanim opuścisz Jerozolimę koniecznie odwiedź także tutejsze Muzeum Izraela, gdzie możesz zobaczyć między innymi rękopisy biblijne. Obiekt dzieli się na cztery skrzydła: Sztuki, Judaików i Etnografii Żydowskiej, Archeologii oraz Młodzieży.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij