Wybór odpowiedniego terminu wyjazdu do Kenii zależy od celu naszej podróży. Sprawdź, kiedy są najkorzystniejsze warunki na safari, a kiedy na nurkowanie.

Kenia leży w zasięgu klimatu równikowego monsunowego. Przebieg temperatur w ciągu roku jest stosunkowo wyrównany. Na wybrzeżu słupki rtęci wskazują średnio od 25 do 28°C. W górach jest nieco chłodniej – od 15 do 19°C.

Jadąc do Kenii możemy trafić na porę suchą lub deszczową. Ta druga występuje dwukrotnie od marca do maja i od października do grudnia. Wyjątkiem są nizinne terany na wschodzie, gdzie jest tylko jedna pora deszczowa w pierwszym z wymienionych terminów. Pora sucha trwa od grudnia do marca. Suma opadów wzrasta z północnego wschodu na południowy zachód od 150 do 1000 mm. Najwięcej pada w górach – 1500 mm w ciągu roku.

Najlepszy termin wyjazdu do Kenii

Najdogodniejszy termin wyprawy do Kenii zależy od głównego celu wycieczki. Jeśli chcemy zobaczyć dziką zwierzynę w naturalnym środowisku, powinniśmy wybrać się na wakacje podczas pory suchej. Dobre warunki na safari panują również od lipca do października. Deszcze powoli ustają, a zwierzęta gromadzą się wokół wodopojów.

Wiele osób decyduje się na safari w trakcie pory deszczowej. Krajobrazy są wówczas zielone i niezwykle atrakcyjne. Trzeba pamiętać, że część rezerwatów jest w tym czasie zamknięta z powodu obfitych opadów. Dotyczy to głównie parków na północy Kenii.

Pora sucha to również najlepszy czas na plażowanie. Temperatura nie spada wówczas poniżej 15°C. Opady są bardzo sporadyczne.

Fani nurkowania powinni odwiedzić Kenię w lipcu lub sierpniu. Wtedy woda jest czysta i panują idealnie warunki do uprawiania tego sportu.

Najgorszy termin wyjazdu do Kenii

Jeśli nie przepada się za opadami, to najlepiej omijać Kenię w trakcie pory deszczowej. Osoby, które źle znoszą afrykańskie upały nie powinny natomiast wylegiwać się na słońcu w czasie pory suchej. Znacznie lepiej jest w takim przypadku odwiedzić Kenię w okresie od lipca do września. Temperatury są wówczas przyjemne, choć przyroda nie robi takiego wrażenia jak w innych miesiącach.