Sprawdź, kiedy unikniesz morderczych upałów, uciążliwych ulew lub śniegu, pokrywającego górskie ścieżki.

Republika Południowej Afryki znajduje się w zasięgu kilku stref klimatycznych. Zachodnia część kraju zdominowana jest przez pustynne tereny z upalnym latem oraz słoneczną zimą. Im dalej na wschód, tym klimat jest coraz bardziej umiarkowany.

W RPA występowanie kolejnych pór roku jest odwrotne niż w Polsce. Ma to oczywiście związek z położeniem na południowej półkuli. I tak w okresie od grudnia do marca panuje tu lato, do czerwca jesień, we wrześniu kończy się zima i jednocześnie zaczyna wiosna, która trwa do grudnia. W najcieplejszych miesiącach średnia temperatura waha się od 25 do 30°C. Zimą słupki rtęci wskazują około 15°C.

Najlepszy termin wyjazdu do RPA

RPA najlepiej odwiedzić między wrześniem a grudniem. W tym czasie temperatury powietrza sięgają powyżej 25°C. Panują tu wówczas idealne warunki do błogiego odpoczynku na plaży. Jednocześnie turyści nie muszą obawiać się przytłaczającego upału. Wieczorami często pojawiają się tu niewielkie i bardzo rześkie opady deszczu. Co więcej, wiosną do życia budzi się bogata, egzotyczna roślinność.

Miłośnicy afrykańskich upałów mogą oczywiście odwiedzić RPA latem (grudzień-marzec). W tym czasie słupki rtęci przekraczają 30°C, a woda w oceanie często ma temperaturę powyżej 20°C. Warto jednak pamiętać, że w lecie przypada środek sezonu turystycznego, dlatego też należy liczyć się ze wzrostem cen oraz większą liczbą podróżnych. Oprócz tego nasilają się wtedy opady deszczu. Szczególnie na wschodnim wybrzeżu.

RPA odwiedzić można również jesienią (marzec-czerwiec). Panujące w tym czasie warunki są zbliżone do tych, jakie można tu napotkać wiosną.

Najgorszy termin wyjazdu do RPA

Najmniej atrakcyjnym terminem wyjazdu do RPA jest okres zimowy (czerwiec-wrzesień). Temperatury spadają wówczas poniżej 20°C, ale co gorsza, roślinność usypia i nie jest tak imponująca, jak podczas innych pór roku. Co więcej, w górach nierzadko pada śnieg, co skutecznie utrudnia wędrowanie.