Lahaur w 3 dni. Spacerem po pakistańskich ogrodach

Pakistan Lahaur
Wikipedia/Siraj Ul Hassan/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Pakistan
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobacz ogród ozdobiony 400 fontannami, bogato zdobiony, XV-wieczny meczet i pomnik upamiętniający ogłoszenie niepodległości. A to nie wszystkie atrakcje, czekające na ciebie w tym pakistańskim mieście. 

Przyjazd do Lahaur

Po przyjeździe od razu zamelduj się w hotelu. Następnie wyrusz na pierwszą wyprawę po największych atrakcjach miasta. Przede wszystkim warto dziś zobaczyć Meczet Wazir Khan, wybudowany w XV wieku. To jedna z najpiękniejszych budowli islamskich, pochodzących z tego okresu. Ogromne wrażenie zrobi na tobie plac, ozdobne elewacje budynków, znajdujących się na dziedzińcu meczetu, a także samo wnętrze świątyni. W niej zaś znajdziesz m.in. bogato zdobioną salę modlitewną. Zwróć również uwagę na jedyne w swoim rodzaju freski oraz ornamenty, znajdujące się na ścianach oraz pod kopułą obiektu. Na terenie meczetu warto też zobaczyć grób islamskiego świętego - Syeda Muhammada Ishaqa Gazruniego.

Jedną z największych atrakcji miasta jest także fort, znajdujący się, wraz z pobliskimi ogrodami Shalimar (w których stoi aż 400 ozdobnych fontann), na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Fort pochodzi z XVI wieku i zbudowany jest na planie trapezu. Łatwo przedostać się z niego do Meczetu Badashahi, posiadającego bardzo charakterystyczne trzy jasne, okrągłe kopuły.

Bagh-e-Jinnah i safari

Miasto Lahaur znane jest z licznych ogrodów i parków. Dziś odwiedź jeden z nich – Bagh-e-Jinnah. Jego powierzchnia przekracza pół kilometra kwadratowego i występuje w nim ponad 150 gatunków drzew i krzewów. Wizytówką parku są przepiękne chryzantemy. Można tu również zobaczyć grób świętego Peera Sakhia Abula Faizula Hassana, zabytkowy meczet, boisko do gry w krykieta oraz dwie biblioteki.

Udaj się także do tutejszego zoo, gdzie będziesz mógł oglądać lwy, tygrysy, krokodyle, strusie emu i inne egzotyczne zwierzęta. Następnie kontynuuj zwiedzanie miasta, zatrzymując się koniecznie pod marmurowym pomnikiem Minar-e-Pakistan. Ta charakterystyczna biała wieża znajduje się w parku Iqbal. Obiekt został wzniesiony w 1968 roku, na pamiątkę ogłoszenia niepodległości. Warto wejść lub wjechać na jej szczyt wieży, by ujrzeć wspaniałą panoramę.

Wyjazd z Lahaur

Przed opuszczeniem miasta odwiedź jeszcze Muzeum Lahaur. To największy tego typu obiekt w kraju. Znajdziesz tu m.in. buddyjskie rzeźby, zbiór miniaturowych obrazów oraz malowidła współczesnych pakistańskich artystów. Jeśli czas pozwoli, możesz dziś jeszcze zobaczyć XVIII-wieczny meczet Sunheri Masjid o złotej kopule i bogato zdobionych komnatach.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij