Dom leniwca–emeryta powstał w Folly Farm w Pembrokeshire (południowo-zachodnia Walia). Jak podaje serwis BBC, w tej chwili zamieszkuje go dwóch pensjonariuszy: 25-letni Tuppee i 35-letnia Lightcap, uważana obecnie za piątego najstarszego leniwca w europejskich ogrodach zoologicznych. Oba zwierzaki należy uznać już za okazy wiekowe, ponieważ leniwce dwupalczaste na wolności żyją średnio około 20 lat. Jeżeli chodzi o te w ogrodach zoologicznych, to znane są nawet przypadki 50-latków. 

Leniwa starość

Dlaczego leniwce potrzebują domu starców? Rzecz w tym, że ogrody zoologiczne, dbając o zapewnienie ciągłości gatunku, wolą mieć u siebie zwierzęta, które są w stanie wydać na świat potomstwo. – Przygarniając starsze osobniki i tym samym robiąc miejsce dla młodszych, pomagamy innym ogrodom zoologicznym w rozmnażaniu leniwców – mówi cytowany przez BBC Tim Morphew, opiekun zwierząt z Folly Farm. 

Leniwce ważną średnio 5-8 kg i większość życia spędzają na drzewie. Poruszają się powoli, podwieszając ciało pod gałęziami. Schodzą bardzo rzadko, bo na ziemi są raczej niezgrabne i nie chodzą, a czołgają się. Zwierzęta te są roślinożerne i znakomita większość ich diety to liście. Bardzo powolny metabolizm wyklucza natomiast nadmierną aktywność i szybkie ruchy. Cechą charakterystyczną leniwców są też długie, zakrzywione pazury, które pomagają im w poruszaniu się po gałęziach. 

Starość dla tych zwierząt oznacza m.in. nasilające się bóle mięśni i stawów oraz problemy z poruszaniem się. Dlatego leniwcami-emerytami trzeba opiekować się nieco inaczej. - Starsze leniwce dostają warzywa korzeniowe ugotowane, aby były miękkie i łatwiejsze w jedzeniu. Czasami należy dodać im do diety suplementy, jak olej z wątroby dorsza – tłumaczy Tim Morphew.

Podglądanie wiekowych zwierząt 

Dom spokojnej starości w Folly Farm można oglądać w trakcie zwiedzania ogrodu zoologicznego. Jest to duże, ogrzewane pomieszczenie z konstrukcjami do wspinaczki, wykonanymi m.in. z gałęzi i lin. Ze względu na wiek pensjonariuszy opiekunowie zadbali też o to, żeby zwierzęta nie musiały się wspinać zbyt wysoko. 

Specjalnie skonstruowane podwójne szyby pozwalają gościom zoo oglądać leniwce, nie zakłócając ich spokoju. W związku z trybem życia zwierząt nie ma się jednak co nastawiać na kino akcji. Z pewnością za to będzie to bardzo relaksująca rozrywka.