Madera przyciąga turystów niezwykłą przyrodą – występują tutaj lasy wawrzynowe wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Sprawdź w jakim terminie zaplanować urlop, żeby w pełni skorzystać z atrakcji tego portugalskiego archipelagu!

Wakacje na Maderze - najlepsze terminy

Madera jest wyspą położoną na Oceanie Atlantyckim. Znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego typu śródziemnomorskiego. Ciepły prąd zatokowy sprawia, że przez cały rok panują tutaj umiarkowane temperatury powietrza.

Pogoda na Maderze najbardziej sprzyja wypoczynkowi w miesiącach wakacyjnych. W lecie na termometrze można spodziewać się około 24 ºC. Temperatura oceanu jest niewiele chłodniejsza niż powietrze – od czerwca do września osiąga średnio 22 ºC. Te miesiące są najlepszym czasem na odwiedzenie Madery. Warunki atmosferyczne są wówczas bardzo przyjemne, a opady deszczu znikome. Mimo że średnie statystki pogodowe mogą wydawać się nieco za niskie na tropikalny urlop, to rzeczywista odczuwalna temperatura, ze względu na wysoką wilgotność, jest o kilka stopni wyższa.

Sporym atutem są małe wahania temperatur pomiędzy nocą a dniem. Planując wakacje na Maderze należy pamiętać, że południe wyspy, to bardzo słoneczny i suchy rejon, natomiast w miastach położonych na północy prawdopodobieństwo opadów deszczu jest wysokie. Madera słynie także z dużych różnic wzniesień i rozległych terenów górskich, gdzie jest zimniej niż nad oceanem.

Pogoda na Maderze poza sezonem wakacyjnym

Ze względu na łagodne wahania pogodowe w ciągu roku, Madera nazywana jest krainą wiecznej wiosny. Dlatego warto rozważyć miesiące poza sezonem wysokim, kiedy unikniemy turystów. Zimową porą temperatura rzadko spada poniżej 18 ºC. Kąpiele w oceanie nie są już tak przyjemne jak w ciągu lata, ale można skorzystać z innych atrakcji.

Boże Narodzenie i karnawał obchodzone są bardzo hucznie. W okresie od listopada do końca lutego opady atmosferyczne występują dużo częściej, jednak zazwyczaj ustępują po kilku godzinach. Luty nazywany jest często miesiącem deszczowym – w tym czasie wakacje na Maderze nie są polecane. Pogoda w zimie jest bardziej zmienna, a w rejonach górskich mogą występować niewielkie opady śniegu.

Wiosną cała wyspa zaczyna rozkwitać. Szczególnie warto odwiedzić wtedy półwysep św. Wawrzyńca, który nabiera nasyconego, zielonego koloru. Klimat wyspy sprawia, że występuje tutaj bardzo wiele gatunków roślin i kwiatów, którym poświęcony jest specjalny, kwietniowy festiwal. Madera to dobry wybór dla osób, które lubią ciepło, ale nie znoszą dobrze upałów. Dzięki umiarkowanemu klimatowi można korzystać z uroków wyspy niemal przez cały rok.