W poszukiwaniu słońca, które pomoże rozprawić się z ponurą, polską jesienią, wcale nie musimy lecieć na inny kontynent. Wystarczy wybrać np. południe Hiszpanii albo Portugalii. Dlatego podpowiadamy wam, dokąd pojechać, żeby pogoda była łaskawa, a wyprawa możliwa do zrealizowania nawet w kilka dni.  

Szukając pomysłów na listopadowe wojaże, najczęściej usłyszymy lub przeczytamy o takich miejscach, jak Kuba, Patagonia, Kalifornia, Jukon, Australia, czy Nowa Zelandia. Czyli ciepło i daleko. Tymczasem listopad to znakomity czas na odwiedziny na południu Europy czy północy Afryki - w miejscach, które szczęśliwie pożegnały już o tej porze roku nie tylko falę upałów, ale i tłumy turystów. Dodatkowo można wstrzelić się w sezon niższych cen (jeszcze przed ich grudniowymi wzrostami). 

Przeanalizowaliśmy propozycje portali thetelegraph.com, cntraveller.com i townandcountrymag.com, wybierając te, które są najbliżej Polski i które będą dobrym pomysłem nawet na krótkie wakacje. Dokąd zatem jechać, żeby w listopadzie znaleźć trochę słońca i nawet w kilka dni pozbyć się jesiennej chandry? 

1. Malta
Temperatura w listopadzie: 20 - 21 °C

To wyspiarskie państwo-miasto położone na południu Europy, na Morzu Śródziemnym, jest oddalone od Włoch tylko o około 80 km. Malta oferuje (głównie w części północnej) piękne plaże, ale też m.in. widowiskowe klify (wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO), prehistoryczne jaskinie, megalityczne świątynie będące najstarszymi stojącymi budowlami w Europie i jednymi z najstarszych na świecie, ale też piękne pałace, fortyfikacje, parki, akwedukty czy… wiatraki. 

Stolica Malty – Valletta położona jest na półwyspie Sciberras pomiędzy zatokami Grand Harbour i Marsamxett. Jest to najdalej wysuniętą na południe europejska stolica. A do tego Valletta, z 320 zabytkami, wg UNESCO jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie.

Takie atrakcje czekają nas na Malcie

2. Teneryfa
Temperatura w listopadzie: 24 - 26 °C

Wyspy Kanaryjskie to popularne wśród Europejczyków miejsce wyjazdów zarówno w lipcu i sierpniu, jak i poza sezonem letnim. Należąca do Hiszpanii Teneryfa jest największą i najludniejszą wyspą w archipelagu. O atrakcyjności tego miejsca świadczy m.in. jego położenie. Bo choć geograficznie Teneryfa leży na wodach oceanicznych u wybrzeży północnej Afryki, jest częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej. Obowiązującą na wyspie walutą jest euro, a językiem urzędowym - hiszpański. 

Turystyka jest najbardziej rozpowszechniona w południowej części wyspy. Znajdziemy tam m.in. dobrze rozwiniętą infrastrukturę hotelową. Na Teneryfie znajdują się dwa obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO: wulkan Teide, na który można wjechać kolejką linową, oraz zabytkowe miasto La Laguna (jego pełna nazwa to San Cristóbal de La Laguna).

3. Marrakesz
Temperatura w listopadzie: 21 - 22 °C

To miasto w zachodnim Maroku, które oferuje m.in. piękną architekturę islamską. Wśród jego największych atrakcji są meczet i medresa Alego ibn Jusufa, meczet Księgarzy, grobowce Saadytów, ale też ogrody Agdal, czy mury obronne i urokliwe bramy. 

Miejscem, w którym koncentruje się życie towarzyskie Marrakeszu, jest Dżemaa el-Fna - olbrzymi plac w starej części miasta. Od 2001 roku wpisany wraz z całym zabytkowym centrum Marrakeszu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. To tam zobaczyć można m.in. rozmaitych kuglarzy, berberyjskich opowiadaczy legend, bębniarzy, czy zaklinaczy węży. 

4. Andaluzja
Temperatura w listopadzie: 20 – 21 °C

Południowa część Hiszpanii w listopadzie będzie doskonałym pomysłem dla tych, którzy chcą uniknąć letniego tłumu turystów, ale i chcieliby pochodzić jeszcze T-shirtach. To też miejsce, w którym łatwo pogodzić tych, co wolą w góry i tych, co nad morze. Znajduje się tam najwyższy w kontynentalnej Hiszpanii łańcuch gór Sierra Nevada. Ale są też malownicze wybrzeża, jak np. Costa del Sol – wybrzeże słońca – gdzie zobaczyć można m.in. zabytki kultury Maurów. 

Stolicą regionu jest Sewilla. To miasto znane z największej katedry świata, pałacu i giełdy wpisanych na listę UNESCO. Znajdziemy tam też piękne place, parki i ogrody, czy muzea. Warto odwiedzić też takie miasta jak Grenada, Kordoba i Malaga. W każdym z nich można zobaczyć pokazy flamenco, bo to właśnie Andaluzja jest ojczyzną tego charakterystycznego tańca. 

5. Lizbona
Temperatura w listopadzie: 18 - 19 °C

Podobnie jak południe Hiszpanii, także południe Portugalii jesienią jest miejscem nadal bardzo gościnnym dla turystów. Stolica kraju - Lizbona znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, z bardzo łagodnymi zimami i długimi ciepłymi latami. Metropolia leży nad rzeką Tag, przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego. Gwarantuje to z jednej strony wyjątkowy klimat miasta portowego, a z drugiej - bliskość oceanicznych plaż. 

Wśród obiektów wartych odwiedzenia w tym mieście są m.in. zamek św. Jerzego, katedra Sé, klasztor Hieronimitów w Belém, Pomnik Odkrywców, Arco da Rua Augusta (łuk triumfalny), czy arena walk byków Campo Pequeno. W Lizbonie posłuchamy przejmującego śpiewu i muzyki fado, zjemy znakomite ryby i owoce morza, ale i słynne desery (m.in. słodkie babeczki Pasteis de Nata). Dodatkowo z jesienną chandrą pomoże też rozprawić się Ginjinha – słynna portugalska nalewka wiśniowa.