Jeśli natłok obowiązków sprawił, że już dawno zapomniałeś o letnich wakacjach i czujesz, że musisz odpocząć, ale nie możesz sobie pozwolić na kilkudniową nieobecność w pracy, to sprawdź propozycje na weekendowe wyjazdy, tzw. city break, na przykład: https://r.pl/city-break. Jest to idealna forma wypoczynku, która nie koliduje z pracą, a pozwala naładować akumulatory. Nie musisz wyjeżdżać na dwutygodniowe wczasy, by odpocząć, weekend spędzony w pięknym mieście to świetny sposób na oderwanie się od codzienności i relaks.

Ludzie wyjeżdżają na city break z wielu różnych powodów, z których głównym jest to, że chcą po prostu odpocząć przez kilka dni, odprężyć się i poznać nowe miejsca, ale bez konieczności wydawania większej sumy pieniędzy lub brania urlopu. Pobyt w interesującym mieście jest okazją do poznania jego historii, kultury i sztuki, a jesień jest ku temu najlepszą okazją, bo najsłynniejsze miasta nie są już przepełnione tłumami turystów, tak charakterystycznymi dla miesięcy letnich. Podczas city break masz możliwość znalezienia ukrytych skarbów miasta, o których wiedzą tylko jego mieszkańcy, możesz z bliska i w zadumie podziwiać najpiękniejsze zabytki architektury i spędzić długie godziny w najlepszych muzeach czy galeriach sztuki. City break to możliwość zanurzenia się w nowej kulturze, bycia przez chwilę nie tylko turystą, ale mieszkańcem miasta.

Oczywiście jest całe mnóstwo niesamowitych miast na całym świecie, które nadają się idealnie na city break, ale tym razem postanowiliśmy skupić się na pięciu miastach, które nie tylko są fascynujące, ale również znajdują się w bliskim sąsiedztwie Polski, co znacznie ułatwia zaplanowanie krótkiego pobytu.

Praga

Urodą stolica Czech nie ustępuje nawet Paryżowi, a z uwagi na bliskość wprost idealnie nadaje się na jesienny city break. Historia miasta sięga setki lat wstecz i jest widoczna na każdym kroku. Praskie galerie sztuki być może nie są tak spektakularne, jak paryski Luwr, ale jest tu wiele do podziwiania, począwszy od gotyckich ołtarzy w Klasztorze św. Agnieszki, po dzieła wybitnego przedstawiciela secesji Alfonsa Muchy i bogatą kolekcję prac surrealistów, kubistów i konstruktywistów zgromadzoną w Pałacu wystaw (Veletržní Palác). Warto pamiętać, że czeska sztuka współczesna należy do ścisłej światowej czołówki. Zabawne i niekiedy dość dziwne rzeźby, wybitnego artysty Davida Černý'ego świetnie wpisują się w praską przestrzeń publiczną, a samo miasto oferuje oszałamiającą architekturę, będącą odzwierciedleniem różnych epok. Znajdziecie tu strzeliste gotyckie wieże i przepych baroku, a także zmysłową elegancję secesji i precyzyjnie wyrzeźbione kubistyczne fasady kamienic.

Labirynt brukowanych uliczek, ukrytych podwórek i dziedzińców to istny raj dla wędrowca, który uwielbia spacery, pozornie bez celu, umożliwiające eksplorację miasta. Zaledwie kilka przecznic od rynku Starego Miasta można natknąć się na zabytkowe kapliczki, tajemnicze ogrody, urocze kawiarnie i staroświeckie bary, w których wesoło gwarzą miejscowi. Znajdziesz tutaj spektakularny Zamek na Hradczanach, zawsze zatłoczony Most Karola i słynny zegar astronomiczny na Starym Mieście, ale także wiele miejsc, o których nie piszą żadne przewodniki, bo cała Praga pełna jest niespodzianek.

Paryż

Paryż jest kwintesencją współczesnej metropolii i jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. Paryskie bulwary, muzea, klasyczne bistra i eleganckie butiki sąsiadują z nowoczesnymi multimedialnymi galeriami, kreatywnymi barami winnymi, sklepami z ultranowoczesnym designem i technologicznymi start-upami. Do głównych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych w mieście należą z pewnością ażurowa konstrukcja wieży Eiffla górująca nad miastem, spektakularny Łuk Triumfalny strzegący Pól Elizejskich, reprezentacyjnej alei Paryża, przy której znajdują się liczne galerie, muzea i teatry, a także gotycka katedra Notre-Dame położona na niewielkiej wyspie na Sekwanie. Dwa brzegi rzeki biegnącej przez miasto spinają pięknie oświetlone lampami liczne mosty, które idealnie nadają się do romantycznych spacerów. Najsłynniejsze z nich to Most Aleksandra III, z którego rozciąga się piękny widok na Pola Elizejskie, Pałac Inwalidów i wieżę Eiffla oraz Nowy Most (Pont Neuf) będący wbrew nazwie najstarszym zachowanym mostem w mieście. Jeśli zmęczy Cię spacer zabytkowymi uliczkami, możesz przysiąść w jednej z secesyjnych kawiarni i obserwować życie Paryżan.

Wbrew pozorom architektura Paryża nie jest monotonna, obok prastarych budowli znajdziesz wspaniałe, nowoczesne ikony designu, w tym Centre Georges Pompidou, w którym mieści się muzeum sztuki współczesnej czy Mur Végétal, czyli wertykalny ogród zdobiący ściany muzeum sztuki kultur pozaeuropejskich (Musée du Quai Branly) i zaprojektowane przez Franka Gehry’ego Muzeum Fundacji Louis Vuitton, które przypomina szklany statek z podniesionymi żaglami. Jednakże Paryż to nie tylko zabytki, to także kulinarny raj dla wszystkich smakoszy. Niezliczone bary i restauracje do późnych godzin wieczornych serwują najwymyślniejsze dania jednej z najlepszych kuchni świata.

Budapeszt

Budapeszt to prawdziwy raj dla miejskich odkrywców, gdzie – niemal na każdym kroku, czekają Cię powody do architektonicznych lub kulinarnych zachwytów. Miasto pod względem architektonicznym jest prawdziwą kopalnią skarbów, pełną spektakularnych budowli barokowych, neoklasycystycznych, eklektycznych i secesyjnych. Ogólnie rzecz biorąc, Budapeszt ma niezaprzeczalny urok, tak charakterystyczny dla miast, których „złota era” przypadła na koniec XIX wieku, gdy Europa końca wieku rozkwitała kulturowo i obyczajowo. Właśnie z tego okresu pochodzi większość zachowanej po dziś zabudowy, która nadaje miastu niepowtarzalny charakter.

Współczesny Budapeszt jest wynikiem połączenia pod koniec XIX w. trzech odrębnych miast: Budy i Óbudy położonych na prawym brzegu Dunaju orasz Pesztu, leżącego na lewym brzegu. Większość atrakcji Budapesztu znajduje się w odległości krótkiego spaceru od siebie i od centrum miasta, dlatego masz możliwość poznania miasta nawet podczas krótkiego pobytu. Budapeszt z uwagi na malownicze położenie i piękną architekturę często nazywany jest „Paryżem Wschodu”. Miasto z powodzeniem łączy swoją fascynującą historię z wyluzowanym współczesnym stylem. Lista ciekawych rzeczy do zwiedzania i zrobienia jest niezwykle długa, od muzeów do gorących źródeł, więc z pewnością znajdziesz tu wiele sposobów, by ciekawie spędzić kilka dni.

Wiedeń

Wiedeń to miasto, które jest dumne ze swej długiej, fascynującej przeszłości i potrafi zachwycić nawet najbardziej wybrednego turystę. Znajdziesz tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy interesuje Cię historia długo panującej rodziny Habsburgów, zachwycająca muzyka Mozarta, czy antyki. Większość najciekawszych miejsc, w tym Dom Muzyki (Haus der Musik) czy tak zwana Dzielnica Muzeów (MuseumsQuartier), znajduje się w śródmieściu (Innere Stadt) lub w jego bliskiej okolicy. Jednakże nawet te atrakcje, które tak jak Pałac Schönbrunn znajdują się poza ścisłym centrum miasta, są łatwo dostępne.

Niewiele miast w Europie może poszczycić się tak ciekawą przeszłością, jak Wiedeń, gdzie w samy tylko 1913 r. mieszkali Hitler, Freud i Stalin, którzy na tak różne sposoby wpłynęli na losy całego kontynentu. Miasto pełne jest zabytkowych pałaców pamiętających czasy habsburskiej monarchii i muzeów z dziełami wielkich mistrzów malarstwa. Słynie także z opery i olbrzymiego zamiłowania do muzyki klasycznej. Niektórym może się wydawać, że Wiedeń ze swoją majestatyczną architekturą, operą i sztuką jest miastem niezwykle konserwatywnym i nudnym, ale to tylko pozory. Stolica Austrii w umiejętny sposób łączy tradycję z nowoczesnością, dzięki czemu masz pewność, że nie pozostawi Cię obojętnym. Wiedeń być może nie jest tak szalony jak Berlin, tak romantyczny jak Paryż, czy tak kosmopolityczny jak Londyn, ale z powodzeniem łączy wszystkie te cechy, dając odwiedzającym doświadczanie jedyne w swoim rodzaju.

Berlin

Berlińska kombinacja czaru i młodzieżowego charakteru z pewnością zafascynuje wszystkich, którzy zechcą odkryć jego bogate życie kulturalne, nowoczesną architekturę, wspaniałe jedzenie, intensywne życie nocne i obecną na każdym kroku skomplikowaną historię. Niegdyś mówiło się, że Nowy Jork jest miastem, które nigdy nie śpi, ale teraz ten tytuł z pewnością powinien należeć do Berlina, którego mieszkańcy uwielbiają dobrą zabawę. Szerokie spektrum imprez sprawia, że każda grupa, niezależnie od gustu muzycznego, zasobności portfela i wieku, znajdzie tu coś skrojonego na miarę swych potrzeb. Znajdziesz tu małe kluby muzyczne, ukryte w piwnicach kamienic i molochy z masowymi imprezami techno, swojskie ogródki piwne i luksusowe bary serwujące wykwintne koktajle, frywolne kabarety i przytulne kawiarnie z muzyką klasyczną. Berlin tętni życiem 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, więc nieważne, kiedy tu przyjedziesz, od razu wpadniesz w wir wydarzeń.

Berlin to wielka wielokulturowa metropolia, ale pod powierzchnią skrywa bezpretensjonalny urok małego miasteczka. Zarówno Berlińczycy, jak i ekspaci z całego świata zdają się wyznawać zasadę „żyj i pozwól żyć”, kładąc większy nacisk na wolność osobistą i twórczy styl życia niż na materialne bogactwo i powierzchowne symbole statusu. Pomimo dość dużej powierzchni, Berlin jest łatwy do zwiedzania pieszo, rowerem lub transportem publicznym, ponieważ jego kluczowe obszary znajdują się blisko siebie.