Bangladesz w 9 dni. W poszukiwaniu tygrysów i gibonów

tygrys bengalski
Pixabay/terimakasih0/public domain | Źródło: Pixabay

Szczegóły


  • Bangladesz
  • 9 dni
  • 6-9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobaczymy jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w kraju, odwiedzimy różowy pałac oraz przeprawimy się przez dżunglę na wodzie.

Dhaka

Naszą wyprawę rozpoczynamy od stolicy - Dhaki, w której zwiedzamy Świątynię Dhakeśwari (pol. Ukryta Boginia). Następnie wędrujemy w stronę pałacu Hussaini Dalan, wzniesionego w XVII wieku podczas panowania Mogołów. To tutaj przez pierwsze 10 dni każdego miesiąca organizowane jest zgromadzenie, upamiętniające męczeństwo Husajna - wnuka Mahometa.

Później odwiedzamy Fort Lalbagh, który do dziś pozostał niedokończoną warownią, chociaż prace nad nim rozpoczęto już w 1678 roku. Wart zwiedzenia jest również budynek parlamentu Bangladeszu, czyli Jatiyo Sangshad Bhaban oraz różowy pałac Ahsan Manzil.

Bogra

Dziś wybieramy się do Bogry - przemysłowego miasta, oddalonego od Bangladeszu o około 200 km. Tutaj znajduje się stanowisko archeologiczne, uważane za jedno z najstarszych w regionie. Znajdziemy tutaj między innymi buddyjski klasztor z III wieku p.n.e.

Rzeka Jamuna

Dziś wybieramy się w całodniowy rejs po rzece Jamuna. Spore wrażenie robią szerokie mosty, przerzucone nad nią w wielu miejscach. 

Khulna - Region Sundarbanów

Ten dzień spędzimy w drodze. Wyruszamy pociągiem do miasta Khulna. Droga potrwa około 6 godzin. Gdy dotrzemy do portu Mongla, wejdziemy na statek, z którego będziemy oglądać największy na świecie las namorzynowy w regionie Sundarbany. To tutaj będziemy mogli zobaczyć będące pod ochroną tygrysy bengalskie.

Region Sundarbanów

Rozpoczynamy wyprawę po rezerwacie przyrody Sundarbany, zwanym też dżunglą na wodzie. Zobaczymy tutaj - oczywiście z bezpiecznej odległości - wspomniane wcześniej tygrysy bengalskie, orły, a nawet rybę z charakterystyczną paszczą w kształcie piły (stąd jej nazwa).

Wikimedia/Joydeep/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Khulna

Dziś odwiedzamy przemysłowe miasto Khulna, głównie po to, aby zrobić zakupy. Warto zaopatrzyć się w produkty z bawełny, papieru czy juty. Ten dzień można też wykorzystać na skosztowanie lokalnej kuchni - głównie potraw na bazie kurczaka z dodatkiem curry.

Khulna - Jaflong

Dziś wyruszamy do Jaflong, czyli małej wioski w dywizji Sylhet. Jaflong to jedna z największych atrakcji turystycznych Bangladeszu. Zobaczymy tutaj rzekę Piyain, tropikalne góry i lasy, a także domki przedstawicieli plemienia Khasi. Znajdziemy też pałac Khasia Rajbari oraz ogrody herbaciane.

Jaflong - Srimongal

Dzisiaj wyruszamy do regionu Srimongal, aby przespacerować się po malowniczych lasach rezerwatu Lawachara. Największą atrakcją tego miejsca są gibony. Warto również udać się w rejs statkiem w kierunku podmokłego sanktuarium Haor.

Srimongal - Dhaka

Ostatni dzień w Bangladeszu warto spędzić na spacerach uliczkami miasta i na ostatnich zakupach. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij