Libia w 9 dni. Takich ruin można pozazdrościć

Libia
Wikimedia/Zil - Mano darbas/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Libia
  • 9 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczymy starożytną krainę Fenicjan i przejdziemy się wśród greckich i rzymskich ruin Trypolitanii oraz zabytków miasta Trypolis. Przekonamy się, że to właśnie w Libii znajdują się jedne z najlepiej zachowanych na świecie ruin starożytnego miasta rzymskiego!

Trypolis

Przybywamy do Trypolisu - stolicy i największego miasta kraju. Po zakwaterowaniu w hotelu warto się wybrać na obiad do którejś z lokalnych restauracji lub na zakupy.

Trypolis

Dzisiaj ruszamy na wycieczkę po największych zabytkach miasta, które pochodzą jeszcze z czasów rzymskich. Warto zobaczyć łuk triumfalny Marka Aureliusza oraz usytuowane w najstarszej części miasta meczety: An-Naka, Karamanli czy Gurdżi. Nie możemy pominąć również cytadeli, zwanej As-saraj al-hamra (pałac czerwony), w której mieści się obecnie muzeum historii. Ciekawie prezentują się ponadto pozostałości starych domów, świątyni i murów obronnych.

Trypolis - Benghazi - Tokrah - Apollonia

Dzisiaj czeka nas przelot do miasta Benghazi, gdzie w starożytności swoje kolonie zakładali osadnicy greccy, kartagińscy i rzymscy. Stąd udajemy się do Teuchiry (Tokrah), a następnie do Apollonii - starożytnego miasta, założonego przez Greków. Zachowały się tutaj pozostałości po murach z okresu hellenistycznego oraz budowle, głównie pochodzące z okresu bizantyjskiego. Zobaczymy ruiny fortyfikacji, teatru z okresu hellenistycznego i świetnie zachowaną widownię (cavea) o 28 rzędach miejsc siedzących. Warto również zwrócić uwagę na pobliskie komory wykute w skale, gdzie niegdyś prawdopodobnie przechowywano towary, ładowane następnie na statki w porcie. Charakterystycznym punktem Apollonii jest też tzw. kąpielisko Kleopatry, czyli dawny kamieniołom.

Wikimedia/AJ Lehsouni/Public Domain | Źródło: Wikipedia

Apollonia - Cyrena

Po zwiedzaniu stanowiska archeologicznego Apollonia czas na wyjazd do Cyreny. Oba starożytne miasta łączyła niegdyś tzw. droga królewska, zbudowana przez legionistów rzymskich około 100 roku naszej ery. Teraz prowadzi tędy droga asfaltowa. Cyrena została założona około 630 roku przed naszą erą i szybko stała się jednym z najbogatszych miast w całym regionie. Główne zabytki to: kolosalna świątynia Zeusa, świątynia Apollona, agora czy świątynie Demeter. Na noc możemy wrócić do Apolloni lub przespać się w Cyrenie.

Cyrena - Qasr - Benghazi - Trypolis

Rano przejazd do Qasr, żeby zobaczyć jedne z najbardziej okazałych mozaik w tej okolicy. Następnie wracamy do portu lotniczego w Benghazi, skąd czeka nas lot do Trypolisu na noc.

Trypolis - Qasr Alhaj - Gharyan

Dzisiaj czeka nas podróż do miasta Qasr Alhaj, leżącego w łańcuchu górskim Dżabal Nafusa, gdzie można zwiedzić fortyfikowane spichlerze, które zostały zbudowane z cegieł piaskowych, drewna palmowego oraz lin. Zazwyczaj składają się one z kilku pięter, posiadają kształt koła i jedno główne wejście. Pierwotnie wzniesiono je do przechowywania ziarna oraz oleju, dla rodzin mieszkających w okolicznych wioskach. Po ich zwiedzaniu kierujemy się w stronę miasta Gharyan, gdzie spędzimy noc.

Gharyan - Leptis Magna

Zostawiając góry za sobą, ruszamy do Leptis Magna, czyli jednych z najlepiej zachowanych na świecie ruin starożytnego miasta rzymskiego. To naprawdę niesamowite miejsce i zarazem największa turystyczna atrakcja Libii. Do zobaczenia mamy wiele: od teatru, poprzez świątynie i niewielki kościółek, do murów obronnych. Miejsce obowiązkowe. Noc spędzamy w Leptis Magna.

Leptis Magna - Sabrata - Trypolis

Dzisiaj odwiedzimy miasto Sabrata, leżące nad Morzem Śródziemnym w połowie drogi między Trypolisem a granicą z Tunezją. Nieco ponad kilometr od współczesnych osiedli położony jest kompleks starożytnych ruin, który znajduje się na liście UNESCO. Zobaczymy pozostałości forum, łaźni rzymskich, budowle sakralne czy świątynie fenickie. Na nocleg powracamy do Trypolisu.

Trypolis

Ostatni dzień możemy spędzić na zwiedzaniu stolicy Libii oraz na zakupach.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij