Łotwa w 7 dni. Śladem Niemców i Sowietów

Łotwa
Wikimedia/David Holt/CC 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Łotwa
  • 7 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Dom Kotów, hangary niemieckich sterowców i pozostałości po sowieckich radarach - to wszystko zobaczymy podczas tej wyprawy. 

Ryga

Rozpoczynamy w Rydze, czyli stolicy i największym mieście Łotwy. Nietypowo, bo od odwiedzenia Domu Kotów – secesyjnego budynku stylizowanego na architekturę średniowieczną. Jest on znany z rzeźb kotów z charakterystycznie wygiętymi grzbietami i uniesionymi ogonami, które zdobią dach budynku. Ciekawym obiektem w mieście jest również Centrāltirgus, czyli zespół hal targowych. Warto zaznaczyć, że do budowy obiektu wykorzystano hangary niemieckich sterowców, przeniesione spod Lipawy. Kolejnym punktem jest Pomnik Wolności – symbol niepodległości państwa odsłonięty w 1935 roku. Łatwo na niego trafić, ponieważ obiekt mierzy sobie 42 metry wysokości. 

Jurmała

Drugi dzień poświęcimy w całości na miasto położone jedynie 10 kilometrów od Rygi. Jurmała status uzdrowiska uzyskała w XVIII wieku, a w XIX szybko się rozwinęła i stała niezwykle popularna, m.in. wśród oficerów rosyjskiej armii. Jurmała to jednak nie tylko odpoczynek i czysta plaża. Miejscowość posiada sporo zabytkowych, drewnianych zabudowań w stylu secesyjnym. Zatem jeśli znudzi się nam opalanie, zawsze można ruszyć na pieszą wycieczkę!

Wikimedia/Dezidor/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Ryga

Powracamy do Rygi, by tym razem odwiedzić Stare Miasto, znane także jako Stara Ryga, Vecriga. Teren jest znany z licznych świątyń i budynków historycznych, zatem będziemy mieli co robić. Czeka nas również wizyta w Muzeum Okupacji czy Ryskim Muzeum Motoryzacji, największym i najstarszym tego typu w krajach bałtyckich. 

Ryga - jezioro Duglas

Tym razem kierujemy się na obrzeża miasta, nad jezioro Duglas, gdzie warto zobaczyć Łotewskie Muzeum Etnograficzne. To duży skansen, mieszczący na 87 hektarach, na których mieści się 118 obiektów drewnianej architektury ludowej oraz ponad 3 tysiące przedmiotów codziennego użytku. Zobaczymy tutaj nawet budynki z XVI wieku! Po powrocie do centrum wybierzemy się na przechadzkę po Placu Ratuszowym Rygi, na którym można zobaczyć symbole niezależności Łotwy, takie jak posąg Rolanda. Warto przejść się również ulicą Alberta, na której stoi wiele zabytków architektury secesyjnej. 

Ryga

Dzisiaj wybierzemy się do kościoła św. Piotra, który jest jednym z największych zabytków architektury starej Rygi (pierwsze wzmianki o obiekcie pochodzą z 1209 roku). Z wieży kościoła rozciąga się widok na całe miasto. Warto zahaczyć również o Dom Bractwa Czarnogłowych, gdzie doszło do podpisania traktatu ryskiego.

Windawa

To miasto położone nad Morzem Bałtyckim, u ujścia rzeki Windawy (Venty). Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tutaj zamek kawalerów mieczowych z końca XIII wieku z bezcennymi malowidłami ściennymi. W zamku mieści się obecnie muzeum historii miasta. Warto wybrać się na Stare Miasto, gdzie zobaczymy sporo niskich, drewnianych zabudowań. W parku Jūrmala przejdziemy się z kolei po otwartym muzeum kotwic oraz przejedziemy kolejką wąskotorową.

Windawa

Kolejny dzień w Windawie, kończący naszą wyprawę, poświęcimy na zobaczenie klasycystycznego kościoła katolickiego p.w. Krzyża Świętego z zabytkowym wyposażeniem wnętrza oraz kościoła luterańskiego p.w. Świętego Mikołaja. Na koniec wyprawa za miasto, by obejrzeć astronomiczne radary VIRAC (pozostałość po sowietach), które jeszcze przed 1994 rokiem były chowane przed wzrokiem cywilów.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij