Rangun w 3 dni. W stolicy buddyjskich świątyń

Birma Rangan
Wikipedia/Thomas Schoch/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Birma
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

Sławny na cały świat pomnik Buddy, pagoda wyłożona diamentami i miejsce nawrócenia... ogra - to nie wszystko, co zobaczysz w największym mieście Birmy, zwanym również Yangonem.

Przybycie do Rangun

Po zakwaterowaniu się w hotelu od razu wyrusz na zwiedzanie najważniejszych zabytków Rangunu. Na początek odwiedź świątynię Chaukhtatgyi – jeden z najsłynniejszych obiektów sakralnych, znajdujących się na terytorium Birmy. Wizytówką tego miejsca jest powstały na przełomie XIX i XX wieku pomnik, przedstawiający leżącego Buddę.

Następnie udaj się na krótki spacer po centrum miasta. Odwiedź jedną z tutejszych restauracji, by skosztować tradycyjnych dań – np. zupy rybnej mohinga, pikantnej pasty rybnej ngapi lub opartej na tofu sałatki thoke.

Pagody Sule i  Szwedagon

Drugi dzień pobytu w Rangun przeznacz na zwiedzenie pozostałych wspaniałych świątyń. Jednym z obiektów, które nie mogą umknąć twojej uwadze, jest z pewnością Pagoda Sule. Wybudowana w formie charakterystycznej, złotej wieżyczki, powstała prawdopodobnie w I tysiącleciu naszej ery. Według legendy budynek został postawiony na miejscu, gdzie wiele wieków temu mieszkał nawrócony przez Buddę ogr Sule Bo Bo Gyi. Bardzo interesujący jest sam kształt pagody wzniesionej na planie ośmiokąta. W samej świątyni warto zobaczyć posąg Sule, który wskazuje miejsce pochówku relikwii przeszłych Buddów.

Następnie zwiedź Pagodę Szwedagon. Według wierzeń została ona wybudowana aż 2500 lat temu! Podobno znajdują się tu kosmyki włosów Buddy Gotamy – jednego z "ojców" buddyzmu. Wewnątrz świątyni umieszczonych jest wiele kosztowności. Już sama kopuła Szwedagon zawiera w sobie ponad 4000 diamentów oraz ponad 9000 płytek złota.

Tego dnia warto wybrać się również udać się na targowisko Theingyi, aby zaopatrzyć się w różne pamiątki (np. wyroby z bambusa, kolorowe materiały, ręcznie robione parasole).

Plac Narodowy i powrót do domu

Ostatniego dnia pobytu w Rangun odwiedź koniecznie Plac Narodowy. Z pewnością zauważysz, że mieszczące się w pobliżu nowoczesne budynki mocno kontrastują z górującą nad miastem kopułą Pagody Szwedagon. Jeśli czas pozwoli ci na zwiedzanie, zobacz również dawne budynki ministerialne, wzniesione przez Brytyjczyków w czasach kolonializmu, Możesz również zajrzeć do pozostałych świątyń – m.in. Pagody Botahtaung, Sunagogi Musmeah Yeshua i kościoła ormiańskiego pw. św. Jana Chrzciciela. Na koniec odwiedź też miejsce pochówku ostatniego cesarza Mongołów – Bahadura Szaha II.  

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij