Tanzania w 8 dni. W drodze na najwyższy szczyt Afryki

Kilimandżaro
Flickr/mitchpa1984/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Tanzania
  • 8 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Na tę wyprawę wybieramy się z przewodnikami, ponieważ trasa jest niebezpieczna i naprawdę wymagająca. Lecz kto nie marzy o zdobyciu Kilimandżaro?

Marangu

Nasza podróż rozpoczyna się w Marangu, leżącym u podnóży majestatycznej góry Kilimandżaro, która jest najwyższym szczytem Afryki. W niewielkiej odległości od jednego z tutejszych hoteli możemy zobaczyć piękny wodospad i starożytne jaskinie Charga, w których niegdyś ukrywano bydło, podczas ataków plemienia Maasai. 

Mandara Hut

Po śniadaniu krótkie spotkanie z przewodnikami i tragarzami oraz przejście do Marangu Gate (1860 m), znajdującej się u wejścia do Parku Narodowego Kilimandżaro. Stąd prowadzi dosyć długa, ale łatwa trasa do pierwszej górskiej chaty. Idziemy przez gigantyczne wrzosowisko do Mandara Hut (2725 m), gdzie spędzimy noc. Można się stąd wybrać również do krateru Maundi. Jeśli widoczność będzie dobra, rozpościerają się stąd piękne widoki na leżącą poniżej miejscowość Moshi. Odległość od hotelu do Kibo do Hut Mandara wynosi 8 km (około 3-5 godzin).

Horombo Hut

Dziś będziemy iść po nieco bardziej stromym terenie. Las deszczowy ustępuje miejsca łąkom. Pomiędzy drzewami widać szczyty: Kibo oraz Mawenzi. Podczas marszu przejdziemy przez kilka wąwozów, aż dotrzemy do chaty w skalistej dolinie. Naszym celem jest Horombo Hut (3780 m), gdzie zostaniemy na noc. To mała wioska, położona na płaskowyżu i otoczona bujną roślinnością. Odległość od Mandara do Horombo wynosi 12 km (około 5-7 godzin).

Horombo Hut - Mawenzi Hut - Horombo Hut

Po śniadaniu rozpoczynamy wędrówkę do Mawenzi Hut, zaliczając po drodze niezwykłe Zebra Rocks. Podejście na trawiasty stok jest strome, lecz warto się pomęczyć, ponieważ rozpościerające się stąd widoki na Kibo są niesamowite. Następnie powrót na lunch do Horombo, relaks, krótkie spacery po okolicy i przygotowanie się na przyszłe, naprawdę wymagające dni. Odległość od Horombo do Mawenzi to około 5,6 km (około 3 godziny w jedną stronę i 90 minut na powrót).

Kibo Hut

Krajobraz staje się coraz bardziej surowy i czuć, że im wyżej wchodzimy, tym niższe ciśnienie atmosferyczne i mniejsza zawartość tlenu w powietrzu. Należy zatem odpowiednio zwolnić tempo i przy okazji cieszyć się podróżą przez rzadkie wrzosowiska. Osiągamy Kibo Hut w godzinach popołudniowych (4740 m) i od razu kładziemy spać. Odległość od Horombo do Kibo Hut to 10 km (około 5-7 godzin).

Wikimedia/Yosemite/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

W drodze na Kilimandżaro

Pobudka późnym wieczorem (około godziny 11:00), gorąca herbata i rozpoczynamy ostatni etap wędrówki na szczyt. Idziemy do Gilman Point (5685 m). Jeśli dotrzemy na czas, zobaczymy zapierający dech w piersiach wschód słońca, wychylającego się zza góry Mawenzi. Wiele osób uważa ten odcinek za najtrudniejszy. Dla tych, którzy nadal mają wolę i energię, możliwe jest przejście wzdłuż krawędzi krateru do Kilimandżaro (5896 m), czyli najwyższego szczytu w Afryce. Stamtąd zobaczymy pola lodowe i rozległe równiny kontynentu. Po sesji zdjęciowej i odpoczynku na złapanie oddechu schodzimy z powrotem do Horombo Hut na zasłużony odpoczynek. Odległość od Kibo Hut na Kilimandżaro wynosi 14 km (około 6-8 godzin), zejście do Horombo trwa w przybliżeniu tyle samo czasu.

Marangu

Kontynuujemy zejście przez łąki i lasy deszczowe aż do bramy parku narodowego. Odległość od Horombo do Marangu Gate to 27 km (około 5-6 godzin). Po południu dotrzemy do Marangu, gdzie czeka nas w hotelu relaksujący prysznic lub wanna - prawdziwa uczta po wysiłku fizycznym ostatnich kilku dni.

Marangu

Ten dzień poświęcamy na odpoczynek. Można też wybrać się na szybkie zakupy. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij