Sziraz w 3 dni. W mieście perskich poetów

Sziraz Iran
Wikipedia/Mardetanha/CC BY 2.0 | Źródło: Wikipedia

Szczegóły


  • Iran
  • 3 dni
  • do 3 tys. zł / os.
  • wyjazd indywidualny

To właśnie tutaj spoczywa dwóch wielkich literatów czasów starożytnych – Hafez i Saad. W czasie trzech najbliższych dni zobaczysz nie tylko ich grobowce, ale też odwiedzisz kilka wspaniałych meczetów, skorzystasz z zabytkowych łaźni miejskich oraz zwiedzisz słynne Persepolis.

Przyjazd do Sziraz

Po przybyciu do tego irańskiego miasta zamelduj się w hotelu. Następnie wyrusz do starej łaźni miejskiej Vakil. Wybudowana w XVIII wieku, była popularnym miejscem odpoczynku i spotkań towarzyskich. Organizowano tutaj również ceremonie ślubne. Wejdź do marmurowych basenów i skorzystaj z zabiegów relaksacyjnych. Podziwiaj także figury woskowe, zdobiące tutejsze przestrzenie.

Po kąpielach w łaźni, odwiedź grobowiec Hafeza – znanego perskiego poety. Miejsce pochówku artysty ulokowane jest w samym sercu dużego kompleksu, który otaczają przepiękne ogrody. Obecny kształt zabytku został nadany przez francuskiego architekta – Andre Godarda - w latach 30. XX wieku.

Dzień zakończ na zwiedzaniu Persepolis. To słynne starożytne miasto perskie jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Iranie. Wbudowane w VI wieku p.n.e., niemal w całości powstało z szarego wapienia i marmuru. Zostało wzniesione na zlecenie Dariusza I, jednak już dwa wieki później splądrował je Aleksander Wielki.

Do dziś jednak pozostało tu wiele wspaniałych starożytnych zabytków. Koniecznie zobacz tutaj więc przepiękną bramę wejściową oraz płaskorzeźby z wizerunkami koni.

Grobowiec Saadi oraz meczety Nasir al-Mulkan i Vakil

Drugi dzień pobytu w Sziraz rozpocznij od wizyty w muzeum Arge Karim Khan. Przed laty w miejscu tym funkcjonowała forteca miasta oraz więzienie. Dziś możesz tu poznać kilka interesujących faktów z historii Szirazu.

Następnie udaj się do sanktuarium Shah-e-Cheragh, które jest jednym z najważniejszych celów pielgrzymek muzułmańskich. Na terenie tego kompleksu świątynnego znajdują się groby szyickich braci: Amira Ahmady i Mira Mohammada, zamordowanych w trakcie prześladowań ze strony Sunnitów w 835 roku. 

Kolejną atrakcją wyprawy jest rezydencja Ahmada Qavama – pięciokrotnego premiera Iranu. Przepiękna willa powstała w drugiej połowie XIX wieku, a jej projekt inspirowany był najpiękniejszymi pałacami z epoki wiktoriańskiej. Przekrocz progi domu Qavama i choć na chwilę poczuj się niczym prawdziwy arystokrata.

Po wizycie w rezydencji odwiedź jeszcze zabytkowe i bogato zdobione meczety - Nasir al-Mulkan oraz Vakil. Na konie dnia odwiedź grobowiec kolejnego perskiego poety czasów starożytnych – Saada.

Wyjazd z Sziraz

Zanim wyjedziesz do kraju, udaj się jeszcze do wykutych w skałach grobów królów perskich Nagsh-e Rostam w Persepolis. Oprócz tego koniecznie wybierz się na krótką przechadzkę po zabytkowym ogrodzie Baq e Eram, znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Podziwiaj mieszczący się tutaj pawilon, pięknie zdobiony kolorowymi płytkami oraz odpocznij pod palmami daktylowymi. 

Na sam koniec polecamy udać się jeszcze na bazar Vakil. Handel kwitnie w tym miejscu aż od XI wieku! Tu zaopatrzysz się m.in. w przepyszne słodycze, kolorowe tkaniny oraz ozdobne dywany. Koniecznie przejdź się również wąskimi uliczkami, okalającymi ten handlowy plac.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij