Malta w 3 dni. Starożytne świątynie i rejs z rybakami

Mdina
Wikimedia/Frank Vincentz/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Malta
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Prehistoryczne świątynie, doskonałe wino i jedna z najmniejszych stolic na świecie - to wszystko czeka na ciebie podczas tej wyprawy. 

Valletta - Mdina

Pierwszy dzień rozpoczynamy od zwiedzania Valletty. Jest to jedna z najmniejszych stolic na świecie, obejmującą jedynie 0,8 km2, ale posiada około 320 zabytków i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Niewielkie miasto można w całości zwiedzić na piechotę, trzeba tylko wziąć wygodne buty.

Warto tu zobaczyć choćby Konkatedrę świętego Jana, czyli świątynię wybudowaną w latach 1573-1578, którą zaprojektował maltański architekt Girolamo Cassar. Ciekawe są również górne ogrody Barrakka, z których rozciąga się piękna panorama Wielkiego Portu.  

Republic Street – główna ulica Valetty jest pełna różnego rodzaju sklepów, począwszy od butików z najnowszą modą, po sklepiki z tradycyjnymi pamiątkami maltańskimi. Jeśli chcesz zjeść obiad w Vallettcie, wejdź koniecznie w boczne ulice, gdzie ceny są mniej wygórowane, a restauracje mniej zatłoczone.

Popołudnie spędzamy dla odmiany w tzw. Silent City, czyli Mdinie. Dotrzeć tam można autobusem, jadącym bezpośrednio ze stolicy. To średniowieczne miasto jest zdominowane przez normańską i barokową architekturę, w tym piękną katedrę w centrum miasta.

Gozo - Sliema - St. Julian's

Gozo (mniejsza wyspa, leżąca na północy kraju) ma zupełnie inny krajobraz, niż Malta. To miejsce dużo spokojniejsze i tradycyjne. Można tam dotrzeć promem, płynącym z Cirkewwa. Podróż trwa około 20 minut. Za dodatkową opłatą można przeprawić się samochodem, co zwiększy elastyczność w poruszaniu się na miejscu.

Na początek wato odwiedzić stolicę wyspy - Rabat, znaną również jako Victoria. Warto tutaj wejść na wzgórze Cittadella, skąd roztacza się szeroki widok na miasto i okolice. Na wyspie można również zobaczyć miejsce, w którym wznosiło się Azure Window w Dwejra, czyli most skalny umieszczony w morzu, tuż u wybrzeży wyspy. Niestety, rozpadł się w marcu 2017 roku. Po południu warto odwiedzić jaskinię Calypso i podziwiać niesamowite widoki Ramla Bay - jednej z najpiękniejszych plaż na Wyspach Maltańskich. Zdecydowanie warto się tu wykąpać!

Po powrocie na Maltę najlepiej odpocząć i uciąć sobie szybką drzemkę przed dalszym zwiedzaniem. Proponujemy rozpocząć wieczór kolacją w jednej z wielu restauracji w mieście Sliema, po czym przejść się do St. Julian's wzdłuż pięknej nadmorskiej promenady.

Trójmiasto

Ostatniego dnia proponujemy wizytę w Blue Grotto, czyli miejscu, gdzie znajdują się piękne morskie jaskinie oraz skalny łuk. Można tutaj pływać, nurkować lub wybrać się w rejs kolorową łodzią z tamtejszymi rybakami. Potem warto pojechać taksówką (szybszy sposób niż autobusem, który z reguły nie jeździ punktualnie) do prehistorycznych świątyń w Hagar Qim i Mnajdrze.

Po południu warto udać się do wschodniej części Malty, aby odkryć trzy miasta - Isla, Bormla i Birgu (łacińskie nazwy: Senglea, Cospicua i Vittoriosa). Vittoriosa jest prawdopodobnie najbardziej popularna, bowiem ma najwięcej zabytków i piękne nabrzeże. Jest tam wiele restauracji i winiarni, w których można spędzić przyjemny i relaksujący wieczór.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij