Rosja w 6 dni. Śladem niewyobrażalnego przepychu

Kreml
Pixabay/Fama_90/CC0 Public Domain | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Rosja
  • 6 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Mauzoleum komunistycznego przywódcy, zapierające dech w piersiach, zdobne cerkwie, a nawet... dwa Kremle - to wszystko zobaczysz podczas tej wyprawy.

Moskwa

Zwiedzając potężną, zamieszkałą przez blisko 12 mln osób stolicę Rosji, najpierw kierujemy się w stronę Kremla. To gród warowny na wzgórzu, w którym znajdują się budynki administracji państwowej oraz liczne cerkwie. To tutaj znajduje się również Plac Czerwony, przy którym stoi siedziba prezydenta kraju.

Na Kremlu warto również zobaczyć mauzoleum Lenina, w którym spoczywa jego zabalsamowane ciało, Państwowe Muzeum Historyczne otoczone wieżami - dla miłośników historii kraju oraz Sobór Wasyla Błogosławionego, czyli zespół 8 cerkwi będących swoistym symbolem Rosji.

Suzdal

Dzień rozpoczynamy od wyruszenia w drogę z Moskwy do miasta Suzdal, co zajmie nam około 4 godzin. Tutaj warto zwiedzić drewnianą cerkiew św. Mikołaja, zbudowaną w 1766 roku oraz inną, tym razem św. Jana Chrzciciela z 1720 roku, o gipsowych ścianach i drewnianej konstrukcji. Znajdziemy w tym mieście również monaster św. Aleksandra (zespół oddzielnych pomieszczeń mieszkalnych dla mnichów).

Warto wiedzieć, że Suzdal, razem z Moskwą, są częścią tak zwanego Złotego Pierścienia Rosji, czyli grupy szlaków turystycznych, na którą wpisane są średniowieczne miasta Rosji z ważnymi ośrodkami kulturalnymi i religijnymi.

Włodzimierz

Dziś zmierzamy w stronę miasta Włodzimierz (Władimir) położonego nad rzeką Klaźmą. Na początku zwiedzamy Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, który powstał w 1158 roku. Zbudowali go mistrzowie z Niemiec i, co ciekawe, to właśnie ta świątynia była inspiracją do budowy moskiewskiego Kremla.

Innym ważnym miejscem sakralnym, które warto zwiedzić w tym miejscu, jest Sobór św. Dymitra Sołuńskiego z XII wieku z resztkami fresków przedstawiających sceny Sądu Ostatecznego. Będąc we Włodzimierzu nie można pominąć też Złotej Bramy z malutką cerkwią na środkowej wieży.

Nowogród Wielki

Czas przyjrzeć się miastu Nowogród Wielki, który jest naszym kolejnym przystankiem w wyprawie po Rosji. To miasto, liczące nieco ponad 200 tys. mieszkańców, również posiada Kreml (na który mówi się również dietiniec) - obwarowany palisadą i fosą. Oczywiście nie robi on takiego wrażenia jak moskiewski, ale i tak warto go zobaczyć, chociażby ze względu na dobrze zachowane mury obronne. Niedaleko znajdziemy Sobór św. Sofii, który na początku zbudowany był z drewna, jednak dziś jest już murowany i pomalowany na biało ze srebrnymi kopułami i jedną złotą na środku. Zaraz obok niego znajdziemy imponujący Pomnik Tysiąclecia Rosji, wysoki na ponad 15 metrów. 

Petersburg - Peterhof

Wyprawa z Nowogrodu Wielkiego do Petersburga trwa około 4 godzin. Miasto położone jest na delcie Newy nad Zatoką Fińską i na jego terytorium składa się... ponad 40 małych wysp. Dawniej była to stolica Imperium Rosyjskiego (lata 1712–1918).

Warto tutaj zobaczyć przede wszystkim Pałac Zimowy, położony nad brzegiem Newy, który wzorowany był na francuskim Wersalu. Dziś znajduje się w nim muzeum, ale wcześniej urzędowała tutaj między innymi cesarzowa Katarzyna II.

Z kolei w Muzeum Petersburga znajdziemy imponujący okręt Aurora z 1903 roku, który w nocy jest przepięknie oświetlony. W mieście koniecznie trzeba zobaczyć również Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, w którym posadzki dekorowane są 20 rodzajami kamieni, między innymi marmurem i porfirem.

Na koniec warto odwiedzić pobliskie miasto Peterhof z przepięknym zespołem pałacowo-ogrodowym, założonym przez cara Piotra I.

Petersburg

Dziś warto po raz ostatni przejść się uliczkami miasta i poświęcić ostatnie chwile pobytu w Rosji na chociażby zakup pamiątek. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij