Litwa w 6 dni. Malownicze trasy rowerowe czekają!

Połąga
Pixabay/liveinlondon/CC0 Public Domain | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Litwa
  • 6 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Czeka nas niezapomniana podróż wybrzeżem Morza Bałtyckiego, przez wyspę Ruś i wioskę dawnych rybaków na Mierzei Kurońskiej.

Okolice Połągi

Ruszamy trasą prowadzącą przez las Giruliai i Nadmorski Park Regionalny. Po drodze czeka nas zwiedzanie Czapki Holendra - 24-metrowego klifu przybrzeżnego. W Połądze można spędzić trochę czasu na jednej z pięknych plaż, przespacerować się po drewnianym molo, zjeść coś dobrego w jednej z licznych knajpek oraz zwiedzić Park Botaniczny i Muzeum Bursztynu, które urządzono w dawnej rezydencji rodziny Tyszkiewiczów. Wieczór warto spędzić w Kłajpedze. 

Szyłokarczma - Szweksznie - Szyłokarczma

Ruszamy minibusem w głąb lądu (około 55 kilometrów). Zobaczymy wiejskie drogi i malownicze łąki, ciągnące się od Pamarys do Szyłokarczmy (Šilute). Region ten znany jest jako ziemia bocianów. Dalej zatrzymujemy się w miejscowości Szweksznie (Švėkšna), by zwiedzić posiadłość z pięknym parkiem i imponującym neogotyckim kościołem św. Jakuba Apostoła. Na koniec powrót do Szyłokarczmy.

Szyłokarczma i Ruś

Dzień rozpoczynamy od zwiedzania miasta, by następnie udać się na jedyną na Litwie wyspę Ruś, położoną w delcie rzeki Niemen. Widać stąd rosyjski Obwód Kaliningradzki, który znajduje się zaledwie 100 metrów dalej, po drugiej stronie rzeki. Będąc na wyspie warto zobaczyć m.in. XIX-wieczną latarnię morską oraz zabytkowy kościół, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z 1419 roku. Warto zaznaczyć, że położenie wyspy u ujścia Niemna do Bałtyku miało znaczenie strategiczne w trakcie walk o panowanie na Żmudzi.

Przylądek Ventė - Nida

Kontynuujemy wyprawę na Przylądek Ventė, gdzie można odwiedzić słynną stację obrączkowania ptaków oraz muzeum ornitologii i latarnię, z której mamy widok na niepowtarzalny krajobraz, w tym na lśniące Mierzeje Kurońskie i wydmy. Obecnie przez stację przechodzi milion ptaków w każdy okres migracyjny. Dziś jeszcze łódką dopływamy przez Zalew Kuroński do Nidy. 

Nida

Dzień na zwiedzanie Nidy, która jest wioską dawnych rybaków przy Mierzei Kurońskiej. Dziś Nida to największa osada w regionie Neringa i jeden z najpiękniejszych kurortów na Litwie. Rowerem lub pieszo zwiedzamy pasmo imponujących wydm, odwiedzamy najpopularniejsze miejsca - Dom Rybaka, letni dom słynnego niemieckiego pisarza Tomasza Manna i Galerię Amber.

Kłajpeda

Ruszamy w dalszą podróż i jedziemy wzdłuż Mierzei Kurońskiej do Kłajpedy. Po drodze można zwiedzić martwe wydmy na piechotę, oglądać kolonię czapli siwych i kormoranów, odwiedzić Wzgórze Czarownic, w którym mieści się setka fantazyjnych i folklorystycznych drewnianych rzeźb rozrzuconych wzdłuż drogi leśnej, popływać w Bałtyku lub zrelaksować się na plażach. Na koniec zajeżdżamy do Smiltynė, skąd promem przedostaniemy się do Starego Miasta w Kłajpedzie, które zwiedzamy podczas ostatnich godzin pobytu na Litwie.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij