Uzbekistan w 10 dni. Starożytne zabytki na wyciągnięcie ręki

Uzbekistan
Flickr/Fulvio Spada/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Uzbekistan
  • 10 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczysz obserwatorium astronomiczne, skosztujesz uzbeckiego czaju i zajrzysz do wiekowych mauzoleów.

Taszkent

Zwiedzanie Uzbekistanu rozpocznij od przybycia do stolicy kraju – Taszkentu. Po zakwaterowaniu się w hotelu udaj się na krótki spacer. Na samym początku warto zobaczyć tu Pałac Księcia Romanowa, charakterystyczną wieżę telewizyjną, plac miejski oraz majestatyczne budynki rządowe. Wieczorem odwiedź jedną z restauracji i skosztuj kilku lokalnych specjałów – tradycyjnego pieczywa o nazwie lepioszka, szaszłyków lub smażonego ryżu z baraniną.

Taszkent – Samarkanda

Z samego rana kontynuuj zwiedzanie stolicy Uzbekistanu. Zorganizuj sobie małe tournée po tutejszych świątyniach oraz mauzoleach. Najważniejsze z nich to Meczet Juma, Meczet Kukeltasz, mauzoleum szejka Hawendi Tachura oraz mauzoleum Junusa Chodży. Następnie wyrusz w podróż do czwartego pod względem wielkości miasta kraju – Samarkandy. Tam możesz m.in. odwiedzić obserwatorium astronomiczne wzniesione przez księcia Uług Bega!

Samarkanda

Trzeci dzień pobytu w Uzbekistanie przeznacz na zobaczenie wszystkich zabytków Samarkandy. Koniecznie zwiedź tutejsze meczety oraz mauzolea. Warto również udać się na krótką przechadzkę po zabytkowym kompleksie budowlanym Registon, w którego skład wchodzą niezwykłe zabudowy architektoniczne z XV, XVI i XVII wieku.

Samarkanda – Ajdar-kul

Opuść Samarkandę i kieruj się w stronę malowniczego jeziora Ajdar-kul. Ten długi na 250 kilometrów i szeroki nawet na 15 kilometrów zbiornik wodny, powstał w miejscu słonego zapadliska, które pojawiło się w tym miejscu po powodzi z roku 1969. Po drodze do Ajdar-kul przemierzysz pustynne tereny, na których znajdować się będzie miejscowość Nurota z przepięknym sanktuarium.

Ajdar-kul – Buchara

Tym razem udaj się do Buchary – jednego z najbardziej urokliwych miast Uzbekistanu. Odwiedź stare bazary, zobacz zachowane w bardzo dobrym stanie cytadele, podziwiaj piękno zespołu architektonicznego Po’i Kalon, zwiedź również mauzoleum Samanidów oraz kompleks budowli Lab-i Hauz. Zabytkowe centrum Buchary zostało wpisane w 1993 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO, więc tym bardziej warto je zobaczyć na własne oczy.

Buchara

Kontynuuj zwiedzanie Buchary. Odwiedź lokalną herbaciarnię i skosztuj wyjątkowego uzbeckiego czaju. Raz jeszcze udaj się na spacer po krętych uliczkach Starego Miasta.

Buchara- Chiwa

Siódmego dnia wyrusz w kierunku miejscowości Chiwa. Na miejscu zobaczysz m.in. XVII-wieczne mury obronne, cytadelę Kunja Ark, meczet Dżuma, pałac chana Tasz Chauli oraz mauzoleum Pahlawona Mahmuda.

Chiwa – Taszkent

Dziś wrócisz do Taszkientu. Zanim to jednak nastąpi, zobacz te zabytki Chiwy, które wczoraj umknęły twojej uwadze. Do stolicy udaj się pociągiem.

Taszkent

To już niestety koniec twojej wyprawy po Uzbekistanie. Udaj się na jeden z bazarów Taszkentu i zaopatrz się w różne pamiątki (tkaniny, ręcznie wykonaną biżuterię, porcelanowe i drewniane figurki). Zobacz również te zabytki, których nie było dane ci zobaczyć podczas poprzedniej wizyty w stolicy.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij