Potężne jezioro o tragicznej historii, kultura plemienia Masajów oraz Park Narodowy Masai Mara, w którym można zobaczyć lamparty, antylopy gnu, a nawet nosorożce - to wszystko przyciąga turystów do tego kraju. Przed wyjazdem trzeba jednak sprawdzić, jakie ubezpieczenie warto wykupić oraz jakie tereny omijać. 

1.    Wizy

Turyści podróżujący z Polski powinni wyrobić sobie wizę na granicy, albo za pośrednictwem internetu, na stronie evisa.go.ke/evisa.html. Ponadto na granicy będą musieli okazać paszport, ważny jeszcze przynajmniej przez 6 miesięcy, licząc od daty powrotu do kraju. 

2.    Wymagane szczepienia i ubezpieczenie

Wymagane jest jedynie szczepienie na żółtą febrę, jeśli podróżuje się między Kenią a innymi państwami afrykańskimi. Tym niemniej na stronie polskiego MSZ można przeczytać, że „zaleca się konsultację lekarską nie później niż 4-6 tygodni przed planowaną podróżą w celu sprawdzenia konieczności poddania się obowiązkowym i zalecanym szczepieniom”. Przede wszystkim należy się upewnić, czy nie jest zalecana ta forma ochrony przed polio, bowiem chorobę tę swego czasu odnotowano w kenijskim obozie dla uchodźców. 
Ponadto w tym kraju można również zachorować na malarię, cholerę, dengę oraz zarazić się wirusem HIV. 

Przed wyjazdem do Kenii warto kupić ubezpieczenie osobowe „oraz dodatkowo posiadać zabezpieczone środki na pokrycie niezbędnych usług medycznych” – radzi MSZ. Tym bardziej, że opieka medyczna w tym kraju jest stosunkowo droga (zwłaszcza szpitalna!). Już sama wizyta u lekarza ogólnego kosztuje około 40 dolarów, czyli ponad 150 złotych, a u dentysty – nawet 100 dolarów, a więc ponad 380 złotych. 

3.    Niebezpieczeństwa

W Kenii istnieje duże ryzyko ataków terrorystycznych, napadów z bronią z ręku, porwań dla okupu oraz kradzieży. Dlatego też należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, wśród których MSZ wymienia między innymi: poruszanie się po kraju z kopiami ważnych dokumentów i przechowywanie ich oryginałów w bezpiecznym miejscu, zamykanie się w samochodach od środka, unikanie podróży w pojedynkę oraz wzdłuż opuszczonych plaż i ciemnych uliczek.  

Polski resort spraw zagranicznych odradza turystom podróżowanie między innymi do: „regionów na pograniczu z Sudanem Płd. i Somalią oraz w obrębie ok. 60 km od granicy Kenii z Somalią, regionu Garissa, dzielnicy Eastleigh w Nairobi, regionu Lamu, regionu Tana River, szczególnie na północ od rzeki Tana oraz na tereny znajdujące się na północ od masywu górskiego Mt. Kenya”. Więcej o niebezpiecznych miejscach można przeczytać na stronie ministerstwa. 

Kategorycznie nie wolno fotografować szeregu budynków publicznych, niszczyć miejscowej waluty, opalać się topless oraz palić papierosów w miejscach publicznych (za co grozi nawet kara 3 lat więzienia!).

Ponieważ kraj w dużej mierze jest zamieszkały przez ludność muzułmańską, trzeba również pamiętać o stosownym ubiorze, a więc takim, który nie odsłania zbyt wiele ciała.

Flickr/Wajahat Mahmood/CC BY-SA 2.0 | Źródło: Flickr

4.    Przemieszczanie się

W Kenii można prowadzić samochód posługując się polskim prawem jazdy jedynie przez trzy miesiące. Po tym czasie konieczne jest wyrobienie miejscowego dokumentu. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w tym kraju obowiązuje ruch lewostronny. Ponadto pamiętać, że poruszanie się autem jest stosunkowo niebezpieczne – w niektórych rejonach kraju należy korzystać z eskorty wojska lub policji! „Spis tych miejscowości lub stref podają odpowiednie służby ONZ w Nairobi” – instruuje polski MSZ. 

Ponadto w tym kraju można również korzystać z autobusów (uwaga na dalekobieżne, które stosunkowo często ulegają wypadkom), taksówek (pamiętając, by przed rozpoczęciem kursu ustalić z kierowcą cenę), koleją oraz samolotami. „Żeglarzy przestrzega się przed wyprawami na wody w pobliżu granicy z Somalią, gdzie zagrożeniem są piraci” – zauważa ministerstwo. 

5.    Niezbędne dane kontaktowe

Polska ambasada znajduje się w Nairobi. 

Kenia, Nairobi, 58 Red Hill Road off Limuru Road, 00100 Nairobi
Tel.: +254 20 712 00 19 
Tel.: +254 20 712 00 20 
Tel.: +254 20 712 00 21 
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +254 713 816 166

Ponadto mieści się w tym kraju również polski Konsulat Honorowy.

Kenia, Mombasa, Le Marakech Apartments, Links Road Nyali, P.O.Box 43154-80100
Tel.: +254 722 766 291


Materiał powstał w oparciu o informacje zamieszczone na stronie polskiego MSZ. Przed wyruszeniem w podróż zaleca się sprawdzenie aktualnych informacji na stronie resortu.