Meszhed w 2 dni. Pielgrzymka do świętego miasta

Iran meszhed
Wikipedia/Sonia Sevilla/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Iran
  • 2 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Zobacz jeden z najpiękniejszych meczetów w całym Iranie, podejdź pod królewski grobowiec i poszukaj na targu aromatycznego szafranu. 

Przyjazd do Meszhedu i zwiedzanie sakralnych budynków

Po przybyciu do Meszhedu i zameldowaniu się w hotelu rozpocznij zwiedzanie miasta. Na sam początek polecamy zobaczyć Świątynię Ognia Bazehoor. Budynek został wzniesiony około 2500 lat temu. Ma imponującą, kamienną kopułę. 

Z Bazehoor udaj się do meczetu Goharshad. To jedna z najpiękniejszych świątyń w całym Iranie. Wybudowana na początku XV wieku, przyciąga do miasta blisko 20 milionów pielgrzymów rocznie. 

Następnie rusz pod Sanktuarium Imama Rezy, nazwane tak na cześć potomka Mahometa, którego grobowiec znajduje się w centralnej części ozdobnego placu. Tu także zbierają się pielgrzymi z całego świata. 

Na koniec dnia udaj się w okolice grobu Nadira Shaha Afshara. Miejsce spoczynku króla ulokowane jest w spokojnej okolicy, otoczonej ogrodami. Najbardziej rozpoznawalnym elementem grobowca jest pomnik Nadira Shaha Afshara, uwiecznionego podczas jazdy konnej.

Grób Ferdousiego i wyjazd z Meszhedu

Z samego rana udaj się na jeden z tutejszych bazarów, ulokowanych w centrum miasta. Meszhed jest ważnym ośrodkiem handlu szafranem. Warto zatem zaopatrzyć się tutaj w tę niezwykłą przyprawę. Następnie odwiedź ormiański kościół św. Mesropa z Masztoca. Możesz również udać się do centrum handlowego Proma.

Przed samym wyjazdem z Meszhedu polecamy zobaczyć grób perskiego poety – Ferdousiego, który był autoram narodowego eposu Persów i Tadżyków – „Szahname”.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij