Serbia w 6 dni. Degustując rakiję
Wykąpiemy się w gorących źródłach, spróbujemy kultowego, lokalnego napoju alkoholowego i zjemy obiad w typowym, serbskim gospodarstwie.
Belgrad
Przyjazd do Belgradu, zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem można udać się do któregoś z barów, by spróbować rakiji, czyli tradycyjnego, bardzo silnego napoju alkoholowego. Istnieje ponad 100 gatunków, wykonanych ze wszystkich możliwych kombinacji owoców i zdrowych ziół.
Belgrad jest miastem, w którym prawdziwe życie zaczyna się w nocy. Na ciekawe kluby można trafić w podziemiach twierdzy Kalemegdan. Warto też przespacerować się po eleganckim Placu Republiki i zwrócić szczególną uwagę na jego zabytki architektoniczne, takie jak Teatr Narodowy i Muzeum Narodowe. Z kolei ulica Kniazia Mihajlovej jest głównym traktem handlowym i miejscem spotkań, gdzie również możemy zobaczyć kilka arcydzieł architektury belgradzkiej.
Okolice Nisz
Podróżujemy przez Serbię, zatrzymując się w Topola i przy kościele św. Grzegorza. Zanim ruszymy dalej, wstąpimy na obiad w Sumandiji, w typowym gospodarstwie domowym. Następnie ruszamy do miasta Krusevac, gdzie zobaczymy dawną stolicę księcia Lazara z szesnastego wieku. Niedaleko stąd do pomnika władcy oraz cerkwi Lazarica.
Następnie kierujemy się do Nisz, największego miasta na południu Serbii. Tutaj zwiedzamy hammam, czyli turecką łaźnię, legendarną Ćele Kula (wieża czaszek), wzniesioną przez Turków oraz Muzeum Obozu Koncentracyjnego Crveni Krst. Wybierając się natomiast kilka kilometrów za miasto natrafimy na miejsce pamięci jednej z wielkich bitew – Čegar. Na koniec dnia skorzystamy z gorących źródeł w uzdrowisku Niška Banja.
Mali Izvor
Dziś zwiedzimy wioskę Mali Izvor, gdzie będziemy mieć zajęcia z gotowania.
Rajac - Kladavo
Kolejny dzień pobytu w Serbii rozpoczynamy od zwiedzania Gamzigrad, czyli stanowiska archeologicznego, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdziemy je na południe od Dunaju, w pobliżu miasta Zaječar. Obiekt jest bardzo ciekawy – to rzymski kompleks pałaców i świątyń Felix Romuliana, zbudowany przez cesarza Galeriusza.
W Rajac zjemy obiad i wstąpimy do restauracji na degustację wina, później zatrzymamy się na chwilkę przy unikatowym cmentarzu Rajac z III wieku. Wycieczkę kończymy w Kladavo.
Okolice Golubaca
Dzisiaj zobaczymy m.in. Lepenski Vir, czyli wielopoziomowe stanowisko archeologiczne, znajdujące się nad Dunajem w Serbii, w rejonie Żelaznej Bramy. Odkryto tam unikatowe, potężne rzeźby kamienne, w formie wykonanych z otoczaków głów ludzkich, które miały niegdyś prawdopodobnie przeznaczenie kultowe i wyobrażały bóstwa lub zmarłych przodków.
Okolice Golubaca słyną nie tylko z wykopalisk archeologicznych, warto wstąpić również do Parku Narodowego Đerdap oraz odwiedzić twierdzę Golubac. Niezwykle ciekawym obiektem, pamiętającym I wiek naszej ery, jest również Viminacium – starożytne miasto na prawym brzegu Mławy, powstałe na ziemiach plemienia Skordysków jako wielki, umocniony obóz legionów.
Belgrad
Ostatni dzień naszego pobytu w Serbii. Czas, jaki pozostał do wyjazdu warto przeznaczyć na wycieczki po Belgradzie i ewentualne zakupy.