Największą niedogodnością mogą być 50-stopniowe upały. Chcąc ich uniknąć, uważnie planuj termin wyjazdu.
Maroko leży w obrębie dwóch stref klimatycznych - podzwrotnikowej na północy i zwrotnikowej na południu. Zdecydowanie łagodniejsza jest ta pierwsza, ze względu na bezpośrednie sąsiedztwo Morza Śródziemnego i Atlantyku i chłodniejsze wiatry, wiejące z tamtych rejonów. W południowej części kraju rozciągają się pustynie i równiny, na których średnia opadów nie przekracza 100 mm i jest dużo bardziej sucho.
Jednak mimo że Maroko zalicza się do krajów wyjątkowo ciepłych, trzeba pamiętać, że wysoko w górach średnia temperatura powietrza jest zdecydowanie niższa. Nieco chłodniej robi się również zimą, szczególnie w nocy.
Najlepszy termin do wyjazdu do Maroka
Maroko najlepiej odwiedzić wiosną (marzec-czerwiec). W tym okresie nie występują tu męczące upały, a noce nie są jeszcze bardzo zimne (chociaż, oczywiście, okresowo mogą się zdarzyć znaczne spadki temperatur). Dodatkowo budząca się do życia roślinność zachwyca naturalnym pięknem. O tej porze roku warunki panujące w górach są przyjazne dla turystów, mimo to trzeba się liczyć z tym, że gdzieniegdzie może jeszcze leżeć śnieg.
Dobrym pomysłem może być wyjazd do Maroka wczesną jesienią. Wówczas klimat staje się nieco łagodniejszy, niż w trakcie upalnego lata. Warto jednak pamiętać, że w tym czasie marokańska flora nie jest już tak imponująca.
Wielu turystów udających się na południe kraju decyduje się na wyjazd nawet zimą, szczególnie, jeśli są amatorami długich, pieszych wędrówek. Od grudnia do lutego słupki rtęci pokazują bowiem w tym rejonie około 15-20°C.
Najgorszy termin do wyjazdu do Maroka
O ile wypoczynek latem na wybrzeżu kraju nie jest aż tak złym pomysłem, o tyle wyjazd do centralnej części Maroka w okresie wakacyjnym może okazać się prawdziwą męką. W tym czasie słupki rtęci pokazują około 40°C, a na terenach pustynnych nawet 50°C! Tak mordercze upały mało któremu Europejczykowi przypadają do gustu.
Lato może być jednak dobrym terminem dla niewprawionych miłośników wspinaczki górskiej. W tym czasie zbocza Atlasu nie są już pokryte śniegiem, więc wędrowanie staje się dużo prostsze i bezpieczniejsze. Miesiące wakacyjne nadają się też do odwiedzenia miejscowości leżących nad Morzem Śródziemnym. Tam w tym okresie temperatura waha się od 22 do 32°C.
Planując podróż do Maroka, należy pamiętać o tym, że jest to kraj muzułmański. W związku z czym spore utrudnienia dla turystów mogą wynikać z obchodów Ramadanu. W czasie jego trwania nieco bardziej wymagające może być podróżowanie w ciągu dnia lokalnymi środkami transportu, ponieważ wiele z nich może nie kursować. Data Ramadanu nie jest stała. W 2017 roku post trwał od 27 maja do 25 czerwca. W kolejnych latach termin rozpoczęcia święta będzie przesuwał się na kwiecień i marzec.