Wyspy Owcze w 8 dni. Archipelag pełen tajemnic

Wyspy owcze
Wikipedia/Stig Nygaard/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Wyspy Owcze
  • 8 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Skosztuj tradycyjnej zupy rybnej,  zobacz pozostałości po osadach wikingów i wejdź do parku porośniętego karłowatymi drzewami. 

Vágar

Pierwszym celem twojej wyprawy po Wyspach Owczych jest wulkaniczna wyspa Vágar. Znajdziesz na niej dziesięć osad, z których obecnie tylko sześć jest zamieszkałych. Na tych terenach nie mieszka więc więcej niż s tysiące osób. Miejsce to z pewnością przypadnie do gustu turystom poszukującym spokoju i wyciszenia się od miejskiego zgiełku. Po zakwaterowaniu w hotelu udaj się na krótką wyprawę po wyspie. Warto zobaczyć szczególnie  wioskę Miðvágur z wyjątkowo urokliwym kościołem. Z kolei w Vatnsoyrar znaleźć można Muzeum Motoryzacji z dwoma niezwykłymi eksponatami - Fordem Model T z 1915 roku i Fordem Model TT z roku 1922.

Mykines

Mykines to najdalej wysunięta na zachód wyspa archipelagu Wysp Owczych. Zatrzymaj się w jedynej wybudowanej tu osadzie i podziwiaj wyjątkową drewnianą architekturę tutejszych budynków. W czasie rejsu na Mykines na pewno dostrzeżesz kilka gatunków morskich ptaków – np. fulmarusów, maskonurów i głuptaków.

Po południu skieruj się na sąsiednią wyspę Mykineshólmur, gdzie znajduje się latarnia morska. Uwaga! Dostać się tam można jedynie pieszo przez most zawieszony nad przesmykiem Hólmgjógv.

Okolice jeziora Sørvágsvatn

Tym razem udaj się na brzeg jeziora Sørvágsvatn. To największy tego typu zbiornik wodny na Wyspach Owczych. Tutejsze krajobrazy dosłownie zapierają dech w piersiach! Nieopodal jeziora leży niewielka miejscowość Sørvágur. Warto ją odwiedzić i zobaczyć m.in. niewielki drewniany kościół. Możesz także skierować się do miasteczka Saksun, w pobliżu którego można oglądać kilka wodospadów. 

Gjógv

Czwarty dzień pobytu na Wyspach Owczych spędź w górskiej wiosce Gjógv, w której mieszka jedynie... 30 osób. Zwróć uwagę na pomnik upamiętniających tutejszych rybaków, którzy zginęli na morzu. Podobnie jak w innych miasteczkach znajduje się tu również niewielki drewniany kościół. Po południu możesz udać się na wyprawę po okolicy jednym z turystycznych szlaków.

Leirvik – Skard - Klaksvik

Zatrzymaj się w  Leirvik, gdzie znajdziesz pozostałości po osadzie wikingów. Następnie odwiedź opustoszałą wioskę Skard. Zaraz po tym zatrzymaj się w miasteczku Klasvik. To druga pod względem wielkości miejscowość Wysp Owczych. Znajdziesz w niej wybudowany w 1963 roku kościół Christianskirkjan o wyjątkowej architekturze. Oprócz tego znajduje się tu również Muzeum Wysp Północnych. Warto wspiąć się również na pobliską górę Klakkur (413 metrów) i podziwiać z niej wspaniałej widoki.

Streymoy

Szóstego dnia pobytu na Wyspach Owczych zatrzymaj się w miasteczku Vestmanna (wyspa Streymoy).  Największymi atrakcjami tego miejsca są pozostałości po osadach wikingów, park z karłowatymi drzewami, pomnik rybaka oraz wyjątkowe XIX-wieczne nordyckie zabudowania. W tutejszej restauracji koniecznie skosztuj tradycyjnej zupy rybnej.

Kirkjubor

Wioska Kirkjubor to jedno z najpiękniejszych miejsc na całym archipelagu Wysp Owczych, dlatego koniecznie musisz do niej zajrzeć. Wychował się tutaj Sverre Sigurdsson – późniejszy król Norwegii! Dziś warto zobaczyć tu m.in. pochodzący z XI wieku zabytkowy dom, XII-wieczny kościół św. Olava oraz katedrę Magnusa z około 1300 roku.  

Thorshavn

To już koniec wyprawy po malowniczych Wyspach Owczych. Tuż przed wylotem zwiedź jeszcze największe miasto archipelagu – Thorshavn. Zobacz m.in. średniowieczną rezydencję mnichów Munkastovan, zabytkowe zabudowania Sjóbuðin oraz Vektrabuðin, Fort Skansin, Kościół Havnar Kirkja i Mariukirkjan (jedyny katolicki kościół w mieście).

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij