Słowacja w 6 dni. Poznaj ludowe zwyczaje południowego sąsiada

Słowacja - Zamek Devin
Flickr/Martin Belam/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Słowacja
  • 6 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd zorganizowany

Wizyta w zabytkowych wioskach, podróż pociągiem parowym, degustacja wyśmienitych win oraz lokalnych piw – to tylko część atrakcji, jakie czekają na ciebie na Słowacji. Zobacz koniecznie, czym jeszcze zaskoczy cię ten malowniczy europejski kraj.

Bratysława

Podróż po Słowacji rozpocznij od wizyty w Bratysławie. Z pewnością musisz udać się do tutejszych restauracji i skosztować lokalnych piw. Oprócz tego warto wybrać się na krótką wycieczkę po największych zabytkach stolicy – zobacz m.in. gotycki ratusz, barokowy letni pałac biskupi, Zamek Bratysławski, Pałac Prezydencki oraz Słowacki Teatr Narodowy. Wieczorem wypocznij nad brzegiem Dunaju.

Bratysława - Čičmany

Z rana z Bratysławy skieruj się do wsi Čičmany. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1200 roku. Obecnie wioska funkcjonuje jako rezerwat architektury. Znajdziesz w niej wiele tradycyjnych drewnianych zabudowań. Spotkasz tu także mieszkańców okolicznych wsi, którzy pokażą ci, jak wyglądają tradycyjne stroje tego regionu. Oprócz tego będziesz mieć okazję posłuchać ludowych przyśpiewek i użyć tradycyjnej drewnianej kosy.

Terchová

Dziś odwiedź wieś Terchová. W mieszczącym się tu skansenie zobaczysz kolejne przykłady dawnych słowackich zabudowań. W samej miejscowości koniecznie udaj się pod pomnik Juraja Jánošíka – legendarnego mieszkańca wioski, który zyskał sławę lokalnego Robin Hooda. Oprócz tego odwiedź farmę owiec, gdzie zostaniesz poczęstowany popularną bryndzą. Poznasz także tradycyjną muzykę regionu, która została wpisana na listę UNESCO.

Svätý Kríž - Szczyrbskie Jezioro

Czwartego dnia wybierz się do miejscowości Svätý Kríž. Największą atrakcją wsi jest mieszczący się tu zabytkowy ewangelicki kościół artykularny. Po jego zwiedzaniu udaj się kierunku pięknego Jeziora Szczyrbskiego. W miejscowości o tej samej nazwie wejdź do jednego z wielu lokali, gdzie będziesz mógł skosztować aromatycznych lokalnych win.

Czarny Hron - Bańska Szczawnica

Tym razem skieruj się w stronę potoku Czarny Hron. W jego dolinie znajduje się początek powstałej w XX wieku kolei wąskotorowej. Dzięki niej dotrzesz do miejscowości Bańska Szczawnica, która znana jest ze swojego górniczego charakteru. Zobaczyć można tu m.in. kompleks zabudowań dawnej Akademii Górniczo-Leśnej, zabytkowy ratusz, dwa zamki oraz gotycki kościół św. Katarzyny. Warto także poznać nieco więcej historii tego miasta w mieszczącym się tutaj Muzeum Górnictwa.

Bańska Szczawnica - Bratysława

Wróć do Bratysławy. Na sam koniec pobytu na Słowacji wybierz się na krótką wycieczkę, w kierunku ruin Zamku Devín. Jeśli czas pozwoli, możesz także odwiedzić klasycystyczny pałac prymasowski z 1781 roku oraz dwa najbardziej znane mosty Bratysławy - Nový i Starý.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij