Katmandu w 2 dni. Stolica wprost usiana wyjątkowymi świątyniami

Nepal Katmandu
Wikipedia/Alexander Shafir/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Nepal
  • 2 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

W nepalskim mieście zobacz stupę, która "patrzy" na wiernych namalowanymi na ścianach oczyma, podpatruj buddyjskich mnichów i zapuść się do... Ogrodu Marzeń.

Przybycie do Katmandu i zwiedzanie pięknych świątyń

Zwiedzanie Katmandu rozpocznij od wizyty w jednej z najważniejszych świątyń miasta. Swayambhunath to przepiękny obiekt, o charakterystycznej, białej kopule. Budynek został prawdopodobnie wzniesiony w okolicach V wieku. Obecnie znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Od zawsze Swayambhunath stanowiła ważne miejsce dla buddyjskich pielgrzymów. Warto odwiedzić to miejsce również dlatego, że przetrwało niemal bez żadnego szwanku trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Nepal w 2015 roku.

Następnie udaj się do pobliskiej świątyni Paśupatinath, będącej najstarszym nepalskim obiektem sakralnym, poświęconym Śiwie. Budynek ulokowany jest na brzegu rzeki Bagmati. Wokół świątyni rozciąga się ogromny plac, na którym sprzedawane są pamiątki (np. tkaniny, obrazy, figurki religijne). Część obszaru przy świątyni dostępna jest tylko dla tutejszych mnichów, jeśli jednak będziesz mieć szczęście, może uda ci się zobaczyć któregoś z nich. Poza tym podziwiaj wyjątkową architekturę świątyni – twoją uwagę powinien zwrócić szczególnie jej dach, pokryty srebrem.

Następną atrakcją, którą musisz zobaczyć, jest stupa Bodnath. To jeden z najważniejszych buddyjskich obiektów w stolicy kraju. Najsłynniejsza jest jej centralna część, zdobiona namalowanymi na ścianach oczyma. Twoją uwagę zwrócą z pewnością również: monumentalna kopuła i liczne posągi o charakterze religijnym.

Na koniec dnia polecamy wybrać się do klasztoru Kopan. Znajdujący się u podnóża Himalajów kompleks to idealne miejsce dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o buddyjskiej kulturze oraz filozofii. Na miejscu zobaczysz liczne obrazy, rzeźby oraz przepiękne ogrody.

Wieża Basantpur, Ogród Marzeń i opuszczenie miasta

Drugi dzień pobytu w Katmandu rozpocznij od wizyty w dzielnicy Thamel. To prawdziwy raj dla turystów zwiedzających stolicę Nepalu. Liczne knajpki, kawiarnie, stragany z lokalnymi wyrobami i pamiątkami na pewno cię zafascynują. Stąd nie da się wyjść bez toreb pełnych zakupów! Warto jednak mieć oczy dookoła głowy, ponieważ łatwo tu natknąć się na kieszonkowców.

Z Thamel udaj się na główny plac Katmandu – Durbar Square. Choć miejsce to ucierpiało podczas wspomnianego trzęsienia ziemi, to i tak sporej części zabytkowych budynków udało się przetrwać tę katastrofę.

Kolejną atrakcją, którą musisz zobaczyć, jest Wieża Basantpur. Wpisany na listę UNESCO obiekt liczy dziewięć pięter, a jego charakterystyczną cechą są starannie zdobione okna. Legenda głosi, że wieżę wzniesiono po to, by doglądać, czy z każdego komina w mieście wznosi się dym. Miało to bowiem oznaczać, że nikomu z mieszkańców nie brakuje jedzenia. Niestety, atrakcja ucierpiała nieco podczas trzęsienia ziemi. W jej piwnicach można jednak oglądać wyjątkowe zabytki, na przykład... obrazy o erotycznym zabarwieniu.

Pod koniec dnia udaj się do... Ogrodu Marzeń. Zbudowany w 1920 roku park jest wybierany przez turystów, szukających chwili spokoju i relaksu.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij