Ladakh. Wyprawa w indyjskie Himalaje razem z buddyjskim Lamą

Ladakh
Ladakh | Fot.: Tomasz Bonek, Źródło: Wyprawy Marzeń

Szczegóły


  • Indie
  • 14 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd zorganizowany

Ladakh, zwany również Małym Tybetem, to dawne buddyjskie królestwo, magiczna kraina wysokich przełęczy i gościnnych ludzi. Otoczony górami Ladakh to iście księżycowa kraina, zamieszkana przez zmagających się z surowymi warunkami, lecz szczęśliwych i życzliwych ludzi. Spotkamy tam pogodnych mnichów, praktykujących przekazywane od wieków rytuały buddyzmu tantrycznego, plemiona nomadów, hodowców jaków, skromnych rolników i kupców.

Czego doświadczają podróżujący po Ladakhu wędrowcy? Kontaktu z nieskażoną przyrodą, majestatem gór i duchową aurą zabytkowych klasztorów. Zanurzenia w autentyczną, nieskażoną zachodnią cywilizacją, szlachetną i głęboką kulturą. Nieskomercjalizowanych turystycznie cudów natury. Wszystko to - kaniony rzek Indus i Zanskar, żywa tradycja Buddyzmu i życie zgodne z rytmami natury nie tylko zachwyca, ale niepostrzeżenie prowadzi wędrowca w głąb siebie…

Odwiedzimy najbardziej magiczne miejsca: góry, turkusowe jeziora, malowniczo położone wioski, zabytkowe klasztory oraz buddyjskie czorteny.

Będziemy świadkami porannej ceremonii w klasztorze, wsłuchamy się w melodię mantr, „naładujemy akumulatory”, a to wszystko w małej, kameralnej grupie (6-10 os) i pod skrzydłami buddyjskiego Lamy w roli przewodnika grupy.

 

Program wyprawy:

 

Dzień 1. Wylot z Polski do Delhi.

Dzień 2. Przylot do stolicy Indii, odpoczynek po podróży, obiad, zwiedzanie Meczetu Piątkowego w starym Delhi, przejażdżka rikszami rowerowymi, a następnie wizyta w świątyni Sikkhów Bangla Sahib. Kolacja i nocleg w hotelu.

Dzień 3. Rano wylot do Leh, stolicy Ladakhu. Zakwaterowanie w hotelu i czas na aklimatyzację do wysokogórskich warunków. Leh położony jest na wysokości 3514 m n.p.m. Spacer po mieście i kolacja.

Dzień 4. Po wczesnym śniadaniu odwiedzimy klasztor Thiksey z niezwykłym posągiem Buddy Maitreya. W pawilonie modlitewnym, będziemy świadkami porannej ceremonii, nazywanej pudżą. Następnie udamy się do Hemis, najbogatszego klasztoru w Ladakhu, w którym zobaczymy m.in. piękne malowidła. Lunch w Hemis. Po posiłku spacer do jaskini medytacyjnej Gotsang. W drodze powrotnej do Leh, zatrzymamy się w Stok, by zwiedzić muzeum pałacowe. (104 km, ok 6 godz.).

Dzień 5. Wyjazd na zachód od Leh. Zwiedzimy wioskę i klasztor w Alchi z XI w, słynący z pięknych fresków, wykonanych przez kaszmirskich artystów. Uważane są one za arcydzieło sztuki buddyjskiej. Tego dnia, zobaczymy również stary, spektakularnie położony na zerodowanej skale i otoczony księżycowym krajobrazem kllasztor Lamayuru oraz gompę Likir z potężnym posągiem Buddy Przyszłosci. Wieczorem powrót do Leh. (240 km ok7 godz).

Dzień 6. Wyjazd do Doliny Nubry(120 km,ok 5 godz) Trasa będzie pełna serpentyn, pięknych widoków, aż dojedziemy do jednej z najwyższych, przejezdnych przełęczy świata Khardungla (5602 m n.p.m.). Postój na przełęczy, czas na zdjęcia w otoczeniu flag modlitewnych, następnie zjazd do Doliny Nubry (ok 3050 m n.p.m.). Zwiedzanie klasztoru Diskit, a po południu safari na dwugarbnych wielbłądach lub spacer po wydmach wysokogórskiej pustyni. Dolina Nubry, leżała na trasie ważnego szlaku handlowego. Dawniej przemierzały ją karawany objuczonych wielbłądów. Dopiero w 1994 roku została otwarta dla ruchu turystycznego. Nocleg w klimatycznym hotelu w Hunder.

Dzień 7. Po śniadaniu udamy się do wioski Panamik, zobaczymy gorące żródła. Krótki trekking do gompy Ensa. Trudy wspinaczki wynagrodzą nam piękne widoki na dolinę. Nocleg w Panamik.

Dzień 8. Rano zwiedzimy klasztor Samstanling, po medytacji, herbatce z mnichami i śniadaniu, wrócimy do Leh, ponownie przejezdżając przez najwyższą przełęcz Ladakhu. Nocleg w hotelu w Leh. (160 km, ok 6 godz).

Dzień 9. Wyjazd w kierunku największego jeziora w Ladakhu, przepięknego, Tso Moriri (4502 m n.p.m.). Trasa przejazdu będzie niezwykle malownicza. Zobaczymy wielobarwne góry, przełęcze, jaki i świstaki. Późnym popołudniem dotrzemy do osady Karzok, czas na spacer i kontemplację piękna jeziora, otoczonego sześciotysięcznikami. Okolice jeziora zamieszkane są przez wędrowne plemię Changpa, trudniące się pasterstwem. Hoduje się miedzy innymi kozy dające najkosztowniejszą wełnę świata, paszminę. Nocleg w stylu nomadów – w namiotach nad jeziorem.(240 km, ok-8 godz).

Dzień10. Po śniadaniu czeka nas długa droga powrotna. do Leh. Po drodze zobaczymy w Puga złoża siarki, Tso Kar, czyli Białe jezioro. Przejedziemy przez drugą najwyższą przełęcz Ladakhu Taklang La. Wieczorem przyjazd do Leh. Kolacja i nocleg w Leh. (260 km , ok 9- 10 godz).

Dzień11. Dzień wolny w Leh. Zakupy pamiątek i wyrobów lokalnych. Dla chętnych w miarę możliwości wizyta w przychodni medycyny tybetańskiej. Przed zachodem słońca spacer do Stupy Pokoju, ufundowanej, przez japońskich buddystów skąd ostatni raz podziwiać będziemy dolinę Leh.

Dzień12. Wylot do Delhi, po przylocie zakwaterowanie. W miarę możliwości wizyta u świętego sikkhijskiego. Takie widzenie nazywa się w kulturze hinduskiej „darszanem”. Zamiennie, zwiedzanie świątyni Laxmi Narayan.

Dzień13. Delhi, zwiedzanie świątyni ku czci Kryszny w ISCON (Międzynarodowe Towarzystwo Szerzenia Świadomości Kryszny). Na miejscu pyszny lunch. Czas na zakupy.

Dzień14. Wylot do Polski (albo 13 dnia w nocy).

 

Zapisy i warunki uczestnictwa:

 

Termin: 22.07-04.08.2018

Cena: 5200 PLN + 800 euro

Cena zawiera: przeloty Delhi-Leh-Delhi, nocleg w pokoju 2 osobowym w hotelach (Delhi, Leh, Hunder), skromnym pensjonacie oraz namiotach z łazienkami (Panamik, Tso Moriri), całodzienne wyżywienie, transport, transfery lotniskowe, biletu wstępu, napiwki, opiekę pilota na całej trasie i przewodnika w Ladakhu, ubezpieczenie turystyczne ( KL,NW), safari na wielbłądach.

Cena nie obejmuje: biletu lotniczego do Indii (ok.2500 zł), wizy indyjskiej (ok. 50 USD e-visa), osobistych wydatków, opłat za fotografowanie. Dopłata do pokoju 1 os. 250 euro.

Zgłoszenia: ila11rok@yahoo.com

Nr tel +48 607 505 945 (Viber, WhatsApp )
Skype: Celebeska

 

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij