Taszkent w 3 dni. Oto miasto marmurowych peronów i wyjątkowych bazarów

Taszkent
Flickr/Chris Shervey/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Uzbekistan
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Jedna z najwyższych wież na świecie i bogato zdobione perony metra to nie wszystko, co warto zobaczyć w stolicy Uzbekistanu.

Przyjazd do Taszkentu

Zaraz po przybyciu do stolicy Uzbekistanu wybierz się na tutejszy bazar Chorsu, który mieści się w charakterystycznym budynku z turkusową kopułą. Kupisz tu m.in. wyrabianą ręcznie biżuterię, suszone owoce, orzechy, skórzane kurtki, prawdziwy domowy chleb, ceramikę oraz tradycyjne nakrycia głowy. 

Dziś zobacz również telewizyjną wieżę. Wynajmij przewodnika i wraz z nim udaj się na zwiedzanie obiektu, który swego czasu uznawany był za jedno z największych osiągnięć inżynierii Związku Radzieckiego. Wybudowana w 1985 roku wieża zalicza się do najwyższych na świecie (375 metrów). Poznaj ciekawą historię obiektu, a także wejdź na jego taras, znajdujący się na 97. piętrze. Tam będziesz mógł oglądać wyjątkową panoramę miasta. 

Następnie udaj się na Plac Niepodległości. To właśnie tu stał przed laty najwyższy pomnik Lenina, zastąpiony przez wielki globus, pokazujący mapę Uzbekistanu. Dziś zobacz również miejskie ogrody oraz majestatyczne budynki administracji państwowej, będące doskonałym przykładem surowej architektury czasów socjalizmu. Dodatkowo podziwiaj zabytkową bramę, na szczycie której znajdują się figury walczących bocianów.

Wieczorem możesz wybrać się na krótką przejażdżkę metrem. Tym bardziej, że podczas niej będziesz mógł oglądać piękne perony, zdobione marmurem i alabastrem. Lepiej jednak nie rób tu zdjęć, ponieważ jest to zabronione, a przestrzegania prawa pilnują surowi przedstawiciele służb bezpieczeństwa. 

Chimgon, Plac Timura Chromego i Muzeum Sztuki

Drugi dzień rozpocznij od wyprawy do Chimgon (około 85 kilometrów od centrum miasta). To popularny w Uzbekistanie kurort narciarski, który każdego roku odwiedza mnóstwo amatorów białego szaleństwa. Rozpocznij wspinaczkę do ośrodka znajdującego się na wysokości 1600 metrów. Stąd zobaczysz ośnieżony bok najwyższego szczytu okolicy, który kształtem przypomina gigantyczną gwiazdę. Wznosi się on aż na 3300 metrów nad poziomem morza. 

Następnie wróć do Taszkentu i udaj się na Plac Timura Chromego. Podziwiaj tam wyjątkowy pomnik XIV-wiecznego władcy, założyciela dynastii Timurydów. Dziś wybierz się również do Muzeum Sztuk Pięknych Uzbekistanu, gdzie znajduje się wiele eksponatów, z których najstarsze pochodzą z czasów antycznych. 

Wyjazd z Taszkentu

Zanim opuścisz stolicę Uzbekistanu, zobacz sztuczny zbiornik wodny Charvak. Możesz w tej okolicy wypocząć na plaży, popływać żaglówką oraz spróbować swoich sił w paralotniarstwie. Warto też udać się na krótki spacer wokół jeziora.

Dziś odwiedź też Muzeum emira Timura. Tam poznasz dokładnie historię 200-letniego Imperium, stworzonego przez Chromego, a rozciągającego się od Morza Śródziemnego, aż po Indie. Zobaczysz tu między innymi monety, ceramikę czy stroje ludowe.

Na koniec polecamy wybrać się do medresy Kukeltasz, czyli teologicznej szkoły muzułmańskiej. Wybudowana w 1570 roku, jest jedną z wizytówek Taszkentu. W czasach sowieckich budynek ten służył jako muzeum ateizmu oraz muzyki ludowej. Po upadku Związku Radzieckiego, w medresie ponownie mieści się szkoła.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij