Kenia

Zebry sawannowe z Kenii

Zebra sawannowa (Equus quagga borensis) – podgatunek zebry stepowej (Equus quagga). Występuje na pograniczu Kenii i Ugandy. Jej źrebięta rodzą się z grzywą, którą tracą z wiekiem. Pierwsze zebry sawannowe przybyły do Europy w roku 1969 do Zoo w Dvůr Králové nad Labem (Czechy). Jest zagrożona wyginięciem. W Polsce można je zobaczyć m.in. w wrocławskim Ogrodzie Zoologicznym, gdzie regularnie się rozmnażają.

Słoń afrykański (Loxodonta africana) – gatunek ssaka z rodziny słoniowatych, największe współcześnie żyjące zwierzę lądowe. Wcześniej uznawany za jeden gatunek wraz ze słoniem leśnym (Loxodonta cyclotis). Zwierzę stadne, zamieszkuje afrykańską sawannę, lasy i stepy od południowych krańców Sahary po Namibię, północną Botswanę i północną część Afryki. W starożytności wykorzystywane jako zwierzęta bojowe.

Wielka piątka Afryki to pięć gatunków dużych ssaków, zamieszkujących Afrykę: słoń sawannowy, nosorożec czarny, lew, bawół afrykański i lampart. Zwierzęta te tradycyjnie uważane są za najgroźniejsze na kontynencie, co jednak nie odpowiada w pełni prawdzie - najwięcej osób w Afryce zabijają niezaliczone do wielkiej piątki hipopotamy. Termin został wymyślony i wprowadzony przez myśliwych polujących na grubą zwierzynę w Afryce. Obecnie jest powszechnie stosowany w przewodnikach. Głównym kryterium wyboru gatunków nie były osiągane rozmiary, lecz stopień trudności i ryzyka związanego z ich upolowaniem. Zwierzęta Wielkiej Piątki znane są ze swej waleczności, zwłaszcza kiedy bronią swych młodych lub kiedy zostaną zranione. Cała piątka należy do najbardziej niebezpiecznych zwierząt świata.

Wybór odpowiedniego terminu wyjazdu do Kenii zależy od celu naszej podróży. Sprawdź, kiedy są najkorzystniejsze warunki na safari, a kiedy na nurkowanie.

"Były bardzo blisko, na dodatek takie spokojne. Wydawało się, że nasza obecność zupełnie im nie przeszkadza".

Przeleć się o wschodzie słońca nad afrykańskim parkiem narodowym, wysłuchaj opowieści Masajów oraz trop słonie, nosorożce i zebry.

Przed wyjazdem sprawdź, jakie ubezpieczenie warto wykupić oraz jakie tereny omijać.

Polecimy balonem nad afrykańskim rezerwatem, wybierzemy na wycieczkę rowerową między kaktusami i drzewami oliwnymi i zajrzymy do tradycyjnych zagród kilku kenijskich plemion.

Leżące na terenie Kenii, Ugandy i Tanzanii, padało ofiarą wielu pomyłek - mniej lub bardziej brzemiennych w skutkach.

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej Zamknij