Dhaka w 3 dni. Stolica Bangladeszu bez tajemnic
Zobacz największy budynek parlamentarny na świecie, odwiedź "safari" w samym sercu Azji i wypocznij w cieniu zachwycających pałaców.
Przybycie do Dhaki
Zaraz po zameldowaniu się w hotelu rozpocznij zwiedzanie miasta. Na początku udaj się pod pomnik Shaheed Minar, upamiętniający poległych studentów, którzy uczestniczyli w 1952 roku w protestach przeciw pakistańskiemu reżimowi, który uznał język urdu za urzędowy, choć posługiwało się nim jedynie 3 proc. populacji. Niezrozumiała decyzja władz sprawiła, że broniący ojczystej mowy młodzi ludzie wyszli na ulice. Protesty szybko przerodziły się w zamieszki, podczas których zginęło 10 osób.
Następnie odwiedź park Gulshan Lake i wypocznij, spacerując po alejach i mostach. Udaj się też w okolice budynku Zgromadzenia Narodowego. Jatiyo Sangshad Bhaban (bo tak brzmi oficjalna nazwa obiektu) to jedna z najciekawszych architektonicznych perełek miasta. To również największy obiekt parlamentarny na świecie!
Muzeum Narodowe i fort Lalbagh
Z samego rana odwiedź starą część miasta – Old Dhaka. Koniecznie udaj się na tutejsze bazarki, by zaopatrzyć się różne pamiątki (np. tradycyjne gliniane naczynia). Następnie odwiedź park Bangabandhu i poczuj się, jak na safari, organizowanym w samym środku Azji! Na miejscu zobaczysz bowiem m.in. żyrafy, zebry oraz słonie.
Główną atrakcją drugiego dnia pobytu w Dhace jest jednak fort Lalbagh. Twierdza ta powstała za czasów panowania Mongołów i miała pełnić funkcję wartowni. Nigdy jednak jej nie ukończono. Do dziś zachowały się jedynie pozostałości fortu.
Warto dziś także zajrzeć do Muzeum Narodowego, by lepiej poznać niezwykłą historię i kulturę Bangladeszu. Pod koniec dnia udaj się zaś do malowniczej hinduskiej świątyni Chaturdsha.
Powrót do domu
Ostatniego dnia pobytu w Dhace zobacz wyjątkowy pałac Hussain Dalan, wzniesiony w XVII wieku. Następnie udaj się pod świątynię Dźagannathy. Na sam koniec konieczne zajrzyj do kompleksu pałacowego Rose Garden, w którym zobaczysz przepiękne ogrody. Potężny budynek, wybudowany w XIX wieku, do dziś zachował się w bardzo dobrym stanie.