Wycieczka do Izraela, Turcji, Hiszpanii, a nawet egzotycznego Madagaskaru. Zobacz, gdzie jeszcze warto udać się w czasie majówki.

Izrael

Maj to dobry czas, by wypocząć w Izraelu. Aura sprzyja przede wszystkim korzystaniu z uroku tutejszych plaż. Słupki rtęci wskazują wówczas od 25 do 29°C. Temperatura wody wynosi waha się od 20 do 27°C. Piękne słońce spotkamy zarówno nad Morzem Śródziemnym, jak i Czerwonym.

Urlop w Izraelu nie musi jednak upływać tylko pod znakiem leniwego wylegiwania się na plaży. Warto zobaczyć najsłynniejsze zabytki tego kraju. Wiele z nich czeka na turystów w stolicy Izraela – Jerozolimie. Do najważniejszych zalicza się m.in. Ścianę Płaczu, czyli jedyny ocalały fragment Świątyni Salomona, będący obecnie jednym z najświętszych miejsc judaizmu. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się natomiast Bazylika Grobu Pańskiego – miejscu domniemanej śmierci Jezusa Chrystusa i jego zmartwychwstania. Jedną z wizytówek miasta jest też Kopuła na Skale, czyli muzułmańskie sanktuarium położone na Wzgórzu Świątynnym. Spośród innych zabytkowych obiektów wyróżnia się złotym pokryciem dachu o zaokrąglonym kształcie. Według Biblii Kopuła przykrywa skałę, na której Abraham chciał złożyć Bogu w ofierze swojego syna Izaaka. Koran natomiast mówi, że obiekt znajduje się w miejscu wniebowstąpienia Mahometa. Miejsce to warto odwiedzić też dla samych widoków. Wzgórze to jest jednym z najlepszych punktów obserwacyjnych miasta.

Miastami ściśle związanymi z życiem Chrystusa są także Betlejem i Nazaret. W tym pierwszym Jezus przyszedł na świat. W miejscu domniemanych narodzin stoi dziś Bazylika Narodzenia Pańskiego, będąca każdego roku celem wiernych z całego świata. Jej najważniejszym elementem jest oczywiście Grota Narodzenia. Z kolei Nazaret to miejsce dorastania Jezusa. Warto zobaczyć tu zabytkowy rynek miejski z XVII wieku, wokół którego znajdują się liczne kościoły i meczety. Jedną z najsłynniejszych świątyń jest Bazylika Zwiastowania Pańskiego budowana w latach 1961-1969. Zaliczana przez chrześcijan do trzech najważniejszych obiektów sakralnych znajdujących się na Ziemi Świętej. Wedle tradycji stoi ona w miejscu, gdzie Archanioł Gabriel zwiastował Maryi, że ta stanie się matką Syna Bożego.

Ołtarz w grocie narodzenia Jezusa | Fot.: Tomasz Bonek, Źródło: Wyprawy Marzeń

Sporo atrakcji znajduje się również w Hajfie, gdzie obowiązkowo należy odwiedzić świątynię bahaistów z charakterystyczną złotą kopułą. Niezwykle interesująca jest architektura tego obiektu, która łączy ze sobą styl europejski ze sztuką orientu. Imponujące jest również oddalony o około 200 metrów Ogród Rzeźb, w którym prezentowane są wykonane z brązu dzieła żydowskiej artystki Ursuli Malbin. Miejscem często odwiedzanym przez turystów w Hajfie jest też klasztor karmelitów bosych Stella Maris. Wzniesiony w XIX wieku obiekt powstał nad skałą, w której rzekomo mieszkał Eliasz. Sklepienie klasztoru ozdabiają malowidła, które poświęcone są właśnie temu prorokowi. W ogrodzie znajduje się natomiast pamiątkowa piramida, którą postawiono na grobie francuskich żołnierzy poległych w trakcie kampanii napoleońskiej.

Turyści, którzy wolą wypocząć nad Morzem Czerwonym, mogą wybrać pobyt w Eljacie. Ten izraelski kurort jest idealnym miejscem do surfowania, nurkowania oraz jazdy na nartach wodnych. Wielką atrakcją są delfiny, które żyją w bezpośrednim sąsiedztwie ludzi w obrębie tutejszej rafy koralowej. Z kolei w Parku Narodowym Doliny Tima, który można przemierzyć pieszo, na wielbłądzie lub jeepem, występują takie zwierzęta jak pantery, gepardy i gazele.

Więcej o zabytkach Izraela znajdziesz w naszym planie podróży.

Turcja

W maju przyjazne warunki pogodowe panują też w Turcji, a szczególnie na zachodzie kraju. Temperatura powietrza waha się w tym czasie od 20 do 24°C. Wiosną nie tylko można wygrzewać się na plaży, ale też podziwiać tutejszą przyrodę, która budzi się po nieco chłodniejszej zimie. To także okres poza głównym sezonem turystycznym. Istnieje więc szansa na zdobycie biletów lotniczych w atrakcyjnej cenie. W tym czasie warto udać się na tzw. Riwierę Turecką, czyli obszar położony wzdłuż Wybrzeży Morza Śródziemnego i Egejskiego z charakterystycznymi szerokimi i piaszczystymi plażami. To bardzo ważny ośrodek turystyczny w Turcji. Do najbardziej znanych kurortów zalicza się miasta Alanya i Antalya. Pierwsze z nich, prócz błogiego wypoczynku, oferuje turystom kilka interesujących zabytków, np. wybudowaną w XIII wieku z czerwonych cegieł wieżę Kızılkule. Z kolei najbardziej charakterystyczną budowlą drugiej z ww. miejscowości jest Minaret Yivli – jeden z pierwszych wzniesionych tu meczetów, którego wybudowanie datuje się na 1230 rok.

Najwięcej zabytków i atrakcji znajdziemy w najludniejszym tureckim mieście – Stambule. Tu na uwagę zasługuje przede wszystkim Błękitny Meczet, czyli jedna z najbardziej wystawnych świątyń muzułmańskich na świecie. Obiekt wybudowano w XVII wieku. Pracę nad nim rozpoczął 19-letni Sułtan Ahmed I, który według legendy chciał w ten sposób uzyskać przebaczenie od Allaha za popełnione w przeszłości grzechy. Błękitny Meczet to przykład tzw. klasycznego okresu sztuki islamskiej. Charakterystycznym elementem jest sześć minaretów, czyli smukłych wieżyczek, z których muezin może nawoływać wiernych na modlitwę. Wnętrze świątyni wypełnia 21 tysięcy płytek fajansowych zdobionych błękitnymi zdobieniami roślinnymi. To właśnie od nich meczet wziął swoją nazwę.

W Stambule warto też odwiedzić najsłynniejsze muzeum miasta – Hagia Sofia. W przeszłości była to świątynia chrześcijańska, a następnie meczet. Obecnie jest uważana za jeden z najpiękniejszych budynków na świecie wzniesionych w okresie pierwszego tysiąclecia naszej ery. Zachwycają szczególnie ozdobne muzułmańskie żyrandole i liczne mozaiki (np. znajdująca się w tympanonie bramy cesarskiej, mozaika cesarza Aleksandra oraz cesarzowej Zoe).

Hiszpania

Bardzo dobrym pomysłem jest też spędzenie majówki w Hiszpanii, np. w Barcelonie. Temperatura powietrza jest wówczas bardzo przyjemna i waha się między 20 a 25°C. To idealne warunki do zwiedzania tutejszych zabytków. Latem aktywnie spędzanie czasu w stolicy Katalonii utrudniają męczące upały. A jest co oglądać – zabytkowy budynek Casa Batlló z bogato zdobioną fasadą, majestatyczny kościół Sagrada Família zaprojektowany przez Antoniego Gaudíego i stadion Camp Nou, gdzie na co dzień swoje mecze rozgrywa FC Barcelona - to tylko część atrakcji, które trzeba odwiedzić.

Govorkov/Flickr/CC BY 2.0 | Źródło: Flickr

Ciepło powinno być również w Madrycie. Średnia temperatura wynosi tu w maju około 22°C. Stolica Hiszpanii, podobnie jak Barcelona, to prawdziwy raj dla miłośników zabytków. Sercem miasta jest owalny plac Puerta del Sol, otoczony ze wszystkich stron zabytkowymi budynkami pochodzącymi z XVIII wieku. Miejsce to jest tzw. hiszpańskim kilometrem zero, co oznacza, że właśnie stąd mierzy się odległości i główne drogi kraju.

Ważnym zabytkiem Madrytu jest Pałac Królewski powstały w XVIII wieku. To oficjalna rezydencja Króla Hiszpanii, choć Jan Karol I i jego rodzina nigdy jej nie zamieszkiwali. W obiekcie znajduje się 2800 pomieszczeń, a spora część z nich udostępniona jest turystom. Wrażenie robi ozdobna, choć nie wystawna, elewacja budynku, utrzymana w stylu rokoko i klasycystycznym.

Podczas pobytu w Madrycie warto też odwiedzić katedrę La Almudenę. Ukończona w 1992 roku budowla robi ogromne wrażenie szczególnie po zmroku, gdy jej białe ściany oświetlone są kolorową iluminacją. Ciekawe jest też wnętrze katedry, gdzie znaleźć można witraże i malowidła współczesnego artysty Kiko Argüello.

Madera

Osoby, które lubią słońce, ale nie przepadają za tropikalnym upałem, mogą w maju wybrać się na Maderę. To ostatni moment przed rozpoczęciem się szczytu turystycznego na tej portugalskiej wyspie. Temperatura powietrza rzadko spada poniżej 20°C. W tym czasie Madera kusi również świeżą zielenią i pięknymi kwiatami (np. królewską proteą).

Do największych atrakcji Madery zalicza się Curral das Freiras, nazywana również Doliną Zakonnic. Jak głosi legenda, tutaj mniszki skryły się podczas jednego z wielu ataków piratów na wyspę. Obecnie w dolinie znajduje się niewielkie miasteczko. Miłośnicy przepięknych widoków mogą liczyć na niezapomniane wrażenia –  widok na malowniczo położoną depresję między porośniętymi zboczami zapiera dech w piersiach!

W czasie urlopu na Maderze nie można nie wejść na klif Cabo Girao. Na jego szczycie znajduje się szklana platforma, będąca jednym z najwyższych klifowych punktów widokowych w Europie. Konstrukcja umożliwia podziwianie tego, co znajduje się bezpośrednio pod stopami turystów. Uwaga! Atrakcja raczej nie przypadnie do gustu osobom z lękiem wysokości.

Fanów piłki nożnej zainteresuje z pewnością muzeum poświęcone najbardziej znanej osobie pochodzącej z Madery – Cristiano Ronaldo. W Museu CR7 znajdują się liczne fotografie i filmy prezentujące bogatą karierę portugalskiego napastnika. Znajdziemy tam też zdobyte przez niego trofea, a także woskową figurę piłkarza, przy której można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Sprawdź, jakie jeszcze atrakcje warto zobaczyć na Maderze

Madagaskar

W maju na Madagaskarze trwa pora sucha. Opady są wówczas sporadyczne, a temperatura idealnie nadaje się do wypoczynku na plaży. Słupki rtęci wskazują od 21 do 30°C. Woda w oceanie ma około 25°C. Maj to również czas, gdy odżywa przyroda na Madagaskarze. Jest to zatem idealna pora, by odwiedzić jeden z tutejszych parków narodowych, np. Tsiginy de Bemaraha słynący z krasowych skał wapiennych o charakterystycznym stożkowym kształcie oraz imponującego kanionu Manambolo. Są tu także dziewicze lasy, w których skrywają się m.in. rzadkie gatunki lemurów.

Miłośnicy afrykańskiej przyrody powinni odwiedzić również Park Narodowy Tsingy de Namoroka zamieszkiwany przez wiele egzotycznych zwierząt. Aż 31 z nich to gatunki endemiczne dla Madagaskaru, m.in. ibis białoskrzydły z charakterystycznym długim dziobem oraz sifaka biała – gatunek lemura, będący jednym z symboli kraju.

Sprawdź również nasz plan podróży po Madagaskarze