Od kiedy w 2007 roku nurkowie zaczęli eksplorować jaskinię Hoyo Negro (ang. Black Hole) na Półwyspie Jukatan w Meksyku, doszukali się kilkudziesięciu szkieletów przeróżnych stworzeń. Jest tu potężny kot szablastozębny, gomfoter, czyli przypominające nieco słonia, wymarłe już zwierzę oraz… Naia – kobieta, która zginęła w tym miejscu blisko 12 tysięcy lat temu! 

Najprawdopodobniej zmarła, podobnie jak i inne stworzenia, z powodu nieostrożności. Szukała świeżej wody, której mogłaby się napić, poślizgnęła i spadła do jaskini, 55 metrów w dół. Upadek, podobnie jak w przypadku większości stworzeń, musiał być śmiertelny. Gdyby jednak jakimś cudem którekolwiek ze zwierząt go przeżyło, i tak nie miałoby jak wyjść z głębokiej studni. 

Wiele lat później miejsce to zalała woda, pokrywając szkielety wszystkich, którzy wpadli w tę pułapkę. A docierały tutaj najróżniejsze stworzenia. Od pum i tapirów, po tygrysy szablozębne, niedźwiedzie krótkopyskie i megateria, czyli przypominające nieco leniwce stworzenia, które osiągały rozmiary słoni, a wyginęły kilkanaście tysięcy lat temu. 

Naukowców najbardziej jednak ekscytują dwa. Dorosłej kobiety, nazwanej Naia, będący najstarszym i najbardziej kompletnym szkieletem ludzkim, pochodzącym z rejonów obu Ameryk oraz należący do niedźwiedzia krótkopyskiego. Ten ostatni "nie tylko jest kompletnym zestawem kości zwierzęcia, znalezionym w jednym miejscu, ale na dodatek stanowi pierwszy namacalny dowód na to, że zwierzę to przeszło z terenu Ameryki Południowej do Północnej" – tłumaczy  doktor Blaine Schubert z East Tennessee State University, cytowany przez ibtimes.co.uk.

Rzeczywiście, kiedy blisko 3 mln lat temu uformował się teren obecnej Panamy, łączący obie Ameryki, zwierzęta różnych gatunków mogły zacząć się przemieszczać w obu kierunkach. Tak też się stało. „Pancerniki, ursony amerykańskie [rodzaj gryzonia – przyp. red.] i szczury workowate skierowały się na północ, z kolei przodkowie psów, koni, niedźwiedzi i szopów – na południe” – zauważa newatlas.com. Wiele z nich, jak widać, zaglądało na Półwysep Jukatan.