Samarkanda w 2 dni. Tropem najważniejszych postaci z Uzbekistanu

Samarkanda Uzbekistan
Wikipedia/Faqscl/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Uzbekistan
  • 2 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zajrzyj do Obserwatorium astronomicznego, zobacz mauzoleum jednego z najważniejszych władców Uzbekistanu i udaj się na bazar w poszukiwaniu najbardziej aromatycznych przypraw. 

Przyjazd do Samarkandy, Mauzoleum Gur Emir oraz Obserwatorium Uług Bega

Przed tobą dwa bardzo aktywne dni w Samarkandzie. Dziś zobacz koniecznie Mauzoleum Gur Emir. To miejsce pochówku Tamerlana – założyciela dynastii Timurydów, który zdołał podbić wraz ze swoimi wojskami tereny dzisiejszych Indii, Iraku oraz Iranu. Tu poznasz wiele interesujących anegdot z życia władcy. Zwróć uwagę na sam budynek – jego charakterystycznymi elementami są błękitna kopuła, wąska brama oraz ściany pokryte ozdobnymi mozaikami.

Następnie odwiedź Meczet Bibi Chanum. Wybudowany na zlecenie żony Tamerlana budynek stanowi przykład tutejszej architektury XIV-wiecznej. Przez wieki popadał w ruinę, jednak od końca lat 60. XX wieku trwają w nim prace renowacyjne.

Kolejnym punktem wycieczki po Samarkandzie jest kompleks Shah-i-Zinda. W jego skład wchodzi kilka grobowców, wybudowanych między XI a XIX wiekiem. Większość z nich ma niebieskie kopuły. Wynajmij przewodnika, który oprowadzi cię po najciekawszych miejscach. Przygotuj sobie wygodne buty i sporą ilość wody, ponieważ czeka cię dość długa wędrówka po stromych schodach i wąskich korytarzach.

Na koniec dnia polecamy zwiedzić Obserwatorium Uług Bega. W XV wieku to właśnie tutaj przyglądano się ruchom słońca i księżyca. Zobacz, w jakich warunkach wiele lat temu uczeni próbowali zrozumieć funkcjonowanie naszego świata. Wewnątrz obserwatorium znajduje się niewielkich rozmiarów muzeum.

Mauzoleum Buchariego, wizyta na bazarze i wyjazd z miasta

Drugi dzień rozpocznij od wizyty w Mauzoleum Al-Buchariego. To miejsce poświęcone perskiemu uczonemu i autorowi najwyżej cenionego przez sunnitów zbioru tradycji Proroka. 

Dziś wybierz się też do samego serca miasta, gdzie znajduje się plac Registan. Otaczają go m.in. medresy Uług Bega i Szir Dar,  wybudowane XV i XVII wieku.

Tuż przed wyjazdem zajrzyj również na centralny bazar. Tu zaopatrzysz się w aromatyczne przyprawy, sery, różne rodzaje herbat, kolorowe tkaniny oraz suszone owoce. Jeśli masz zamiar coś kupić, przećwicz wcześniej swoje umiejętności negocjacyjne. Tutejsi kupcy są prawdziwymi mistrzami targowania się!

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij