Plan podróży po Kambodży. Odkryj zaginione imperium miliona słoni

Indochiny
Fot.: Tomasz Bonek, Źródło: Wyprawy Marzeń

Szczegóły


  • Kambodża
  • 10 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Podróż motorikszą do ukrytej w dżungli świątyni, lunch w pływającej restauracji i przejażdżka jedynym na świecie bambusowym pociągiem - to tylko niektóre atrakcje, które czekają na was w tym kraju. 

Przyjazd Siem Reap

Siem Reap to baza wypadowa, z której codziennie ruszają wycieczki do świątyń Angkoru. Najlepiej dotrzeć tu samolotem, bądź drogą lądową z Tajlandii.

Pierwszy dzień to czas na odpoczynek po podróży w centrum  i spacery wzdłuż rzeki Siem Reap,  gdzie można podziwiać m.in rezydencję króla. Późnym popołudniem natomiast warto się wybrać na niesamowitą wyprawę do pływających wiosek na jeziorze Tonle Sap, największym akwenie Kambodży i jednym z największych w Azji. Transfer z hotelu zajmuje zaledwie 40 minut, po nim należy przesiąść się do łodzi, z pokładu której podziwiać można pływające szkoły, pocztę, sklepy i domy. Warto udać się na lunch w także pływającej restauracji.

Siem Reap - świątynie Angkor

Wcześnie rano, wyruszymy tuk-tukiem, czyli motorikszą do pokrytej dżunglą świątyni Ta Phrom. Wspaniałe korzenie drzewa, rozpychają się między wielkimi kamiennymi blokami świątyni - ten widok zapamiętacie na zawsze. Następie odwiedzimy Angkor Thom, czyli miasto Khmerów, a przez południową bramę udamy się do świątyni Bayon, budowanej od końca XII wieku do początku XIII wieku przez króla Jayavarmana VII.  Składa się ona z 54 wież. Następnie podziwiać będziemy pozostałości pałacu królewskiego, świątynię Phimeanakas, tarasy słoniowy i trędowatego króla. Popołudnie proponujemy natomiast spędzić w Angkor Wat, jednej z największych świątyni na świecie, zajmującej powierzchnię 200 ha, otoczoną fosą, której zewnętrzne ściany mają wymiarach 1300 x 1500 metrów.

Siem Reap - ukryte świątynie - Beng Mealea

Tego dnia proponujemy wycieczkę na odległych ruin świątyń Beng Mealea, około 60 km na wschód od głównej grupy świątyń w Angkor,  zbudowanych w okresie panowania króla Suryavarmana II, na początku XII wieku. Powstały z piaskowca i są otoczone fosami. Podstawowy układ to trzy galerie otaczające centralne sanktuarium. Warto zobaczyć tu także olbrzymią płaskorzeźbę przedstawiającą sceny z mitologii hinduskiej, w tym ubijanie morza mleka. Są one wprawdzie mniejsze niż Angkor Wat, ale zaliczane do największych w imperium khmerskim. W okolicy warto wybrać się na prosty trekking przez dżunglę do Peurng Kumnou aby zobaczyć naskalne rzeźby.

Siem Reap - Battambang

Wcześnie rano warto udać się na 4-6 godzin rejs do Battambang. Piękne krajobrazy, pływające wioski i codzienne życie wzdłuż rzeki zachwycą każdego. Po przybyciu do hotelu warto wybrać się na spacer po mieście, aby odkryć jego piękną architekturę kolonialną. Wizyta w Muzeum Prowincji z wieloma nadprożami z okolicznych świątyń i kamiennymi lub drewnianych posągami Buddy jest obowiązkowa.

(Uwaga: Jeśli poziom wody jest niski, np. pod koniec pory suchej, czyli w marcu i kwietniu, rejs nie jest możliwy - trzeba jechać samochodem).

Battambang - Phnom Sampov

Po śniadaniu warto wybrać się w 12-kilometrową trasę do Phnom Sampov. W tej górze znajdują się dwie jaskinie, które były miejscem tortur i morderstw dokonywanych przez Czerwonych Khmerów. W okolicy warto udać się do Phnom Bannon i wspiąć się po schodach do XII-wiecznej świątyni Prasat Bannon. Widoki są niesamowite. Następnie proponujemy przejażdżkę jedynym na świecie bambusowym pociągiem - 11 km wzdłuż rzeki Sang.

Battambang - Phnom Penh

Z Battambang  warto pojechać do Phnom Penh, stolicy Kambodży. Po zostawieniu bagaży w hotelu, polecamy odwiedzić Wat Phnom, następnie przejazd motorikszą do Muzeum Narodowego z ponad 5000 dzieł sztuki, od 7 do 13 wieku.

Phnom Penh Miasto

Położone u zbiegu Mekongu i rzeki Tonle Sap, Phnom Penh, stolica w Kambodży wygląda raczej jaki wielka wieś, niż miasto. Czuć w nim wpływy francuskie. Wycieczkę po nim warto zacząć od pałacu królewskiego, który został otwarty w 1870 roku przez króla Norodoma. Na jego terenie znajduje się pawilon tronowy, srebrna pagoda (Wat Preah Keo Morokat), która jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Po południu polecamy odwiedzić Muzeum Toul Sleng (S-21). To miejsce to ponure przypomnienie krwawej przeszłości Kambodży pod rządami Pol Pota.

Phnom Penh - Takeo - Kep

Kambodża to też przepiękne plaże - warto udać się do nadmorskiej miejscowości Kep. Ta spokojna wioska rybacka, jest idealnym miejscem na relaks pod koniec wakacji. Po drodze zatrzymać się można w Phnom Tamao Wildlife Sanctuary. To zoo powstało w celu zachowania i ratowania rzadkich i zagrożonych gatunków lokalnych od kłusowników i przemytników. Jest domem dla 70 niedźwiedzi azjatyckich, które zostały uratowane z pomocą organizacji pozarządowej Wolne Niedźwiedzie.

Kep - Rabbit Island

Tego ranka warto udać się na wycieczkę statkiem do Kor Tonsai (wyspa królika). Piękna plaża z palmami kokosowymi zachwyci każdego, podobnie jak krystalicznie czysta woda i dżungla rosnąca tuż obok.

Kep - Phnom Penh

Ostatni dzień w Phnom Penh warto spędzić na zakupach. Mnóstwo pamiątek, lokalnych przypraw znajdziecie na targu w centrum miasta.

Wylot do kraju, podroż przez jeden z największych portów przesiadkowych, np. przez Bangkok.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij