Wybrzeże Kości Słoniowej w 12 dni. Śladami starożytnych bogów Afryki Zachodniej

Wybrzeże Kości Słoniowej
Wikipedia/Ivoire8/ CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Wybrzeże Kości Słoniowej
  • 12 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Odwiedzisz szkołę dla kapłanów w Aniausse, zobaczysz dzikie plemiona, których przedstawiciele chronią się przed złymi duchami nosząc oryginalne ozdoby oraz udasz się pod największy na świecie kościół.

Abidżan

Przyleć do Abidżanu i zakwateruj się w hotelu. Gdy tylko zostawisz walizki w pokoju, czym prędzej ruszaj na zwiedzanie miasta. Pierwszego wieczoru warto wybrać się na krótki spacer po centrum. Wstąp do jednej z mieszczących się tu restauracji i spróbuj któregoś z lokalnych przysmaków (np. pikantnego gulaszu Kedjenou).

Abidżan - Grand Bassan

Dziś poświęć więcej czasu na zwiedzanie największego miasta Wybrzeża Kości Słoniowej. Z całą pewnością powinieneś zobaczyć futurystyczny budynek Katedry św. Pawła. To z pewnością jeden z najoryginalniejszych obiektów tego typu na świecie! Odwiedź też dzielnice Le Plateau i Treichville, gdzie znajdziesz kilka ciekawych przykładów pozostałości po czasach francuskiego kolonializmu. Następnie opuść Abidżan i udaj się do miejscowości Grand Bassam. Tutejsze zabytkowe budynki kolonialne wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Grand Bassan - Aniausse – Abengourou

Opuść Grand Bassan i kieruj się w stronę miejscowości Abengourou. Na miejscu poznasz przedstawicieli plemienia Agni, którzy mimo bardzo silnej ekspansji kultury chrześcijańskiej, zachowali wiele elementów tradycyjnej kultury. Poznasz między innymi istotę animizmu, czyli poglądu głoszącego posiadanie duszy przez wszystkie żyjące istoty, nie tylko przez ludzi. Zanim jednak dotrzesz do Abengourou, zatrzymaj się w miasteczku Anausse, gdzie mieści się szkoła dla tutejszych kapłanów.

Abengourou - Park Narodowy Komoe

Przyszedł czas, by przyjrzeć się bliżej faunie i florze Wybrzeża Kości Słoniowej. Wybierz się do Parku Narodowego Komoe. Zanim jednak wejdziesz na teren rezerwatu, zatrzymaj się po drodze na krótki odpoczynek w jednym z napotkanych miast (np. Bandoukou). Poznaj region, który w przeciwieństwie do Abidżanu lub Grand Bassan, w większości zamieszkiwany jest przez wyznawców islamu.

Park Narodowy Komoe

W Parku Narodowym Komoe będziesz mieć okazję zobaczyć wiele interesujących okazów dzikich zwierząt, na przykład: hipopotamy, antylopy, krokodyle, słonie, bawoły, hieny, lwy oraz małpy. 

Wikipedia/ETF89/CC BY 2.0

Gminy Lobi i Fulani

W bezpośrednim sąsiedztwie parku żyją jedne z najstarszych grup etnicznych kraju – plemienia Lobi i Fulani. Spędź dzień w towarzystwie przedstawicieli tych ludów i poznaj ich niezwykle bogatą kulturę. Zwróć uwagę m.in. na biżuterię, noszoną przez kobiety w wargach, uszach oraz nosach. Według starożytnych wierzeń, miała ona chronić przez atakiem złych duchów.

Gminy Lobi i Fulani - Korhogo

Dziś udaj się do miasta Korhogo. To czwarta pod względem wielkości aglomeracja tego kraju. Warto zobaczyć tu m.in. zabytkowy meczet.

Korhogo - Gminy Senoufu

Dziś udaj się do nieodległych wiosek, zamieszkiwanych przez przedstawicieli plemienia Senoufu. Lud ten znany jest ze swojego kunsztu rzemieślniczego. Wyrabiane przez niego naczynia lub ubrania mają unikatowy charakter. Poznaj kulturę tych ludzi oraz wysłuchaj opowieści o bogach, których czczą.

Gminy Senoufu - Jamusukro

Tym razem odwiedź miejscowość Jamusukro, będącą konstytucyjną stolicą Wybrzeża Kości Słoniowej. Największą atrakcją miasta jest bez wątpienia monumentalna Bazylika Matki Boskiej Królowej Pokoju. To największy kościół na świecie oraz najwyższy budynek sakralny kontynentu afrykańskiego. Po zwiedzeniu świątyni zobacz pobliskie jezioro, w którym żyją krokodyle. Po południu udaj się pod tutejszy meczet.

Sassandra

Dziś wybierz się do miejscowości Sassandra, która w przeszłości była główną siedzibą królewską. Zobacz koniecznie tutejszy port, a także poznaj codzienną pracę ludu Fanti, utrzymującego się z rybołówstwa.

Sassandra

Zatrzymaj się w Sassandrze na dłużej. Tu również znajdziesz interesujące przykłady architektury pochodzącej z czasów kolonialnych. W wolnej chwili udaj się na tutejsze plaże i skorzystaj z tropikalnego słońca.

Sassandra - Abidżan

Na sam koniec pobytu w Wybrzeżu Kości Słoniowej raz jeszcze odwiedź Abidżan. Udaj się na plażę Cocody, zobacz tutejszy port lub gmach Zgromadzenia Narodowego.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij