Madagaskar w 14 dni. Ambitna wyprawa dla miłośników pieszych wędrówek

Madagaskar
Wikimedia/Bernard Gagnon/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Madagaskar
  • 14 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Fabryka herbaty, spływ kajakowy oraz malownicze drewniane wioski, to nie wszystkie atrakcje. Osoby o mocnych nerwach mogą wykąpać się w jeziorze, z którym wiąże się legenda o duchu ciężarnej kobiety.

Antananarywa

Dzień pierwszy to przyjazd i zakwaterowanie w jednym z hoteli Antananarywy, czyli stolicy Madagaskaru. Jeśli przyjedziemy w miarę wcześnie, to warto wybrać się na miasto i zobaczyć kilka tutejszych zabytków: Plac Andohalo, Pałac Królowej, małą drewnianą wioskę Tranovola, Świątynię Ambohipotsy, targ Zoma oraz Park Ambohijatovo.

Antananarywa - Antsirabe

Po śniadaniu wyjazd do miasta Antsirabe - uzdrowiska u podnóża masywu wulkanu Ankaratra, położonego na wysokości 1500 m n.p.m. Dotrzemy tam po południu i od razu ruszymy obejrzeć okolicę. Podczas dwugodzinnej wycieczki po mieście z przewodnikiem poznamy kulturę wyspy oraz przejedziemy się rikszą. Będzie też okazja, by odwiedzić lokalny warsztat rzemieślniczy, w którym można uczestniczyć w tworzeniu tradycyjnego rękodzieła Madagaskaru.

Antsirabe - Ambositra

Rano kontynuujemy zwiedzanie, przesiadając się na rower. Podczas tej podróży (w obie strony wychodzi około 27 km) można dojechać do jezior Andraikiba oraz Andrononobe. Z pierwszym z wymienionych wiąże się legenda o duchu ciężarnej kobiety, która niegdyś utonęła w tutejszych wodach. Miejscowi mówią, że można ją ujrzeć o wschodzie słońca, spoczywającą na skale przy jeziorze.

Latem warto się tu wykąpać, zaś jeśli jest zimno - wypocząć na brzegu akwenu. Na noc wracamy do miasta.

Ambositra - Antoetra - Sakaivo

Przejazd do miasta Antoetra, znajdującego się 42 kilometry na południowy wschód od Ambositry. Następnie czeka nas piesza wędrówka do wiosek Zafimanirów (około 4 godzin i pokonanie nieco ponad 10 km). Rozpoczynamy spacer przez las eukaliptusowy i łąki, aż dotrzemy do Vohibe, gdzie chrześcijanie zbudowali na wielkiej platformie ogromny krzyż. Podziwiając widoki kierujemy się do wioski Sakaivo, gdzie można spędzić noc pod gołym niebem, w obozie namiotowym.

Okolice Sakaivo

Zapraszamy na całodzienną wycieczkę po ziemi grupy etnicznej Zafimaniry, zamieszkującej około 100 wiosek i osad na powierzchni 700 kilometrów kwadratowych obszarów górskich prowincji Fianarantsoa. Po obfitym śniadaniu ruszamy przez pola ryżowe, oglądając typowe dla tej społeczności zabudowania. Resztę dnia spędzimy na zwiedzaniu okolicznych wiosek, w których można zobaczyć rzeźbiarzy przy pracy. 

Antoetra

Dzisiaj wracamy do miasta Antoetra, a wieczorem wyjeżdżamy do miasteczka Sahambavy na zasłużony odpoczynek.

Sahambavy

Wstajemy wcześnie rano i odwiedzamy fabrykę herbaty. Następnie przejeżdżamy do miejscowości Manaotsara, skąd wybierzemy się na spływ kajakowy po rzece Matsiatra. Obiad zjemy na brzegu, tuż przy pięknym wodospadzie, a resztę dnia spędzimy obserwując prace członków grupy etnicznej Betsileo.

Wikimedia/Lemurbaby/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Park Narodowy Andringitra

Dziś wybierzemy się do Parku Narodowego Andringitra, położonego w południowej części Madagaskaru. To naprawdę niesamowite miejsce, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wycieczka potrwa około 4 godzin, podczas których przejdziemy ponad 11 kilometrów. 

Szczyt Boby

Kolejny dzień w trasie, a do przejścia mamy tym razem 21,5 kilometra, co powinno nam zająć w tym terenie około 9 godzin. Naszym celem jest najwyższy szczyt Parku Narodowego Andringitra, noszący nazwę Boby (2658 m n.p.m.). To wyczerpująca podróż, lecz piękna przyroda i niesamowite widoki wszystko wynagrodzą z nawiązką. Wieczorem schodzimy do obozowiska Lantaranomby, gdzie spędzamy noc.

Tsara

Celem dzisiejszej wyprawy jest obóz Tsara (około 5 godzin, 12 km). Po śniadaniu kierujemy się do południowego wejścia do parku, podziwiając dolinę Tsaranoro oraz imponujące urwisko. Przejdziemy przez kilka wsi zamieszkanych przez grupę Barabory, czyli mieszaninę ludności Bara oraz Betsileo. Do obozu Tsara przybędziemy wczesnym popołudniem, zatem pozostanie trochę wolnego czasu, by nacieszyć się tym spokojnym miejscem.

Park Narodowy Isalo

Do południa będziemy się przechadzać po obozie, a potem skierujemy się do Parku Narodowego Isalo. To piękny rezerwat, w którym znajdują się złote równiny, kaniony, wodospady, a nawet grobowce. 

Park Narodowy Isalo

Cały dzień spędzamy na podziwianiu przyrody w Parku Narodowym Isalo. Zamieszkuje go około 55 gatunków ptaków, a ponadto lemury, jaszczurki, węże i inne zwierzęta. Można wybrać się również na wyprawę wśród fantastycznych formacji skalnych (około 6 godzin) do Piscine Naturelle, czyli pięknego naturalnego zbiornika wodnego.

Tulear

Przejazd do Tulear. Po drodze odwiedzamy Park Narodowy Zombits i oglądamy majestatyczne baobaby. 

Tulear

Kończymy wyprawę po Madagaskarze. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij