Iran w 14 dni. Szlakiem nietypowych smaków

Teheran
Wikimedia/Hamed Saber/CC 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Iran
  • 14 dni
  • więcej niż 9 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Kolorowe bazary oferujące najlepszą na świecie herbatę oraz... nietypowa zupa, która przypomina zmiksowany gulasz. To nie wszystko, czego musisz spróbować w tym kraju! 

Teheran

Wyprawę zaczynamy w Teheranie - stolicy i największym mieście Iranu, które jest równocześnie centrum administracyjnym prowincji o tej samej nazwie. Miasto zamieszkałe jest przez ponad 8 mln ludzi i bez wątpienia można je nazwać sercem irańskiego kraju. Trochę chaotyczne, ale zarazem piękne. Z kilku powodów. Pierwszym z nich jest pałac Golestan, który idealnie obrazuje naturę tutejszych władców - wielbiących przepych i bogactwo, a także zamiłowanie do wielkich ogrodów. Drugim - meczet Iman Khomeni.

Tutaj można również odkryć moc nowych smaków. Amatorzy lokalnych kuchni powinni z całą pewnością spróbować dizi - zupy, która konsystencją przypomina zmiksowany gulasz lub ziemniaki puree.

Ponadto polecamy odwiedzić tutaj liczne muzea, jak chociażby The National Jewelry Treasury z narodowymi zbiorami biżuterii oraz dywanów.

Shiraz

Drugi dzień to wizyta w Shiraz - mieście nazywanym Perłą Persji. To egzotyczne miejsce z licznymi ogrodami i bogatymi rezydencjami, dodatkowo obfituje w kolorowe wełniane dywany, spotykane niemal na każdym kroku. Shiraz jest także znanym ośrodkiem naukowym. To tutaj mieszkali chociażby znani perscy poeci - Hafez i Saadi.

W tym mieście warto zatrzymać się w meczecie Jame Atiq, który jest jednym z najstarszych w regionie. W wolnym czasie zwiedzamy jeszcze lokalny bazar Vakli, gdzie możemy kupić najlepsze herbaty świata.

Shiraz

Kolejny dzień w Shiraz powinien być równie intensywny jak poprzedni. Polecamy zatem wizytę w Ogrodach Eram, zwanych także Rajskimi Ogrodami. Ponadto należy tu również odwiedzić grób wspomnianych wcześniej Hafeza i Saadi. 

Persepolis

Perspepolis było niegdyś centrum imperium perskiego i jednym z największych miast starożytnego świata, zbudowanym za panowania Dariusza I. Imponuje przepiękną bramą, wykwintnymi płaskorzeźbami i strzelistymi kolumnami. Będąc w Persepolis będziemy mieć również okazję poznać tutejszych koczowników, których nie brakuje w mieście.

Eghlid

Opuszczamy nomadów i koczowników i udajemy się w kierunku miasta Eghlid. Pobliskie szczyty górskie pokryte są śniegiem przez cały rok, stanowią więc przyciągający wzrok element krajobrazu. Zwiedzamy Wieżę Milczenia i kilka pobliskich zabytków, takich jak Świątynia Ognia oraz Agiary.

Caravanserai Zein-o-din

Kolejnego dnia kierujemy się w stronę Gór Zagros, a także lodowego domu. Ma on specjalną konstrukcję, dzięki czemu zachowuje niską temperaturę latem. Zimą mieszkańcy zbierają do niego lód. Dzięki ścianom wykonanym ze specjalnego błota (mieszanka piasku, gliny, białek jaj, wapna, koziej sierści i popiołu), jest odporny na ciepło. Działa więc znakomicie jako izolacja. Tego rodzaju konstrukcje są znane w Iranie już od dwóch tysięcy lat. W pobliżu lodowego domu znajdziemy także rezydencję Khan-e Aghazadeh Qajar oraz meczet Jameh.

Yazd

Jadąc do Yazd vanem możemy się natknąć na gazele. Samo miasto zaś imponuje architekturą, którą warto podziwiać podczas całodziennego spaceru wąskimi uliczkami.

Yazd

Następnego dnia warto zwiedzić pobliską opuszczoną wioskę Kharanak. Wytrwali będą w stanie znaleźć wejście na dach jednego z budynków, z którego roztaczać się będzie widok na całą okolicę. 

Esfahan

Esfahan to jedno z bardziej cichych miast w islamskim świecie, ale właśnie dlatego warto je zobaczyć. Wiele z tutejszych budynków zostało opuszczonych, co tworzy nietypową, nieco mroczną atmosferę. Warto tutaj odwiedzić lokalny rynek, na którym sprzedawcy kuszą pięknymi, kolorowymi dywanami. 

Wikimedia/Arad Mojtahedi/CC 3.0 | Źródło: Wikipedia

Esfahan

Ten dzień warto poświęcić na zwiedzanie Imam Square, który jest drugim największym tego rodzaju placem na świecie, wpisanym ponadto na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstał w latach 1598-1629 i obejmuje powierzchnię blisko 89 tysięcy metrów kwadratowych. Na jego terenie znajdziemy Pałac Ali Qapu oraz meczet Sheikh Lotf Allah.

Esfahan

Dziś odwiedzamy kościół Św. Józefa i i minarety Manar Jonban.

Abyaneh

Opuszczamy Esfahan i udajemy się do wioski Abyaneh, zabudowanej niemal całkowicie domami z czerwonej gliny. 

Kashan

Kierujemy się w stronę gór oraz pustyni. Kashan to miasto z wieloletnią historią oraz imponującymi budynkami. Warto tutaj zobaczyć między innymi meczet oraz Madrasah.

Teheran

Powrót do stolicy. Jeśli czas pozwoli, warto ostatni raz przejść się uliczkami oraz kupić kilka pamiątek.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij