Jednym z pomysłów Saudyjczyków na przyciągnięcie nowej grupy odwiedzających jest ekoturystyka. W jej ramach jeszcze w tym roku udostępnionych ma być dla turystów pięć nowych jaskiń. Ich lokalizacja jest jednak na razie tajemnicą.

Mahmoud Al Shanti, ekspert zajmujący się eksploracją jaskiń z Saudi Geological Survey (SGS), powiedział Lonely Planet News, że aktualnie trwa wybór miejsc atrakcyjnych, ale jednocześnie łatwo dostępnych dla turystów. Jednak ich lokalizacja możliwie długo będzie tajemnicą, aby je chronić przed dewastacją.

Organizatorom jaskiniowych eksploracji przyświeca motto: nie pozostawiać śladów, nie robić niczego poza zdęciami. – Tymczasem ludzie wchodzą i niszczą jaskinie. Mamy złe doświadczenia z tym związanie – mówi Al Shanti. Jaskinie to naturalne skarby Arabii Saudyjskiej, a otaczające je środowiska są ważnymi i delikatnymi ekosystemami i muszą być chronione, aby zapewnić przetrwanie endemicznych gatunków zwierząt, w tym nietoperzy, hien, lisów i sów.

Jednym ze źródeł popularności przygotowywanych dla turystów jaskiń ma być ich dogodne położenie. Chodzi bowiem o płaskowyż znajdujący się około 200 km na północ od stolicy państwa Rijadu. SGS szacuje, że ze względu na bliskość stolicy nowe atrakcje turystyczne mogą przyciągać dziennie nawet 1000 odwiedzających.    

Eksperci SGS pracują z jednej strony nad udostępnieniem jaskiń i spopularyzowaniem nowych miejsc, a z drugiej szkolą specjalnych przewodników, aby turyści byli bezpieczni. Przygotowywana jest też odpowiednia baza turystyczna, bo małe wioski w pobliżu jaskiń mogą wkrótce się stać miejscami obleganymi przez speleologów i wielbicieli geologii z całego świata.

Portal Saudi Gazette podkreśla, że jaskinie w Arabii Saudyjskiej są miejscami wyjątkowymi. Częściowo jest tak dlatego, że od wieków dawały one schronienie ludziom żyjącym w trudnym, pustynnym klimacie. Nomadowie uważali jaskinie za miejsce bezpieczne, ponieważ chroniły przed silnym upałem i mrozem, a także przed burzami piaskowymi. Jaskinie były również dobrym źródłem wody. Dodatkowo to właśnie w Arabii Saudyjskiej (w pobliżu Mekki) znajduje się grota Hira, w której swoje pierwsze prorockie objawienie miał przeżyć Mahomet.