Wakacje na Madagaskarze będą udane, jeśli zdecydujemy się na podróż w czasie pory suchej.
Madagaskar to wyspa leżącą na wschód od Afryki na Oceanie Indyjskim. Znajduje się ona w strefie klimatu równikowego. Występują tu dwie pory roku – lato oraz zima. Nastają one w odwrotnej kolejności niż w Europie, co jest spowodowane położeniem Madagaskaru na półkuli południowej. Okresy przejściowe między nimi są bardzo krótkie i trwają około miesiąca.
Temperatury na Madagaskarze są wysokie. Latem słupki rtęci wskazują średnio od 27°C do 33°C. Zimą natomiast termometry pokazują około 20°C. Wyjątkiem jest jedynie północna część kraju, gdzie temperatura w tym czasie może przekroczyć 30°C. W okresie zimowym należy jednak przygotować się na chłodniejsze noce (nawet poniżej 10°C).
Madagaskar zalicza się do krajów wilgotnych. Deszcze nasilają się szczególnie latem. Roczna suma opadów mieści się w granicach od 400 mm na południowo-zachodnim wybrzeżu do 3000 mm na wschodzie.
Najlepszy czas wyjazdu na Madagaskar
Wielu turystów decyduje się na wyprawę na Madagaskar w czasie pory suchej, czyli od kwietnia do września. W tym okresie opady nie są obfite, a temperatura powietrza nie powinna być zbyt uciążliwa. Mimo że trwa tu wówczas zima, to wciąż można liczyć na gorące promienie słoneczne.
Najgorszy czas wyjazdu na Madagaskar
Madagaskar najlepiej omijać od listopada do kwietnia, gdy trwa pora deszczowa. Największa kulminacja opadów występuje w lutym. Wówczas deszcz może lać nieprzerwanie nawet przez kilka kolejnych dni. W tym czasie panują też duże upały, co dodatkowo wpływa niekorzystnie na samopoczucie. Spora ilość opadów często powoduje lokalne podtopienia i część dróg staje się nieprzejezdna.