Jazd w 3 dni. Poznaj tajemnice zaratusztrianizmu

Jazd Iran
Wikipedia/Phillip Maiwald/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Iran
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Podczas tej wyprawy zobaczysz wszystkie najważniejsze budynki dla wyznawców zaratusztrianizmu. Zwiedzisz Świątynię Ognia oraz Wieżę Milczenia, zajrzysz również do Muzeum Wody.

Przybycie do miasta Jazd

Zwiedzanie miasta rozpocznij od wizyty w tutejszej Świątyni Ognia, związanej z zaratusztrianizmem, czyli religią irańską. Świątynię wybudowano w latach 30. XX wieku i dziś jest jedną z największych atrakcji Jazd. Twoją uwagę na pewno zwrócą: otaczający budynek plac z okrągłym oczkiem wodnym oraz ogrody z drzewami owocowymi. Wewnątrz Świątyni zainstalowana została specjalna czara, w której pali się święty ogień.

Następnie udaj się do Muzeum Kultury i Historii Zaratusztrianizmu. Dzięki temu lepiej poznasz istotę tego wyznania. Zobacz dziś także Wieżę Milczenia. To tutaj wyznawcy zaratusztrianizmu składali w przeszłości ciała zmarłych. Te następnie zjadane były przez ptactwo. Według wierzeń, był to ostatni akt miłosierdzia ze strony zmarłego.

Stare Miasto, Muzeum Wody i Meczet Jame

Drugiego dnia wybierz się na teren Starego Miasta Jazd. Przejdź się wąskimi uliczkami tej jednej z najstarszych osad na świecie i oglądaj starożytne budynki, wzniesione jeszcze za czasów panowania Persów. W czasie wędrówki po Starym Mieście na pewno spotkasz lokalnych rzemieślników, którzy handlują swoimi wyrobami – np. biżuterią lub tkaninami.

Ze Starego Miasta udaj się prosto do kompleksu świątynnego, zwanego Amir Chakhmaq. Jego znakiem rozpoznawczym jest meczet z wnękowymi komnatami. W bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu znajdują się zabytkowe łaźnie.

Odwiedź następnie Muzeum Wody. Tam poznasz kilka interesujących faktów, dotyczących systemów nawadniania miasta w czasach starożytnych. Będąc w Jazd warto również odwiedzić Meczet Jame, wykładany pięknymi ceramicznymi płytkami. Zwróć szczególną uwagę na dwie masywne wieżyczki, zdobiące wejście na teren świątyni.

Fort Sar-Yazd, Zamek Narein i wyjazd z Jazd

Zanim opuścisz Jazd, zwiedź jeszcze kompleks forteczny Sar-Yazd, w którym mieści się m.in. budynek pierwszego na świecie banku! Duże wrażenie robi również zabytkowa cytadela.

Dziś warto także wybrać się do zamku Narein, w całości wybudowanego z gliny i piasku. Z najwyższego punktu budowli będziesz mógł podziwiać piękną panoramę. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij