Kąpiele w Atlantyku, spacery po lewadach, górskie wycieczki z widokiem na ocean – te wszystkie atrakcje co roku przyciągają na Maderę rzeszę turystów. Przed wyjazdem warto sprawdzić jak zorganizować wakacje na wyspie, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze.

Rezerwacja lotu

Wiele osób chcących spędzić wakacje na tej portugalskiej wyspie korzysta z ofert biur podróży. Jednak organizacja wyjazdu na własną rękę jest dużo bardziej ekonomiczna. Na Maderę można dotrzeć kupując bilet na jeden z lotów czarterowych, które z reguły startują z Katowic lub Warszawy. Można też dolecieć na Maderę tanimi liniami lotniczymi przez Londyn.

Wynajem samochodu

Lotnisko na Maderze oddalone jest od stolicy o 21km. Wprawdzie można zakwaterować się w miasteczkach zlokalizowanych po drodze, ale infrastruktura w Funchal jest dużo bardziej rozwinięta. Decydując się na urlop na tej wyspie, warto wynająć samochód. Także dlatego, że komunikacja publiczna jest słabo rozwinięta. Autobusy w stolicy jeżdżą z dużą częstotliwością. Natomiast dojazd do wielu atrakcji położonych w terenach górskich bez własnego środka transportu może być znacznie utrudniony. Samochód najlepiej wynająć w lokalnej wypożyczalni wybierając płatność gotówką. Przeciętnie wypożyczenia auta to koszt rzędu 30€ za dobę.

Wybór hotelu

Madera jest wyspą powulkaniczną o górzystym ukształtowaniu. Płaskie tereny należą tutaj do rzadkości, o czym warto pamiętać rezerwując nocleg. Przez wysokie skały dostęp Atlantyku jest utrudniony, dlatego niewiele hoteli ma swoje plaże. Istnieje wiele publicznych kąpielisk, które są płatne. Zejście do wody odbywa się za pomocą specjalnych drabinek lub platform. Na Maderze znajduje się tylko jedna piaszczysta plaża.

Praktyczna odzież

Ze względu na bardzo duże zróżnicowanie terenu, pogoda na Maderze potrafi zmieniać się na przestrzeni kilkunastu kilometrów. Planując wycieczkę w tereny górskie, warto być zaopatrzonym w odzież termoaktywną. Z powodu wysokiego prawdopodobieństwa opadów deszczu, na północy przyda się także kurtka wodoodporna. Natomiast na południu wyspy, które z reguły bywa upalne, trzeba mieć przy sobie ubranie plażowe.