Macedonia w 8 dni. Szlakiem starożytnych miast

Skopje
Wikimedia/Pudelek/CC 4.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Macedonia
  • 8 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczymy najstarsze sztuczne jezioro w tym kraju, odwiedzimy jedno najświętszych miejsc w Macedonii oraz zjemy obiad w klasztornej restauracji.

Skopje

Pierwszy dzień w Macedonii to przylot do Skopje, stolicy kraju. Mamy czas na zakwaterowanie w hotelu, obiad w restauracji i wieczorne spacery

Okolice Skopje

Po śniadaniu czeka nas cały dzień zwiedzania Skopje. Wycieczka obejmuje również wizytę w kanionie Matka, położonym na zachód od centrum miasta. Na jego terenie znajduje się sporo średniowiecznych klasztorów oraz najstarsze sztuczne jezioro w kraju. Można wybrać się na wspinaczkę, albo spływ kajakowy na rzece Treska.

Odwiedzamy kościół św. Andrzeja, a następne płyniemy (około 2 godziny) do jaskiń Vrelo, również położonych na terenie wspomnianego kanionu. Powrót do Skopje z szybkim przystankiem przy klasztorze St. Pantelejmon w Nerez.

Następnie wizyta na bazarze tureckim, po którym koniecznie trzeba się przespacerować. Odwiedzamy również Wieżę Feudalną, Multimedia Center Mala Stanica, kościół św. Zbawiciela, twierdzę Skopsko Kale, Kapan An oraz Kamienny Most. Po południu ruszamy na obrzeże Skopje, aby zobaczyć akwedukt i rzymskie ruiny Scupi. Powrót do hotelu.

Okolice Ochrydy

Po śniadaniu wyruszamy do miejscowości Ochryda, która razem z Jeziorem Ochrydzkim zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Po drodze zatrzymujemy się przy kompleksie Arabati Baba Teke, starym ośrodku bektaszytów, czyli nieortodoksyjnego odłamu islamu.

W Debar zachodzimy do klasztoru St. Jovan Bigorsk (jedno z najświętszych miejsc w Macedonii, słynące z najpiękniejszych w regionie ikon i rzeźbionego drewnianego ikonostasu). Opcjonalnie możemy zjeść obiad w Parku Narodowym Mavrovo oraz zatrzymać się na trasie we wsi Vevcani, gdzie zwiedzimy cerkiew, stare kamienno-drewniane budynki mieszkalne i źródła w parku zdrojowym.

Do Ochrydy przybywamy w godzinach popołudniowych i robimy sobie spacer po zabytkach: kościół św. Sofii, kompleks archeologiczny Plaoshnik, twierdza cara Samuela, teatr starożytny. 

Gradishte - Ochryda

Śniadanie, a po nim wyjazd na całodzienną wycieczkę statkiem do klasztoru św. Nauma. Został on założony w 905 roku przez św. Nauma Ochrydzkiego, który został pochowany w murach budowli. Robimy również krótką wizytę w muzeum na wodzie Gradishte, możemy też zjeść obiad w restauracji wspomnianego klasztoru. Pod wieczór powrót do hotelu w Ochrydzie, kolacja i nocleg.

Wikimedia/Спасимир/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Bitola

Dziś ruszamy do miasta Bitola, położonego 15 km od granicy z Grecją. Robimy tutaj przechadzkę po najważniejszych zabytkach: starożytnym mieście Heraclea Lyncestis, Museum Pelagonia oraz kościele św. Dimitrija.

Po południu wybieramy się do miasta Prilep, gdzie warto zobaczyć Marko’s Fortress oraz żeński klasztor Varosh. Na nocleg udajemy się do miasta Kruszewo, położonego na wschodnich stokach szczytu Buszawa w górach Luben. 

Kruszewo

Wstajemy, jemy śniadanie i ruszamy na zwiedzanie miasta. Warto tutaj zobaczyć pomnik Makedonium, Meckin Kamen oraz stałą wystawę obrazów Nikoli Martinoskiego. Na bazarze możemy zwiedzić z kolei stare warsztaty rzemieślnicze.

Po południu przejazd do starożytnego miasta Stobi - najpopularniejszej atrakcji turystycznej Macedonii. Nocleg organizujemy w regionie winiarskim Demir Kapija. Pod wieczór - degustacja wina i kolacja.

Strumica - Shtip - Skopje

Po śniadaniu jedziemy do miasta Strumica, gdzie zwiedzamy łaźnie rzymskie oraz klasztor St. Leonthius. Obowiązkowo odwiedzamy dziś też najsłynniejsze wodospady Macedonii we wsiach Smolare i Koleshino. Kierując się już w stronę Skopje, zahaczymy jeszcze o starożytne miasto Shtip. Przyjazd do Skopje i nocleg.

Skopje

Po śniadaniu, jeśli czas pozwoli, warto się wybrać na szybkie zakupy. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij