Nigeria w 12 dni. Przejmująca lekcja historii

Abudża
Wikipedia/Mark Fisher/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Nigeria
  • 12 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd zorganizowany

Trudna sytuacja polityczna w Nigerii sprawia, że kraj ten często omijany jest przez podróżników wybierających się do Afryki. Niesłusznie. Zobaczysz tutaj kilkudziesięciometrowe wodospady, odlewnie brązu oraz budynki, w których niewolnicy czekali na transport. 

Lagos

Wycieczkę po Nigerii warto zacząć od dawnej stolicy kraju – Lagosu. Po zakwaterowaniu się w hotelu wyrusz do pobliskich restauracji lub zasmakuj nocnego życia w najlepszych klubach, które stanowią jedną z największych atrakcji miasta.

Badagri – Lagos

Dziś poznaj Lagos z zupełnie innej strony. Odwiedź Muzeum Narodowe, w którym znaleźć można największe dzieła sztuki Nigerii, a także liczne eksponaty etnograficzne – np. maski Joruba, terakotowe rzeźby kultury NOK oraz kapliczki Ibo. Następnie wybierz się do Badagri – portowej miejscowości, która do XIX wieku była jednym z największych centrów wywozu niewolników do obu Ameryk. Zobacz tu m.in. pierwszy w Nigerii dwukondygnacyjny budynek nazywany „punktem bez powrotu”, w którym w przeszłości niewolnicy czekali na transport.

Abeokuta – Ibadan – Ile Ife

Trzeci dzień pobytu w Nigerii rozpocznij od wyprawy do Aboekuty, gdzie znajduje się m.in. słynna skała Olumo. Z jej szczytu doskonale widać całą panoramę tego wspaniałego miasta. Koniecznie odwiedź również targ Adire, na którym będziesz mógł kupić na przykład autentyczne tkaniny afrykańskie. Następnie udaj się do Ibadanu – najstarszego miasta Afryki Zachodniej. Znajdziesz w nim np. najważniejszy ośrodek naukowy kraju – Uniwersytet Ibadan. Przy okazji warto również zajrzeć do Ile Ife - domu Oduduwa, czyli legendarnego założyciela wyścigu Yoruba.

Idanre – Benin – Okumu

Kolejnym przystankiem na trasie po Nigerii jest Benin – stolica stanu Edo. W mieście tym szczególnie warto odwiedzić pałac królewski, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oprócz tego zobacz ulicę Igun, statuę Emotan oraz odlewnie brązu. W Okumu natomiast wybierz się do Parku Narodowego, w którym aż roi się od egzotycznych roślin i zwierząt.

Calabar

Calabar to istniejące od ponad dwóch tysięcy lat miasto, które w przeszłości stanowiło bardzo ważne centrum handlu niewolnikami. Obecnie miejscowość ta jest jednym z największych ośrodków w południowej Nigerii. W Calbar nie tylko można wypocząć na piaszczystej plaży, ale także poznać nieco historii, odwiedzając tutejsze muzeum.

Obudu

Czas na trochę oddechu od tropikalnego klimatu Afryki. Obudu to szczyt płaskowyżu ulokowany na 1576 metrach nad poziomem morza. W tym miejscu odpoczniesz od pełnej wrażeń wyprawy po Czarnym Lądzie i nabierzesz sił przed kolejnymi etapami wycieczki. 

Obudu

W Obudu warto zatrzymać się na dłużej. Ciesz się wspaniałymi widokami oraz czystym górskim powietrzem.

Esie – Jebba – Lokoja

Po odpoczynku w Obudu wybierz się do Esie, gdzie czeka na ciebie najstarsze muzeum Nigerii. Znajdziesz w nim tysiące unikalnych eksponatów (np. odkryte w 1775 roku kamienne figury uciekinierów z Oyo). Następnie udaj się do Jebba i zobacz pomnik wzniesiony ku czci szkockiego podróżnika i odkrywcy - Mungo Parka. Kolejnym punktem wycieczki jest Lokoja. Tu zobaczysz kolejny imponujący pomnik, tym razem wybudowany dla poległych w czasie II wojny światowej żołnierzy.

Gurary – Abudża

Następnie wybierz się do Gurary, gdzie zobaczysz mierzące 30 metrów wodospady. Później udaj się do Abudży i poznaj kulturę plemion Nupe i Gwari. Zobacz koniecznie wyrabiane przez te ludy maski, naczynia, meble oraz elementy biżuterii. 

Abudża

Abudża to obecna stolica Nigerii. Warto poznać architekturę tego miasta, które zostało zbudowane całkowicie od podstaw w latach 80. XX wieku na podstawie projektu japońskiego architekta Kenzō Tange'a.

Abudża

Ostatniego dnia wyprawy koniecznie zobacz najwspanialsze budowle Abudży. Wśród nich znajdują się Narodowy Meczet Abudża, Narodowe Centrum Chrześcijańskie oraz Bank centralny Nigerii. Udaj się również do pobliskich kawiarni lub lokalnego teatru bądź zrób zakupy w centrum handlowym.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij