Mulmejn w 4 dni. Poznając birmańskie miejsca kultu

Mulmejn
Flickr/James Antrobus/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Szczegóły


  • Birma
  • 4 dni
  • 3-6 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

W okolicach birmańskiego miasta zobaczysz wyspę związaną z ceremonią mycia włosów przez władców i największy na świecie posąg leżącego Buddy oraz wejdziesz do wielkiego centrum medytacji. 

Przybycie do Mulmejn

Po przybyciu do Mulmejn i zameldowaniu się w hotelu, wyrusz na pierwszy spacer po mieście. Od razu zauważysz, że wiele budynków przypomina domy europejskie. Wszystko dlatego, że w czasach kolonialnych Mulmejn należał do Brytyjczyków, a do dziś wiele wzniesionych wówczas zabudowań zachowało swój oryginalny charakter. Twojej uwadze na pewno nie umkną też tutejsze porty. Miasto to bowiem jest znanym ośrodkiem rybackim. 

Podczas spaceru możesz udać się do Muzeum Państwowego, w którym zobaczysz liczne eksponaty związane z birmańską kulturą, np. instrumenty muzyczne, sztućce, wyroby z brązu oraz królewskie meble.

Wyspy Shampoo i Bilu oraz Świątynia Mahamuni

Dziś udaj się na pobliską wyspę Shampoo. Jej nazwa wywodzi się od dawnej ceremonii mycia włosów przez władców w wodach pochodzących z tutejszych źródeł. Możesz tu odwiedzić malownicze wioski oraz zabytkowy klasztor.

Następnie wsiądź to łodzi i skieruj się na wyspę Bilu. Warto odwiedzić tutejsze osady, których mieszkańcy słyną z wyrobu wielu fantastycznych przedmiotów codziennego użytku. Być może uda ci się nabyć ręcznie wykonaną fajkę, laskę lub ołówek.

Następnie wróć do Mulmejn i odwiedź Pa Alka ta Ya – jedno z największych w kraju centrów medytacji. Później wybierz się do kompleksu świątynnego Mahamuni. W jego obrębie znajdują się m.in. klasztory buddyjskie, Biblioteka Mahamuni z wieloma manuskryptami, liczne brązowe posągi, muzeum oraz 40-tonowy dzwon.

Dziś możesz również wybrać się do klasztoru Sein Don.

Pagoda Kayaik Tan Lan

Dzień rozpocznij od wizyty w Pagodzie Kyaik Tan Lan. Świątynia ta jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Mulmejn. Duża w tym zasługa jej charakterystycznej złotej kopuły. Na terenie Pagody zobaczysz m.in. zabytkowy posąg Buddy. Koniecznie wjedź windą na szczyt wieży, by podziwiać wspaniałą panoramę miasta. Dziś możesz również udać się na spacer po plantacjach grejpfrutów, durianów oraz gumy.

Następnie wybierz się na krótką wycieczkę za miasto. W oddalonym o około 35 kilometrów Thanbyuzayat znajduje się cmentarz, na którym spoczywają polegli budowniczy słynnej linii kolejowej, ciągnącej się przy rzece Kwai.

Wieczorem wróć do Mulmejn i przejdź się brzegiem piaszczystej plaży Setsè.

Powrót do domu

To już koniec twojego pobytu w Mulmejn. Przed opuszczeniem miasta możesz odwiedzić jeszcze jaskinię Kaw Goon, w której znajduje się wiele wyjątkowych rzeźb o charakterze sakralnym. Warto także udać się na oddalone o kilkanaście kilometrów wzgórza Yadana Taung, gdzie mieści się świątynia Win Sein Taw Ya, posiadająca największą na świecie rzeźbę, przedstawiającą leżącego Buddę. 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij